Reklama

Působení barev: Oranžová

15.09.2010 | časopis Náš útulný byt | Rubrika - Bydlení čtenářů

Barva vhodná jak pro obývací pokoje, kuchyně a jídelny, tak pro studovny a místa, kde se lidé scházejí. (Zdroj - Náš útulný byt)

Působení barev: Oranžová
Reklama

Tipy odborníka

● Zářivě teplá, veselá, slavnostní, ale také agresivní. Je spojena s představou slunce, bohatství, zlata a úrody. Vyjadřuje vitalitu a sílu ducha. Symbolizuje štěstí, intelekt a koncentraci. Nese v sobě velmi pozitivní náboj a je vnímána jako barva úspěchu a radosti. Působí v interiéru velmi dominantně.
● Je to smíšená barva, má v sobě energii rudé i žluté. Díky příměsi červené působí na fyzickou kondici, na inteligenci má zase vliv příměs žluté. Celkové vyznění oranžové závisí na tom, jaký bude poměr těchto dvou složek.
● Má hřejivé a oživující účinky na lidský organizmus. Bývá pokládána za nejteplejší barvu, dojem tepla v místnosti prý zvyšuje dokonce až o 4 °C. Podporuje chuť k jídlu i k dalším aktivitám. Dodává radost a elán do života. Povzbuzuje komunikaci a zvyšuje zdravou ctižádost. Podporuje také rozvíjení vědomí a rozhled, napomáhá lehčímu přijímání a zpracování myšlenek. Posiluje optimizmus, odvahu a sílu vůle. Dodává energii především nervovému systému, což se projevuje zejména lepším zvládáním stresu. Také posiluje pozitivní myšlení a sebedůvěru. Je tedy účinným prostředkem proti depresi, nespokojenosti a pesimizmu. Může také potlačit obavy a psychické blokády. Toto barevné chvění pomáhá přemoci citové výbuchy, uvést emoce na správnou kolej a dosáhnout nad sebou kontrolu. Lidé, kteří mají tuto barvu v oblibě, bývají přemýšliví a upřímní.

Cihlová
Je tlumená a tmavá. Její zemité tóny zužují prostor, proto s ní musíte pracovat uvážlivě. Někdy působí až pompézně. V kombinaci s hnědou a zlatou docílíte luxusního dojmu.

Do obývacího pokoje je tato barva ideální. Rozproudí komunikaci a zábavu. Pokud ji použijete ve výrazném odstínu na stěny, vybírejte doplňky i ostatní zařizovací prvky uvážlivě, aby barvy zůstaly v harmonii a oranžová vše nepřebila. (Foto: A. S. Création)

Metodou tón v tónu je zařízen tento výrazný interiér. Zde se objevuje hned několik odstínů této barvy. (Foto: A. S. Création)

Pohovka Banzai italského výrobce Satis nabízí pohodlné sezení díky polohovatelným sedákům i opěrákům.(Trojkřeslo od 83 800 Kč, JV Pohoda)

Pomerančová
Výrazná a ostrá barva. Syté odstíny působí dominantně, u citlivějších osob mohou vyvolávat až neklid a úzkost. V interiéru je vhodná na solitéry a doplňky.

V okolí by se měla objevit šedá, bílá, světle modrá nebo černá, aby byla aktivní oranžová potlačena. (Foto: Kuchyně Hanák)

Do dětského pokoje vyberte raději jinou barevnost, malé dítě oranžovou nevnímá – je lepší pro odrostlejší děti. (Foto: Alax)

Jen pro odvážné je kombinace tapety s divokým vzorem a oranžových doplňků. (Foto: A.S. Création)

Meruňková
Světlá oranžová. Obnovuje, oživuje a může odstranit emocionální blokády. Pastelové tóny prosvětlí a zútulní tmavé mísnosti.

Tmavé dřevo si žádá jemné tóny meruňkové, světlé dřevo naopak výraznou pomerančovou barvu. S třešní působí oranžová fádně a nevýrazně. (Foto: A.S. Création)

Křeslo od rolfa benze je trefa do černého, když chcete mít jistou kvalitu. Vyberte ho v neutrálních tónech a hrajte si více s barvami stěn. (Cena v kůži od 80 600 Kč, Inpro CZ)

Teplé a výrazné tóny nejsou do ložnice obvyklé. Při výběru vhodných odstínů byste se měli řídit hlavně vlastním pocitem.(Foto: A.S. Création)

Náš útulný byt

Reklama
Reklama

Související články

Odpovídají současné ceny panelových bytů tomu, co nabízejí svým obyvatelům?

15.09.2020 | Bydlení čtenářů

Na našem území vznikala v dobách především 2. poloviny 20. století panelová sídliště, která se postupně stala velmi rozšířeným druhem bydlení. V… Celý článek

Bungalov na klíč: Nejžádanější typ rodinného domu?

29.05.2020 | Bydlení čtenářů

Rodinný dům typu bungalov si za poslední roky získal pevnou pozici mezi projekty rodinných domů. Když se podíváme na nejprodávanější projekty… Celý článek

Nové byty na Vackově slibují komfortní bydlení na Žižkově

13.05.2020 | Bydlení čtenářů

Mladé páry i rodiny s malými dětmi ocení developerské projekty Praha, protože si z nich mohou vybrat ideální bydlení v moderním kabátku. Zejména byty… Celý článek

Útulný interiér v orientálním duchu: Inspirujte se exotickými krajinami!

23.02.2020 | Bydlení čtenářů

Měli jste možnost zahlédnout v katalogu nábytku interiér laděný do orientálního vzhledu a padl vám do oka? Nebo jste jej možná viděli u známých či na… Celý článek

Reklama
Reklama