Reklama

Působení barev: Růžová

29.09.2010 | časopis Náš útulný byt | Rubrika - Bydlení čtenářů

Růžová je dívčí barva, která dle odstínu může být romantická i extravagantně vznešená. (Zdroj - Náš útulný byt)

Působení barev: Růžová
Reklama

Odborník radí – růžová

● Růžová je zábavná, živá, pozitivní. Navozuje pocit sladkosti a dívčí jemnosti. Je symbolem čistoty myšlení, štěstí, romantiky a lásky. Jde o jedinou barvu, která nemá negativní asociace. Je koketní a výrazně se liší od své příbuzné červené. Růžová se pojí s náklonností, ženskostí a s mnoha květinami. Vzniká spojením červené a bílé, a tak v lásce (na rozdíl od červené) nepředstavuje vášeň, ale něhu, vytříbenost, eleganci a sentiment. Tato jemná voňavá barva zahrnuje volnost a zároveň něžnou aktivitu.
● Dává prostoru rys ženskosti a náročnosti. Vyvolává něžný, mysl povznášející účinek dobré nálady. Podněcuje, aby byly pocity štěstí plně prožity a vyjádřeny. Vdechuje radost a nadšení do jakéhokoli interiéru. Je to barva klidu i pohody, opticky zvětší a hlavně zútulní prostor. Její použití je složitější, než se zdá. Působením světla se velmi lehce mění.
● Podle stupně zesvětlení ztrácí svou dynamickou aktivitu, ustupuje do pozadí, stává se měkčí a sladkou.
● Zajímavost: V USA ubytovali agresivní vězně do růžových cel. Dalo se pozorovat, že se po čase tito lidé značně uklidnili a chovali se i více společensky. Jak je na tomto příkladu vidět, barevné chvění vyvolává psychologický účinek a v mysli dojde k určitým změnám.
● K růžové se hodí dekorativní nábytek v barokním stylu nebo repliky.

Tmavě růžová
Je slavnostní, náročná a výstřední. Symbolizuje vášeň a podněcuje vitalitu. Hodí se do dámských i dívčích pokojů.

Fialová a růžová je netradiční kombinací barev. Lze ji použít na stěny i doplňky. (Foto: tapety Rasch)

Inspiraci pro odvážné představuje fuchsiově růžová stěna. Použít by se měla jen na menší ploše.(Foto: Biebi)

Růžová
Dobře vypadá ve veselém dětském pokoji. Zhruba od devíti let se stává u holčiček nejoblíbenější barvou růžová. Chladné odstíny jsou dokonalé pro moderní koupelny a tmavé chodby.

Do holčičího pokoje je tato barva jak dělaná. Jen dejte pozor, abyste interiér příliš nepřesladili a doplňte růžovou o další barvu, např. o zelenou. (Foto: Alax)

Hnědá s růžovou vypadá velmi dobře. Utlumí a zklidí výrazné sladké tóny. (Foto: A. S. Création)

Světle růžová
Jemná, že si ji na stěnách téměř nevšimnete. Je to dokonalé barevné pozadí, které nepřevažuje, ale pouze doplňuje náladu pokoje. Hodí se do ložnic, obývacích a dámských pokojů.

Tapety, nebesa a růžová – to je představa ideálního dívčího pokoje. (Foto: Alax)

Bílá se světle růžovou je jedna z nejjemnějších kombinací. Interiér je vhodné doplnit tmavým výrazným dřevem na podlaze. (Foto: tapety Rasch)

Koupelna v růžové stojí s trochou odvahy za úvahu. (Foto: Direx Company)

Náš útulný byt

Reklama
Reklama

Související články

Odpovídají současné ceny panelových bytů tomu, co nabízejí svým obyvatelům?

15.09.2020 | Bydlení čtenářů

Na našem území vznikala v dobách především 2. poloviny 20. století panelová sídliště, která se postupně stala velmi rozšířeným druhem bydlení. V… Celý článek

Bungalov na klíč: Nejžádanější typ rodinného domu?

29.05.2020 | Bydlení čtenářů

Rodinný dům typu bungalov si za poslední roky získal pevnou pozici mezi projekty rodinných domů. Když se podíváme na nejprodávanější projekty… Celý článek

Nové byty na Vackově slibují komfortní bydlení na Žižkově

13.05.2020 | Bydlení čtenářů

Mladé páry i rodiny s malými dětmi ocení developerské projekty Praha, protože si z nich mohou vybrat ideální bydlení v moderním kabátku. Zejména byty… Celý článek

Útulný interiér v orientálním duchu: Inspirujte se exotickými krajinami!

23.02.2020 | Bydlení čtenářů

Měli jste možnost zahlédnout v katalogu nábytku interiér laděný do orientálního vzhledu a padl vám do oka? Nebo jste jej možná viděli u známých či na… Celý článek

Reklama
Reklama