Působení barev: Šedá

13.10.2010 | časopis Náš útulný byt | Rubrika - Bydlení čtenářů

Působení barev: Šedá

Sponzorované odkazy:

Nevýrazná, smutná a velmi konzervativní barva je ovšem dobrým nosičem pro výrazné tóny. (Zdroj - Náš útulný byt)

Odborník radí – šedá

● Je konzervativní, důstojná a uhlazená. Nevzbuzuje žádné velké emoce. Spojuje nás hlavně s představou chudoby a pokory. Šedá je i barvou potlačování, omezování a nejistoty. Vyvolává pocity opatrnosti a ochoty ke kompromisům. Není v ní vzrušení, je nevýrazná, pracovní a v některých odstínech velmi chladná. Působí smutně a velmi pasivně. Výhodou je, že tlumí a neutralizuje ostatní barvy ve svém sousedství. Sama o sobě nic neříká, ale má velký význam pro ostatní barvy v prostoru. V souvislosti s šedou můžeme použít i syté jasné tóny, neboť jejich ostrost a svítivost snižuje na snesitelnou míru. Může fungovat jako „nosič“ barevných živých tónů. Vedle přírodně zbarvených stavebních materiálů vypadá šedá dobře, protože ještě zdůrazní jejich vlastní barevnost. Velmi zajímavě působí s aktivními barvami, jako je červená a purpurová nebo žlutozelená.
● Její výraz záleží na odstínu. Tmavá šedá působí hrozivě, zvlášť blíží-li se k olověné šedé, zatímco na stříbřitě šedou se můžeme dívat jako na očekávání plné naděje.
● Je ideální tam, kde mají působit prostory nevtíravě a neutrálně. Hodí se téměř pro každý druh nábytku. Samostatně se používá do kanceláří a na fasády. V kombinaci s černou působí ještě více pesimisticky, proto se této kombinaci raději vyhněte. Také se nedoporučuje do dětských a studentských pokojů. V prostorné koupelně bude vypadat dobře, obzvláště když místnost doplníme teplou doplňkovou barvou, stejně jako v každém jiném pokoji.

Šedivá
Barva myší srsti, kamene nebo kovu s sebou nepřináší téměř žádné emoce. Proto si ji vyberte jako podklad pro červenou nebo fialovou.

Kamenný obklad v šedém tónu nechá vyniknout bílý nábytek v moderním stylu. Nesmí chybět červené doplňky. (Foto: Torrimex)

Každý šedý interiér je třeba doplnit alespoň jednou výraznou doplňkovou barvou. (Foto: Rasch)

Výrazné vzory na tapetě potřebují jemné a klidné doplňky, nevýrazný nábytek i podlahovou krytinu. (Foto: A. S. Création)

Šedé tapety doplněné o vínové pruhy přinesou elegantní atmosféru a styl. (Foto: Rasch)

Náš útulný byt

Zahájit diskuzi Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Na úpatí Brd

Na úpatí Brd

27.10.2010 | časopis Náš útulný byt | Bydlení čtenářů

Paní Blanka dokázala se svým manželem vdechnout starému domu nový život. (Zdroj - Náš útulný byt) Celý článek

Působení barev: Teorie ročních dob

Působení barev: Teorie ročních dob

20.10.2010 | časopis Náš útulný byt | Bydlení čtenářů

Kombinace barev podle teorie ročních období je jednou z možností, jak sladit bytový interiér. (Zdroj - Náš útulný byt) Celý článek

Působení barev: Fialová

Působení barev: Fialová

6.10.2010 | časopis Náš útulný byt | Bydlení čtenářů

Mystická a královská, upjatá a uzavřená. Také módní a přitažlivá. (Zdroj - Náš útulný byt) Celý článek

Působení barev: Růžová

Působení barev: Růžová

29.9.2010 | časopis Náš útulný byt | Bydlení čtenářů

Růžová je dívčí barva, která dle odstínu může být romantická i extravagantně vznešená. (Zdroj - Náš útulný byt) Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii