Inspirace od Zuzany Jančuškové: Světlo propouštějící materiály v interiéru:

21.6.2010 | Zuzana Jančušková - interior designer | Rubrika - Bydlení čtenářů

Inspirace od Zuzany Jančuškové: Světlo propouštějící materiály v interiéru:

Sponzorované odkazy:

Nejdůležitějším faktorem vplývajícím na pocit z prostoru je světlo. Slunečné nebo umělé, vždy v nás vyvolává pocit radosti, čistoty, prostornosti a jasnosti. Vytváří plastické efekty a upozorňuje na umělecký záměr. Stojí proto v první řadě všech řešení. Jak a ČÍM ho můžeme dostat do prostoru ? Je více způsobů ale zaměřme tentokrát pozornost směrem k materiálům, které mají schopnost se světlem spolupracovat, pouštějí ho dál prefiltrované, zabarvené, ztlumené.

Podsvěcované a světlopropouštějící materiály používané v interiérech jsou perspex, barrisol, sklo, onyx ...
Každý má určité charakteristické vlastnosti podstatné pro cílové umístění.

Perspex nebo lidově řečeno plexisklo je nabízený ve formátech desek cca 2 x 3m o různých tloušťkach a v různých barvách. V mnoha případech nahrazuje sklo, jednak svojí nízkou hmotností, jednoduchým zpracováním a nakonec také nižší cenou. Je možné z něj vyrábět atypická funkčná světla například v podobě polic. (obr.1) ,podsvícené zástěny ,podsvícené součásti nábytku a posuvné dveře . Nevýhodou je lehké poškrábaní povrchu , nepříznivé reakce na čistící prostředky z obsahem alkoholu a omezenost dostupného formátu .

V případě potřeby velkých formátů je vhodný barrisol. Je to speciální fólie mnoha barev, povrchů a také perforací. Je možné ji vypínat do velkých prostorů, před výklenky, do podhledů všech typů interérů (i nad bazény) a vytvářet tak hladkou dokonale rovnou plochu bez spojů. (obr.2) Je možné také vytvářet plastické objekty. Nevýhodou může být jemnost materiálu a potřeba demontáže celé části při výměně zdrojů osvětlení.

Dostatečně odolné a pevné je sklo, které není třeba nijak zvlášť představovat. Jako podsvicovací materiál se používa již dlouho. Může být součástí nábytků, jako posuvné dveře a díky svojí odolnosti vůči běžným chemickým prostředkům je možné ho používat jako zástěnu do kuchyní s funkcí pracovního osvětlení (obr.3). V případě potřeby odolnosti proti vysokým teplotám (za varnou deskou) se používa sklo kalené. Nevýhodou je omezení ve formátech v návaznosti na cenu, nutná opatrná manipulace a náročnost na detail kotvení.

Dalším luxusním řešením je polodrahokam onyx, který jako přírodní materiál má vždy neopakovatelnou podobu a širokou barevnou škálu. Používa se jako součást nábytku nebo předěl místností (nejznámější použití onyxu tímto způsobem u nás je ve Vile Tugendhat). Nedostupnost tohoto materiálu může být v jeho ceně.

Pokud chcete dosáhnout rovnoměrně podsvícenou kompatní plochu bez stínů nebo siluet zdrojů musíte dostatečně daleko umístit zdroje (obvykle zářivky nebo leddiody) min.30cm. Opakem je situace, kdy zdroje jsou barevné a tvarově výrazné a hrají hlavnou roli v optice plochy. V tom případě může být zdroj realtivně blízko k materiálu – musí být však zabezpečeno odvětrání tepla způsobeného zvoleným zdrojem aby tak nedošlo k deformování materiálu.

Zdroj a foto: www.zuzanajancuskova.eu

Zahájit diskuzi Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Cesta z města

Cesta z města

28.6.2010 | časopis Náš útulný byt | Bydlení čtenářů

Paní Julie své bydliště měnila již několikrát a každá změna byla spojena s rekonstrukcí a úpravami. Naposledy se rodina nastěhovala do nového domu obk... Celý článek

Bezdězu na dohled

Bezdězu na dohled

23.6.2010 | časopis Náš útulný byt | Bydlení čtenářů

Někdy se ještě vyplatí starý dům opravovat a někdy takříkajíc dožije a nezbývá než začít znovu od začátku. A to byl také případ chalupy manželů Libich... Celý článek

Finální návrh - 3. díl seriálu článků

Finální návrh - 3. díl seriálu článků

16.6.2010 | časopis Náš útulný byt | Bydlení čtenářů

Zadali jste architektovi projekt a čekáte, co bude dál? Schvalujte návrhy a nechte si vše vysvětlit. (Zdroj - Náš útulný byt) Celý článek

Paneláková proměna

Paneláková proměna

9.6.2010 | časopis Náš útulný byt | Bydlení čtenářů

David Frank bydlí v jednom z posledních typů panelových domů, které se realizovaly v éře socialistické výstavby. Přestože dům vyrostl až v letech 1990... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii