Typový dům s myšlenkou

22.12.2006 | časopis Dům a zahrada | Rubrika - Bydlení čtenářů

Typový dům s myšlenkou

Sponzorované odkazy:

Stavbu nového rodinného domu řeší podstatná část investorů volbou z katalogové nabídky typových projektů některé z firem působících na našem trhu. Není se čemu divit. Je to snadnější, relativně levnější a většinou také už někým vyzkoušené. Mnoho těchto domů má ale zároveň také jeden drobný nedostatek - jsou řešeny značně univerzálně, aby odrážely potřeby co největšího počtu zájemců. Úspěšná firma si však do své široké nabídky může dovolit zařadit i projekty, které oslovují jen určitou užší skupinu lidí. Tak mohou vzniknout domy, které jsou jako na míru ušité pro konkrétní zákazníky. A při zohlednění individuálních požadavků tomu tak vlastně i je.

Každý architekt či projektant získává své tvůrčí nápady jinde nebo jiným způsobem. Zřejmě nejvíce neotřelých idejí lze nalézt u studentů architektury, zatím ještě "neposkvrněných" srážkou s realitou. Podobným způsobem se zrodil i menší rodinný domek, který později získal jméno Merkur a byl zařazen do katalogu typových projektů firmy Hoffmann po bok mnohem líbivějších, osvědčenějších a úspěšnějších domů. Označit však tuto stavbu za malý dům by nebylo tak úplně spravedlivé. Půdorysné rozměry 8x9 metrů prostorem sice neoplývají, ale právě díky promyšlené vnitřní dispozici nabízí dům veškerý komfort mnohem rozměrnějších staveb. Velký prostor v sobě spojuje kuchyni, jídelnu a obývací pokoj, k dispozici jsou kromě ložnice další dva pokoje. Nechybí ani kryté stání pro auto a prostorná terasa přístupná z obytného prostoru.

Do roka a do dne

Současný majitel domu se před stavbou probíral desítkami typových řešení a dlouho nemohl najít projekt, který by vyhovoval právě jeho požadavkům. Nakonec objevil rodinný dům Merkur. Bylo provedeno jen několik změn - stavba byla stranově převrácena, aby lépe vyhovovala podmínkám stavební parcely, krytý přístřešek pro auto byl rozšířen po celé délce domu a v přízemí vznikla navíc malá koupelna. Realizace stavby trvala od shromažďování prvních povolení a potvrzení až po kolaudaci přesně jeden rok a jeden den. Vše se protáhlo neúměrně dlouhým stavebním řízením, ale investor si nedovolil zahájit práce ani o den dřív, než stavební povolení nabylo právní moci.

Vlastní stavba pak proběhla velice rychle. Mnoho času majitel strávil při řešení dlažby v obytném prostoru, který je situován úhlopříčně vzhledem k půdorysu domu. "Nakonec jsem objevil neobvyklou dlažba s úhlopříčným vzorem, takže na podlaze vznikly jak kolmé, tak diagonální linie," vysvětluje své řešení.

Pozemek s odkazem

Jedinečnost novostavby domu byla ještě znásobena hodnotou pozemku, na kterém původně stála stavba z roku 1945. "Rekonstrukce byla prakticky vyloučena, technický stav domu byl velmi špatný. Rozhodli jsme se proto pro demolici a následnou novostavbu," říká pán domu. Naopak velmi obezřetný byl přístup ke vzrostlé zahradě.

Na dvoutisícové parcele totiž rostou doslova poklady - přímo u vjezdu stojí nejméně třicetimetrový platan, v rohu pozemku se skrývá jinan dvoulaločný a u terasy se, i přes stavební práce, podařilo zachovat více než padesátiletý zakrslý smrk. Výsledek však stál za několik starostí navíc - dům i přes svou zjevnou novotu působí dojmem, že tu stojí odjakživa.

Michal Sochor

Počet komentářů (1) Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Zapomeňte na leporelo

Zapomeňte na leporelo

2.1.2007 | časopis Dům a zahrada | Bydlení čtenářů

Ve starší zástavbě na vesnicích i ve městech není těžké nalézt dvojdomy či řadové domy. I dnes se k tomuto trendu stavění připojuje nejedna firma. U n... Celý článek

Sázka na náhodný typ

Sázka na náhodný typ

29.12.2006 | časopis Dům a zahrada | Bydlení čtenářů

O stavebnicovém systému Durisol jsme se na stránkách našeho časopisu zmiňovali již několikrát, většinou pouze na teoretické rovině. Tentokrát volíme p... Celý článek

Kreativní architektura v městském stylu

Kreativní architektura v městském stylu

20.12.2006 | časopis Dům a zahrada | Bydlení čtenářů

Cílem nové řady rodinných domů společnosti Lux Haus, která nabízí své domy také na českém trhu, je představit stavebníkovi zcela nové, esteticky i kva... Celý článek

Bolavá místa starých domů

Bolavá místa starých domů

19.12.2006 | časopis Dům a zahrada | Bydlení čtenářů

Ve snaze co nejrychleji se dobrat vlastnímu bydlení často podceňujeme přípravné a průzkumné práce na objektu, který se stal naším vlastnictvím, a velm... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii