Vyplatí se rekonstrukce staršího domu nebo koupě úplně nového?

26.07.2021 | PR článek | Rubrika - Bydlení čtenářů

Pokud si chcete pořizovat v dohledné době rodinnou vilku, měli byste zvážit, jestli jít do již stojící stavby nebo si nechat od píky vybudovat své vlastní bydlení. Ať už si vyberete jakoukoliv variantu, čekají vás velké výdaje a spousta starostí.

Vyplatí se rekonstrukce staršího domu nebo koupě úplně nového?
Reklama

Výhody a nevýhody rekonstrukce

Cena nemovitosti, která není zrovna v té nejlepší kondici, je samozřejmě mnohem nižší než u novostavby. I tak dnes seženete domy na prodej ve špatném stavu docela snadno. Také není obvykle potřeba opravovat všechno hned najednou. Většinou je možné si rozložit práci na delší časové úseky, díky čemuž si můžete vybrat, do čeho peníze investovat a jaké opravy mohou ještě počkat.

Často však takový dům potřebuje daleko více péče, než jste si prve mysleli. Hodně věcí se totiž může ukázat až po delší době. To může v budoucnu značně narušit váš rozpočet. Navíc u starších staveb chybí obvykle moderní zateplení, takže budete muset platit více za vytápění. Je tak dost možné, že vás tyto problémy natolik finančně vysají, že nakonec budete muset zvážit prodej domu.

Výhody a nevýhody stavby nového domu

Stavba vlastního domu má výhodu hlavně v tom, že si můžete určit, jak přesně bude vaše bydlení vypadat, kolik bude mít pokojů atd. V den, kdy se budete stěhovat, bude všechno voňavé a nové. Nikde žádné plísně na zdech nebo padající omítka. Novostavba také bude muset splňovat nejnovější energetické standardy, takže v zimě neprotopíte poslední kalhoty.

Má to však samozřejmě i pár záporů. Hlavním problémem jsou finance. Patříte-li do úzkého okruhu multimilionářů, nemusíte se takovými prkotinami jako jsou peníze zabývat, ale v opačném případě se pravděpodobně zadlužíte do konce svých dní. Také je tu docela dlouhá čekací lhůta, než se vše dostaví.

Levné nejsou ani stavební parcely. Na pozemky na prodej sice narazíte skoro všude, ale nejsou zrovna levné. Každý chce na prodeji pozemku, zvláště pak ve vhodné lokalitě, vydělat.

Reklama
Reklama

Související články

Útulnost? Vsaďte na detail!

16.10.2021 | Bydlení čtenářů

Také se ptáte, v čem se skrývá ono záhadné kouzlo, když se ocitnete na návštěvě u známých a je vám tak nějak příjemně, či při obhlídce obchodního… Celý článek

Nové byty Malešice na Praze 10 zaujmou atraktivní lokalitou a skvělou dopravní vybaveností

17.06.2021 | Bydlení čtenářů

Novostavby Malešice představují komfortní bydlení jen kousek od Malešického lesa a nedaleko věhlasných památek hlavního města. Byty Praha 10 slibují… Celý článek

Používání klimatizace se nemusí omezovat jen na období letních veder

09.06.2021 | Bydlení čtenářů

Uvažujete o pořízení nové klimatizace do bytu, ale trápí vás fakt, že toto zařízení budete využívat jen několik týdnů v roce a po zbytek roku zůstane… Celý článek

Jak si uzpůsobit esoterický koutek, aby vám v něm nic nechybělo

28.05.2021 | Bydlení čtenářů

Láká vás doma vyzkoušet některé z praktik věštění, ale odrazuje vás, že na tuto činnost nemáte žádné vybavení? Je to zbytečná obava. Příjemný koutek… Celý článek

Reklama
Reklama