Životu na míru

27.3.2007 | časopis Dům a zahrada | Rubrika - Bydlení čtenářů

Životu na míru

Sponzorované odkazy:

Vlastnit hezkou parcelu, v dosažitelné blízkosti centra města, je velmi příjemné, ale má to často i své nevýhody. Na sousedních parcelách již obvykle stojí rodinné domy, které zastiňují náš pozemek, nemluvě o tom, že pohled na ně nenavozuje vždy zrovna pozitivní pocity. Spíše naopak. Co s tím? Samozřejmě obrátit se na zkušeného architekta.

Bydlet ve městě, pokud možno někde, kde je dostatek zelených zákoutí a odkud se do práce dostaneme za pár minut, je opravdu příjemné a sní o tom řada stavebníků. Takových lokalit však stále ubývá a pokud se objeví, jejich nehorázně vysoká cena nás většinou odradí. Svým způsobem štěstí měla mladá rodina, která takový pozemek vlastnila a rozhodla se na něm postavit praktický rodinný dům.

Hlavně rychle...

Hezká lokalita v dosažitelné vzdálenosti od centra města může nabídnout útulné bydlení, pokud si jej ovšem dokážeme vytvořit. Naši hostitelé se o to pokusili s pomocí architekta. Dostatečně velká parcela u příjezdové komunikace obklopené rodinnými domy, postavenými jak vojáci v jedné řadě, nabízela několik možností. "Nechtěli jsme se z domu dívat přímo do ulice, proto jsme společně s architektem vymysleli, že dům jakoby "zapustíme", zkrátka usadíme téměř na konec parcely," vysvětluje majitel. To byl první, ale rozhodně ne poslední rozdíl, kterým se tento dům od sousedních domů začal odlišovat. Dnes kompletně dokončený dům je sice barevně nenápadný, ale rozhodně upoutá svým moderním vzhledem každého, kdo projde kolem.

Majitelé si přáli něco atypického, co však nikoho neurazí, nepopudí, ale zato jim výborně poslouží. S architektem, který má smysl pro účelnost a praktičnost, obtížné představu realizovat. "V přízemí jsem chtěl velkou pracovnu, útulnou společenskou místnost, praktickou kuchyni, v podkroví ložnice a úložné prostory. Nyní mám navíc ještě dvě krásné terasy, jednu na východ - snídaňovou - a druhou na západ - večeřovou," směje se stavebník. Majitelé si přáli bydlet co nejrychleji, přesto se však rozhodli pro zděnou stavbu. Na základě konkurzu vybrali stavební firmu, která jim slíbila postavit dům za šest měsíců. O tom, jak stavba probíhala, jsme psali v minulém čísle. Zde je jen nutné podotknout, že firma termín opravdu dodržela a na kvalitu provedení si majitel dodnes nemůže stěžovat.

... ale i vkusně

Architektonicky byl dům sestaven jakoby ze dvou hmot, kvádrů, z nichž ten menší, který při prvním pohledu na dům jakoby visí ve vzduchu, je kolmo napojen na hlavní část domu. Od ní je odlišen i vzhledově - jako fasádní obklad bylo použito světlé pálené zdivo. Tato část je využívána jako pracovna, ale v případě potřeby také jako hostinský pokoj, neboť v její blízkosti je i hygienické zázemí. Pod touto visutou částí se skrývá dvojgaráž a skladové prostory. Přízemí nabízí velkou obytnou místnost, v níž je řešena kuchyně, jídelní kout a obývací pokoj. Do modré barvy laděná kuchyně je vytvořena na míru a nabízí vše, co hospodyňka k vaření potřebuje. Od jídelního koutu je oddělena pouze barovým pultem. Mezi kuchyní a jídelnou je však také vstup na dřevěnou terasu (východní), z níž se po schodišti sestupuje do zadní části zahrady. Terasa ze smrkového dřeva je zastiňována košatým ořechem.

Z útulného obývacího pokoje s krbem se vstupuje prosklenými dveřmi na západní terasu. Obývací pokoj je ze západní strany výrazně prosklený, proto jsou zde instalovány vnitřní žaluzie. Po přirozeně osvětleném ocelovém schodišti s dřevěnými stupni se stoupá do patra. Hala v patře nabízí dostatek úložného prostoru díky vestavěným skříním, ale i vstup do tří ložnic a koupelny. Ložnice rodičů disponuje navíc vlastní šatnou i koupelnou. Všechny pokoje jsou dostatečně osvětleny přirozeným světlem a hlavně vkusně vybaveny střídmě řešeným nábytkem, většinou dřevěným.

Hedvika Švejdová

Zajímají Vás aktuální nabídky v katalozích?

Počet komentářů (8) Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Místo bunkru nové bydlení

Místo bunkru nové bydlení

2.4.2007 | časopis Dům a zahrada | Bydlení čtenářů

Velká města nasávají obyvatelstvo z celé země a současně nezadržitelným tempem ukrajují z okolní zemedělské krajiny. Děje se tak prakticky od jejich z... Celý článek

Cihla jako ozdoba

Cihla jako ozdoba

29.3.2007 | časopis Dům a zahrada | Bydlení čtenářů

Fasáda domu je obvykle prvkem, který naši pozornost upoutá nejdříve. Někdy jen obrátíme oči v sloup, když spatříme jedovatě fialový dům v kombinaci s ... Celý článek

Inspirace z Kanady

Inspirace z Kanady

21.3.2007 | časopis Dům a zahrada | Bydlení čtenářů

V blízkosti Prahy, přesto v těsném sousedství pěkného lesa, vzniká nová zahradní čtvrť. Je plná klasických i velmi netradičních novostaveb, mezi který... Celý článek

Nikdy neříkej nikdy

Nikdy neříkej nikdy

16.3.2007 | časopis Dům a zahrada | Bydlení čtenářů

Oblíbené heslo "Nikdy neříkej nikdy" si majitelé nového domu zašifrovali do morseovského sgrafita v omítce u vchodu. Bydleli se synem v panelovém náje... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii