Reklama

Dekorace z plechu

24.01.2012 | časopis Náš útulný byt | Rubrika - Dekorace

Na první pohled je to obyčejný plech, ale když ho šikovně opracujete a světle natřete, hodí se k ozdobě nábytku i drobných doplňků.

Dekorace z plechu
Reklama

Oplechování starého stolu:

Nové využití Oplechováním si můžete z vyřazeného kuchyňského stolu vyrobit šikovné místo na zahradnické práce a přesazování. Změřte si horní desku a nechte si od klempíře ustřihnout a ohnout plech. Na svislých hranách vystřihněte nůžkami na plech vlnitý okraj a kovovým pilníkem zabruste ostré hrany. Plechovou desku zpevněte dřevěnými lištami a hranu ozdobte bodovou bordurou. Body si zevnitř vyznačte, podložte hranu z druhé strany měkkým dřevem a pomocí kladiva a trnu vyrazte do plechu důlky. Plech natřete bílou lazurovací barvou. Starý stůl zbruste, očistěte a natřete modrou barvou. Po zaschnutí nasaďte plech na desku stolu.

Na vyobrazené předměty byl použit bílý plech o tloušťce 0,6 mm. K jeho opracování potřebujete nůžky na plech, kladivo, pilník a ražební nástroje jako trn, šroubováky nebo vratové šrouby. Dále budete potřebovat hřebíky na upevnění.

Opracování
Postup práce je u všech uvedených předmětů stejný. Plech nechte ustřihnout a podle potřeby ohnout. Pak opracujte okraje a vyrobte vzor. U zahradního stolu je to například „řetízková obruba“ z důlků vyražených těsně vedle sebe.

Místo na květiny
Před ražením plech upevněte, aby se neposouval. Hrany zarovnejte a zbruste. Pomocí trnu (na důlky), šroubováku (na stonky) a kladiva vyražte zevnitř předkreslené vzory. Hotovou plechovou desku natřete lazurovací barvou a nasaďte na stoličku.

Plech na stoličku:
Ozdobný okraj -> změřte sedací plochu stoličky, vyznačte ji na plech a nechte si ji u klempíře ohnout. Plech ozdobte důlky a nůžkami na plech zastřihněte vroubkovaný okraj.

Kovové ozdoby

Starší stolek nejprve natřete základní bílou barvou. Plech, který použijete na jeho zásuvky, opracujte podle návodu na předchozí straně. Horní okraj ustřihněte do vlnitého tvaru nůžkami na plech. Ostré hrany sražte a zabruste a předvrtejte si otvory. Natřete plech lazurovací barvou a přitlučte ho na stolek pomocí hřebíků. Kdo chce, může ještě na bok přišroubovat háčky.

Ražení vzorů
K ražení motivů do plechu se hodí nejrůznější nástroje, stačí se porozhlédnout po dílně.

Nátěr
Ustřižený bílý plech s vyraženými vzory natřete štětcem a bílou akrylovou nebo disperzní barvou.

Konečná úprava
Starobylou patinu vytvoříte tak, že části ještě vlhké barvy setřete hadříkem.

Pro začátečníky, kteří s plechem ještě nikdy nepracovali, budou vhodným modelem tyto přívěsky. Plechové destičky malého formátu koupíte ve stavebním centru nebo v obchodech s výtvarnými potřebami. Nůžkami na plech vystřihněte předkreslené kroužky, okraje zarovnejte a zbruste. Kroužky ozdobte vyraženými důlky a doprostřed vyvrtejte otvory na přivázání.

Náš útulný byt

Reklama
Reklama

Související články

Velikonoční výzdoba v provence stylu

07.04.2020 | Dekorace

Bílý dřevěný nábytek s náznakem patiny, poličky plné porcelánu po babičce a dalších květovaných dekorací, levandule na hrníčkách, polštářích i ve… Celý článek

Velikonoční dekorace, které oživí i váš jídelní stůl

07.04.2020 | Dekorace

Velikonoce jsou nejvíce oslavovaným křesťanským svátkem, který oslavuje zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Mimo jiné, s Velikonoci jsou spojovány i… Celý článek

Jarní dekorace na dveře

07.04.2020 | Dekorace

S jarem a nadcházejícími Velikonocemi k nám přichází i záplava působivých dekorací, které umí během okamžiku změnit celkové působení daného místa. Ve… Celý článek

Díky galanterii zútulníte i vyzdobíte váš domov za pár korun

22.11.2019 | Dekorace

Nejen teď, v předvánočním čase, ale během celého roku, nacházíme spousty příležitostí, pro něž chceme své byty a domy krásně nazdobit. K dekoracím… Celý článek

Reklama
Reklama