Dekorace z plechu

24.1.2012 | časopis Náš útulný byt | Rubrika - Dekorace

Dekorace z plechu

Sponzorované odkazy:

Na první pohled je to obyčejný plech, ale když ho šikovně opracujete a světle natřete, hodí se k ozdobě nábytku i drobných doplňků.

Oplechování starého stolu:

Nové využití Oplechováním si můžete z vyřazeného kuchyňského stolu vyrobit šikovné místo na zahradnické práce a přesazování. Změřte si horní desku a nechte si od klempíře ustřihnout a ohnout plech. Na svislých hranách vystřihněte nůžkami na plech vlnitý okraj a kovovým pilníkem zabruste ostré hrany. Plechovou desku zpevněte dřevěnými lištami a hranu ozdobte bodovou bordurou. Body si zevnitř vyznačte, podložte hranu z druhé strany měkkým dřevem a pomocí kladiva a trnu vyrazte do plechu důlky. Plech natřete bílou lazurovací barvou. Starý stůl zbruste, očistěte a natřete modrou barvou. Po zaschnutí nasaďte plech na desku stolu.

Na vyobrazené předměty byl použit bílý plech o tloušťce 0,6 mm. K jeho opracování potřebujete nůžky na plech, kladivo, pilník a ražební nástroje jako trn, šroubováky nebo vratové šrouby. Dále budete potřebovat hřebíky na upevnění.

Opracování
Postup práce je u všech uvedených předmětů stejný. Plech nechte ustřihnout a podle potřeby ohnout. Pak opracujte okraje a vyrobte vzor. U zahradního stolu je to například „řetízková obruba“ z důlků vyražených těsně vedle sebe.

Místo na květiny
Před ražením plech upevněte, aby se neposouval. Hrany zarovnejte a zbruste. Pomocí trnu (na důlky), šroubováku (na stonky) a kladiva vyražte zevnitř předkreslené vzory. Hotovou plechovou desku natřete lazurovací barvou a nasaďte na stoličku.

Plech na stoličku:
Ozdobný okraj -> změřte sedací plochu stoličky, vyznačte ji na plech a nechte si ji u klempíře ohnout. Plech ozdobte důlky a nůžkami na plech zastřihněte vroubkovaný okraj.

Kovové ozdoby

Starší stolek nejprve natřete základní bílou barvou. Plech, který použijete na jeho zásuvky, opracujte podle návodu na předchozí straně. Horní okraj ustřihněte do vlnitého tvaru nůžkami na plech. Ostré hrany sražte a zabruste a předvrtejte si otvory. Natřete plech lazurovací barvou a přitlučte ho na stolek pomocí hřebíků. Kdo chce, může ještě na bok přišroubovat háčky.

Ražení vzorů
K ražení motivů do plechu se hodí nejrůznější nástroje, stačí se porozhlédnout po dílně.

Nátěr
Ustřižený bílý plech s vyraženými vzory natřete štětcem a bílou akrylovou nebo disperzní barvou.

Konečná úprava
Starobylou patinu vytvoříte tak, že části ještě vlhké barvy setřete hadříkem.

Pro začátečníky, kteří s plechem ještě nikdy nepracovali, budou vhodným modelem tyto přívěsky. Plechové destičky malého formátu koupíte ve stavebním centru nebo v obchodech s výtvarnými potřebami. Nůžkami na plech vystřihněte předkreslené kroužky, okraje zarovnejte a zbruste. Kroužky ozdobte vyraženými důlky a doprostřed vyvrtejte otvory na přivázání.

Náš útulný byt

Zahájit diskuzi Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Valentýn je za dveřmi, buďte připraveni!

Valentýn je za dveřmi, buďte připraveni!

10.2.2012 | PR článek | Dekorace

Každý rok 14.února se slaví svátek zamilovaných – Svatý Valentýn. Slavte i Vy svátek se svými milovanými blízkými s Vaší drahou polovičkou. Buďte orig... Celý článek

Tapety znovu objevené

Tapety znovu objevené

3.2.2012 | časopis Nové byty a domy | Dekorace

Vzory, barvy, strukturované povrchy, 3 D efekty. to nahrává znovu vzkříšené oblibě tapet. Velké dekory, nápadité květinové i orientální ornamenty, pl... Celý článek

Střídmé barvy

Střídmé barvy

23.1.2012 | časopis Náš útulný byt | Dekorace

Zařízení v tlumených tónech působí vyvážené a nechává prostor pro výrazné doplňky. Celý článek

Vyhlášení vánoční soutěže o nejhezčí výzdobu.

Vyhlášení vánoční soutěže o nejhezčí výzdobu.

18.1.2012 | Redakce | Dekorace

Dne 23.12.2011 vyhlásila redakce oBydleni.cz čtenářkou fotosoutěž o nejhezčí vánoční výzdobu. Poslali jste nám spousty Vašich fotek, ze kterých jsme v... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii