Reklama

Jak na nás působí barvy v interiéru

13.04.2009 | Redakce | Rubrika - Dekorace

Vymalování místnosti dnes zvládne díky kvalitním barvám a moderním technologiím téměř každý. Problémem však může být výběr vhodného barevného odstínu, což není vždy snadný úkol. Barvy významně ovlivňují atmosféru a vzhled pokoje a nevhodně zvoleným odstínem lze mnoho pokazit. Jak a podle čeho tedy barvy vybírat? A jak na nás vůbec jednotlivé barvy působí?

Jak na nás působí barvy v interiéru
Reklama

Červená

Červená je barvou vášně, akce a nebezpečí. Červená barva podněcuje zrychlení tepu a prudce zvyšuje všechny parametry lidského těla. Červená křičí před očima, přitahuje pozornost a dráždí.
V místnosti nabízí červená barva vzhled, který je zároveň elegantní a současný. V jídelně povzbuzuje červená barva apetit, v pokoji se stává svádivou. Červená přináší dotek tepla do průchozích místností jako jsou vstupní haly nebo prostory schodiště. Červená povzbuzuje činnost v kuchyni, ale vyhněte se jí v kancelářích, neboť zde vyvolává stres.

Oranžová

Oranžová barva podtrhuje smysl pro humor. Sám Frank Sinatra kdysi řekl, že oranžová je "barvou štěstí" a měl pravdu. Oranžová dodává sílu, takže pokud se cítíte deprimovaní, oranžová se nabízí jako dobrý léčebný prostředek. Oranžová proměňuje. Uvolňuje staré vzpomínky a podporuje změnu. Oranžová objímá, protože její okrové odstíny terakoty jsou teplé a blízké.
Oranžová povzbuzuje. Podobně jako červená, dodává chuť k činnosti, tudíž ji můžeme, alespoň v náznaku, použít v kanceláři. Oranžová oživuje tmavé místnosti orientované na sever a prostory schodiště bez oken. Oranžová barva je plná energie. Použijte ji v místnosti, kde si hrají děti.

Zlatá

Nemusíte být bohatí, abyste si mohli dovolit zlato. Zlato zahřívá srdce. U Aztéků ostatně symbolizovalo pozemské vtělení slunce. V průběhu staletí bylo vždy znakem bohatství a velkoleposti. Zlato je božské. Ve středověkém náboženském umění představovalo vše, co je svaté a nebeské.
Zlatá barva rozveseluje a osvětluje. Dodává hřejivý nádech tmavým místnostem orientovaným na sever. Proměňte Váš domov v palác pomocí zlatých, tmavě fialových a purpurových odstínů. Zlatá, to je léto. Představte si slunce na poli s obilím a slaďte zlatou s odstíny od světle modré až po svěží modré odstíny. Zlatá nepodléhá době. Je stále v módě a aktuálním trendem je její kombinace se svěžími neutrálními barvami.

Žlutá

Žlutá je barva veselá, slunečná a regenerující. Vzbuzuje důvěru a podněcuje nápady. Žlutá patří mezi první barvy, kterou rozeznávají novorozenci. Přináší světlo a život. Žlutá je jako slunce zářící na letní obloze – přináší teplo a radost do našeho života. Žlutá povznáší ducha. U našich vzdálených předků symbolizovala příchod jara. Žlutá znamená naději. Během války nosily ženy žluté stuhy jako znamení naděje pro jim drahé osoby.
Žlutá osvětluje tmavé místnosti orientované na sever a malým místnostem dodává na objemu. Žlutá je barvou plnou energie. Světle žlutá barva použitá v koupelně dodá po ránu impuls. Nebojte se použít zářivý odstín ve Vaší kuchyni a obývacím pokoji. V rustikální kuchyni inspirované slunečnicemi a modří působí žlutá vesele a svěže. Elegantně a stylově působí žlutá v kuchyni zařízené v retro stylu s doplňky à la 50. léta. Klasický vzhled dodá obývacímu pokoji žlutá zkombinovaná s bílým stropem.

Zelená

Dejte zelené zelenou. Zelená léčí, vyživuje a povzbuzuje. Studie prokazují, že nemocní se rychleji zotaví v zeleném prostředí. V hloubce naší duše jsme si vědomi toho, že tam, kde se objevuje zelená, existuje život. Zelená barva dodává rovnováhu, protože se nachází uprostřed spektra a souzní se všemi ostatními barvami.
Zelená podporuje myšlení. Teplé tóny zelené barvy podporují přijímání dobrých rozhodnutí v kanceláři. Zelené je osvěžující. Zelená barva v odstínu kyselého jablka, zkombinovaná s bílou, dodá šmrnc kuchyni. Zelená ve svém olivovém odstínu působí velmi elegantně v obývacím pokoji; velmi dobře se snoubí s dřevěným obložením a tmavou kůží. V ložnici ve stylu Art Déco působí nadčasově kombinace zelené s meruňkovou nebo se světle hnědými odstíny. Ve svých světlých odstínech působí zelená jako zen.

Modrá

Ponořte se do modré. Je to barva, která uklidňuje, relaxuje a zjemňuje. Modrá je obecně v oblibě. Je uvolňující a pomáhá nám přemýšlet. Modrá je barvou přemýšlení a logiky, pomáhá nám v komunikaci. Modrá upevňuje naši hlubokou psychiku, protože reprezentuje vzduch a vodu, dva základní elementy potřebné k životu. Modrá usmiřuje. I proto si organizace OSN vybrala tuto barvu pro svou zástavu.
V ložnici přináší modrá, především ve svých nejsvětlejších odstínech, klid a uspokojuje duši. V kanceláři nebo studovně podporují živější odstíny modré barvy myšlení. V koupelně regeneruje modrá barva duši i tělo. Vyberte si svěží tóny, jakými jsou například modrozelená nebo tyrkysová. Modrá osvěží koupelnu v marockém stylu s modrými a bílými mozaikami. V obývacím pokoji působí modrá, spolu s křesly z čokoládově hnědé kůže a tmavého dřevěného obložení, elegantním a zároveň uvolňujícím dojmem.

Fialová

Fialová barva se pojí s duší. Je zdrojem tvořivosti a inspirace. Fialová se nepojí pouze s duchovnem, je také spojena s královským majestátem a okázalostí. Fialová barva dodává rozvahu. Ke zlepšení intuice je doporučován odstín indigo. Fialová barva dává na odiv bohatství. Kdysi nosili drahé oděvy ve fialové barvě pouze králové a bohatí. Fialová je synonymem tvořivosti. Ve feng shui, patří fialová mezi barvy jasnovidců a snílků.
Fialová uvolňuje. V koupelně podporuje meditaci a odpočinek. Fialová působí okouzlujícím dojmem. V obývacím pokoji působí úchvatně odstíny švestky zkombinované se stříbrnou. Fialová je zdrojem inspirace a tvořivosti, proto ji použijte také na stěny v ateliéru. Fialová je znakem hojnosti. Vytvořte vzhled "tisíce a jedné noci" pomocí fialových a zlatých polštářů. Fialová je slavnostní. Abyste dodali moderní a pohodlný styl, zkombinujte světlé odstíny s čokoládově hnědou. Fialová je uklidňující.

Neutrální

Neutrální barvy jsou přizpůsobivé – ladí vždy a všude. Neutrální barvy poskytují ideální pozadí pro všechny předměty, kterými se rádi obklopujete. Neutrální barvy uvolňují. Tyto odstíny nejsou náročné k udržování. Jsou flexibilní. Pokud se cítíte vystresovaní, neutrální barvy Vás uklidní. V obývacím pokoji Vám neutrální barvy pomohou opět nalézt klid. V ložnici Vám tyto odstíny pomohou zcela jistě usnout. Díky těmto uklidňujícím odstínům, použitým v koupelně nebo v kanceláři, můžete nechat volně potulovat své myšlenky.
Neutrální odstíny se perfektně hodí k přírodnímu stylu, například modernímu rustikálnímu stylu – kombinace kůže, proutí, konopí. Neutrální odstíny milují minimalismus. Dokonale se hodí pro čistý, ale ne příliš chladný styl. Neutrální tóny jsou nadčasové. Ladí se vším a mohou tím pádem posloužit jako základ spoustě různorodých stylů.

Zdroj a foto: Dulux

Reklama
Reklama

Související články

Oživte svůj domov proutěnými bytovými doplňky - proutěné komody, koše a košíky

23.06.2021 | Dekorace

Proutí, univerzální nesmrtelná klasika s mnohaletou tradicí. Asi si říkáte: není proutí přece jen příliš retro záležitost, která se dědí po babičce?… Celý článek

Máte připraveno na Velikonoce?

29.03.2021 | Dekorace

Vytvořte nádhernou jarní tabuli s barevnými tulipány a elegantní stuhou nebo ji přidejte na vajíčka. Vložte voňavé květiny do vázy nebo proutěného… Celý článek

8 tipů na originální jarní věnce

26.03.2021 | Dekorace

Oživte své vchodové dveře nádhernými a originálními jarními věnci, které upoutají pozornost každého návštěvníka nebo kolemjdoucího. Jejich výroba… Celý článek

Velikonoční výzdoba v provence stylu

24.03.2021 | Dekorace

Bílý dřevěný nábytek s náznakem patiny, poličky plné porcelánu po babičce a dalších květovaných dekorací, levandule na hrníčkách, polštářích i ve… Celý článek

Reklama
Reklama