Reklama

MALOVÁNÍ: 3. díl - Výběr barvy

04.02.2011 | Redakce | Rubrika - Dekorace

Tato činnost spojená s malování jistě patří k nejoblíbenějším. Vybírat dnes můžeme z tisíců odstínů barev a je jen na nás, jaké k malování svého interiéru zvolíme. Kromě svého vkusu se při výběru můžeme řídit i několika jednoduchými pravidly, díky kterým mohou barvy pracovat v náš prospěch.

MALOVÁNÍ: 3. díl - Výběr barvy
Reklama

Velmi jednoduše barvy můžeme rozdělit na studené (zelená, modrá, fialová), teplé (žlutá, oranžová, červená, hnědá) a neutrální (bílá, šedá, černá).

Studené barvy na nás působí uklidňujícím dojmem a v interiérech pomáhají vytvářet iluzi většího prostoru. Naopak teplá žlutá, oranžová nebo červená jsou barvy aktivní, stimulují naši psychickou a fyzickou aktivitu, podporují komunikaci. Hnědá, která je s nimi ve skupině, pak pomáhá navodit dojem útulnosti. Stěny v odstínech těchto čtyř teplých barev činí prostor zdánlivě menším.

Jak také lékařské experimenty prokázaly, cítí lidé v místnostech vymalovaných studenými barvami zimu dřív, než v místnostech s barvami teplými. Těchto poznatků lze samozřejmě efektivně využít právě při malování. Místnosti orientované na východ nebo jihozápad jsou zpravidla dobře prosvětlené a během dne se v nich, zvláště v letních měsících, kumuluje dostatek tepla. Aby nám v nich bylo příjemněji, můžeme je „zchladit“ nánosem modré nebo zelené barvy. V případě místností, které naopak potřebujete prohřát, pak použijte odstín žluté, oranžové nebo červené. Jak vědci zjistili, mohou lidé vlivem barev vnímat reálnou teplotu až o tři stupně Celsia rozdílně!

Nyní už se na jednotlivé barvy podíváme trochu blíže:

Zelená je barvou přírody, jara a taktéž symbolem nového života, růstu, klidu a naděje. Působí uklidňujícím dojmem, a proto je vhodná do ložnic i koupelen. Protože podporuje duševní činnost a napomáhá soustředění, lze jí též vymalovat pracovnu nebo dětský pokoj. Kromě jiného také zklidňuje psychiku a snižuje naše vnímání okolí, díky čemuž je skvělým řešením pro hlučné prostory. Tuto barvu lze skvěle kombinovat s teplými barvami (žlutá, oranžová, červená, hnědá).

Modrá je symbolem klidu a uvolnění, často jsou proto touto barvou vymalovány ložnice nebo koupelny. Pozor ale na tmavé odstíny, které na člověka mohou působit až tísnivě. Stejně tak velké plochy zbarvené domodra mohou působit nepříjemně – až studeným dojmem. Někteří lidé si také v modře vymalovaných pokojích mohou připadat jako v bazénu. Pokud chceme touto barvou vymalovat obývací pokoj nebo jídelnu, měli bychom tyto místnosti vybavit žlutou, oranžovou nebo červenou, které prostoru dodají na veselosti.

Fialová je barvou mystickou. Spojována je především s duchovnem, meditací, v některých případech taktéž s intuicí. Pro mnohé je fialová barvou moderní až extravagantní. V interiérech se na stěnách uplatňuje v celé škále odstínů a skvěle ladí např. se světle zelenkavou nebo také s bílou a černou.

Žlutá jako symbol slunce, jasu a rozumu. Optimistická barva, která podporuje inspiraci a vede k vyšším pracovním výkonům. Z tohoto důvodu je vhodná do pracoven, v pastelových odstínech též do dětských pokojů (sytá žlutá by byla rušivá). Protože projasňuje prostor a opticky ho zvětšuje, skvěle se hodí též k oživení chodeb, schodišť apod. Jako barva podporující dobrou náladu a chuť k jídlu najde uplatnění též v kuchyni, jídelně nebo obývacím pokoji.

Oranžová se hodí pro tmavé místnosti, které dokáže proteplit a rozjasnit. Je nejaktivnější barvou, posiluje vitalitu a podporuje komunikaci a chuť k jídlu. Díky těmto vlastnostem je dobrou volbou pro obývací pokoj, jídelnu nebo kuchyň. Pozor na příliš syté odstíny oranžové, které v člověku mohou vyvolávat až pocit ohrožení.

Červená je barvou lásky, vášně, ale též síly, vzteku a hněvu. Povzbuzuje k fyzické aktivitě a zahřívá organismus. Kromě toho také aktivuje metabolismus a zvyšuje chuť k jídlu, což je důvod, proč na ni tolik spoléhají v restauracích. Protože je sama o sobě velmi výrazná, neměla by v interiéru dominovat. Zvláště její syté odstíny působí rušivě a vyvolávají až agresivní pocity. Pokud ale potřebujeme některou z místností bytu „prohřát“, je to právě červená, s kterou tohoto cíle můžeme dosáhnout. Kromě obývacích pokojů, jídelen a kuchyní ji proto často najdeme také v halách nebo ve vstupních částech domu.

Hnědá je barvou země. Spojována je též s pocitem pohodlí a tělesnými požitky. Interiéru propůjčuje hřejivou a domácí atmosféru. Skvěle se hodí pro místnosti, ve kterých si přejeme vzbudit dojem útulna. Často se používá do předsíní a chodeb, kde hned po příchodu domů navozuje příjemnou důvěrnou atmosféru.

Bílá jako synonymum čistoty, nevinnosti, dokonalosti. Je také symbolem poznání a nových začátků. V interiérech budí dojem čistoty. Místnosti projasňuje, provzdušňuje a tudíž i opticky zvětšuje. Umocňuje účinky ostatních barev.

Šedá. Sama o sobě neutrální, ale v kombinaci s ostatními barvami zajímavá. Sluší jí to například se světle zelenou, červenou nebo růžovou.

Černá je v západním světě vnímána jako barva smutku. Stejně tak je ale barvou elegance a v interiérech se spíš než na zdech skvěle uplatní v podobě nábytku nebo stylových bytových doplňků. Na zdech může být zajímavá v podobě dekorativních ornamentů.

Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.
Zdroj foto: OBI

Při nákupu obývací stěny Vám rádi poradíme.

Reklama
Reklama

Související články

Velikonoční výzdoba v provence stylu

07.04.2020 | Dekorace

Bílý dřevěný nábytek s náznakem patiny, poličky plné porcelánu po babičce a dalších květovaných dekorací, levandule na hrníčkách, polštářích i ve… Celý článek

Velikonoční dekorace, které oživí i váš jídelní stůl

07.04.2020 | Dekorace

Velikonoce jsou nejvíce oslavovaným křesťanským svátkem, který oslavuje zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Mimo jiné, s Velikonoci jsou spojovány i… Celý článek

Jarní dekorace na dveře

07.04.2020 | Dekorace

S jarem a nadcházejícími Velikonocemi k nám přichází i záplava působivých dekorací, které umí během okamžiku změnit celkové působení daného místa. Ve… Celý článek

Díky galanterii zútulníte i vyzdobíte váš domov za pár korun

22.11.2019 | Dekorace

Nejen teď, v předvánočním čase, ale během celého roku, nacházíme spousty příležitostí, pro něž chceme své byty a domy krásně nazdobit. K dekoracím… Celý článek

Reklama
Reklama