Oranžová - energická a vitalizující

11.7.2007 | časopis Dům a zahrada | Rubrika - Dekorace

Oranžová - energická a vitalizující

Sponzorované odkazy:

V přírodě se s touto výraznou a hřejivou barvou setkáváme velmi zřídka. Slunce cyklicky doprovází při jeho cestě oblohou: ráno i večer zbarvuje východ a západ do teplých žluto-oranžovo-červených tónů, které nás po staletí nepřestaly okouzlovat. Zcela výjimečně se stává, že studený, bílý a nestranný měsíc překvapí svou proměnou a ozařuje hvězdy i smrtelníky na polovině zeměkoule sytou barvou pomerančů.

Oranžová je také barvou květů, které začátkem jara vytvářejí ve svěže zelené mladé trávě výrazné akcenty. Oranžové tulipány, často v tandemu s narciskami a březovými větvičkami ve skleněných vázičkách, něžně vítají nové a radostnější roční období. Oranžovou potkáme i na hedvábně lesklých květech gerbery a na podzim zdobí oranžové kuličky jeřabin stále méně barevnou přírodu, chystající se k dlouhému a hlubokému zimnímu spánku. Záplavu teplých tónů přináší podzim s množstvím proměňujících se listů v korunách stromů. S oranžovou barvou se - dnes již celoročně - potkáváme na slupkách exotického ovoce: pomerančích, mandarinkách, ale i na obyčejných broskvích, meruňkách či sladké paprice. Z poměrně skromných řádků úvodního odstavce dnešního dílu seriálu jasně vyplývá, že oranžovou barvou příroda šetří, a tak bychom při použití oranžové ve svém obydlí měli být přinejmenším stejně opatrní a nechat se přírodou inspirovat.

Oranžová v lidském obydlí

Pro svou výraznost a schopnost všechny ostatní barvy v okolí "překřičet" se ocitla oranžová na semaforu právě uprostřed. Je jasným znamením změny, hraje roli katalyzátoru, spojujícího protikladnou červenou a zelenou, pohyb a stagnaci. Pro schopnost propojit neutrální barvy s výraznými a pro neobyčejnou životaschopnost až agresivitu se nejčastěji ocitá na bytových doplňcích. Velmi oblíbená je oranžová na skleněných artefaktech - vázách, mísách a poslední dobou opět i na užitkovém nádobí, kde působivě kontrastuje teplá hřejivost barvy s chladem zvoleného materiálu: skla a keramiky. Nejlépe vyniká na stínidlech osvětlovacích těles, která prozáří a její vitalitou samozřejmě a nenuceně zútulní každý kout. Stálicí je oranžová v bytovém textilu: oranžové, lehce prodyšné závěsy, částečně shrnuté na kraji oken, dodají místnosti hřejivý rám, který během dne rozehraje, zjemňuje, oživuje a proměňuje slunce plující oblohou. Stejný jas, světlo a radost vnesou do místnosti i menší textilní plochy: polštářky a podhlavníky, taburetky, potahy židlí nebo ubrusy a prostírání.

Co umí oranžová

Oranžová vzniká kombinací žluté a červené, je proto optimální směsí účinků obou těchto teplých barev. Je plná radosti ze života, dodává energii a povzbuzuje k činnosti. Dokáže naplnit místnost světlem připomínajícím zapadající slunce a vaší duši pohodou a optimismem. Její účinky můžeme využít především k psychické relaxaci - po zamračeném dni bez jediného záblesku slunečních paprsků nám doma pomůže vytvořit atmosféru pohody, iluzi zapadajícího slunce s příslibem rychlé regenerace. Stejně jako žlutá ve větších plochách podporuje dobré naladění a vybízí ke komunikaci a zábavě. Zaslouženě se tedy v jemném meruňkovém odstínu stává oblíbenou v obytných prostorech. Také přesvědčivě a dokonce výrazněji než žlutá protepluje místnosti a prostory orientované na sever. Zásadní podmínkou pro použití oranžových odstínů ve větších plochách obytného interiéru je její důsledné zesvětlení bílou. Pastelový tón na stěnách pak výrazně ovlivňuje barevnost zařízení a vybavení místnosti a stejně jako světlo zapadajícího slunce "potáhne" hřejivým světelným filmem vše ve svém dosahu. Příměs červené pulsuje energií a slunce se nám v místnosti s pastelově meruňkovou výmalbou v jasných dnech téměř zhmotňuje před očima. Pro svou neobyčejně vibrující barevnou energii a aktivitu se stejně jako její sestra žlutá nehodí do místností a prostor, kde hledáme zpomalení denního rytmu, soustředění na učení či duševní práci. V místnostech relaxace, pasivity a klidu, jako jsou ložnice a domácí pracovny, najde oranžová nejlépe uplatnění na menších plochách a bytových doplňcích.

Koupelna nedoceněná a pasivní?

V koupelně se v posledních letech postavení oranžové výrazně mění. Zatímco stálicemi na koupelnové scéně byly po dlouhá léta studené a uklidňující tóny modré a zelené, nyní se do popředí dostávají naopak teplé barvy s oranžovou v čele. Tento významný posun v pozici oranžové přinesla změna náhledu na koupelnu jako univerzálnějšího prostoru nabízejícího širší využití. Chladné, popřípadě neutrální barvy a jemné pastelové tóny v koupelně odjakživa podporovaly její očistnou hygienickou funkci kombinovanou s duševní relaxací. Jaksi samo sebou se předpokládalo, že koupelna je rodinou z větší části využívána odpoledne a večer. Ostatně životní styl většiny národa před sametovou revolucí tomu odpovídal. K ranému vstávání byly odsouzeny nejen početné dělnické profese, ale byla k němu úspěšně donucena také inteligence a umělecké profese, pracující téměř výhradně ve státních podnicích, strukturách a svazech. Pracovní den začínal brzy a pracující se v koupelně nezdržoval déle hned z několika důvodů. Většina lidí prováděla jen nezbytně nutné hygienické úkony proto, že jí na další procedury nezbýval čas ani nálada, narušená agresivním zvoněním budíku volajícího nemilosrdně k dalšímu cyklu každodenních povinností. Kromě toho nutily minimální koupelny panelových domů své uživatele k využívání místnosti jako průchozí hygienické kabiny tak, aby se na všechny členy rodin "postupně dostalo". Vzorný pracující si pak koupelnu o něco více užil večer, kdy našel čas pro koupel a poležení ve vaně či osvěžující sprchu.

Koupelna moderní a aktivní

S postupem let se však životní styl měnil a diferencoval, a tak dnes najdeme nezanedbatelné množství lidí, kteří si mohou dovolit luxus spontánního a nepřerušovaného spánku s přirozeným probuzením bez agresivní asistence budíku. Ale i mnozí pracující - obzvlášť v zahraničních firmách - vstávající takzvaně "na čas", nastavují dnes ručičky budíků na výrazně pozdější hodinu nežli předchozí generace. Všichni tito lidé pak vstupují do koupelny lépe vyspalí a očekávají od ní energetickou vzpruhu do celého následujícího pracovního dne, který končí často v pozdních odpoledních hodinách. Mají čas a chuť v koupelně ráno trávit více času, sprchují se a čerpají z pobytu v místnosti vitalitu. V tomto ohledu je role oranžové barvy nenahraditelná. Proto se v katalozích tuzemských i světových výrobců objevují designové řady pulsující energií a kombinující jasné tóny teplých barev, dříve pro koupelnu nemyslitelných: žlutou, oranžovou nebo jasně červenou! V rodinném domě získávají jejich majitelé s druhou koupelnou, která je běžným standardem, možnost uplatnění studených a neutrálních barev pro večerní meditaci. Obě koupelny lze pak ideálně oddělit dle jejich zaměření na "ranní" a "večerní".

Ložnice v oranžové

Se stejným trendem souvisí i proměna rodinné ložnice. Zvolíme raději barevnou a pulsující kompozici, která nás ráno dobře naladí a pomůže s probuzením, nebo zůstaneme věrni osvědčené bílo-modré klasice, která nás večer uklidní a pomůže bez kolizí proplout od říše snů? Ideálním kompromisem je vyvážená kombinace komplemetárních barev: dvojici s oranžovou tvoří jasná modrozelená. Podle požadovaného výsledného účinku zvolme základní barevnost podlahy a stěn, kterou doplňujme podle schématu nábytkem a doplňky. Pokud si nejsme jisti vlastní představou a pocity ze zcela protichůdných barev, zvolme základní barevné schéma neutrální. Ložnici navrženou ve smetanových, béžových a teple hnědých až zrzavých tónech oranžové doplňky oživí a modrozelený přehoz celou barevnou kompozici velkolepě završí. Světlá a teplá meruňková barva stěn svědčí především tmavému nábytku, který má tendenci místnost opticky zaplnit a působí často příliš hmotným dojmem. Oranžová mu vytvoří dokonalé svěží pozadí, na kterém staré a hodnotné solitéry ořechového nábytku po babičce překrásně zazáří. Sytá meruňková ve vstupních prostorech domu pohladí naši duši při každém příchodu a hosty ohromené teplou září stěn naláká spolehlivě k dalšímu kroku.

Oranžová v barevném kruhu

Základ úspěchu při kombinování barev je pouze ve vhodné míře zastoupení dvou, maximálně tří barev, jejich plochy, sytosti a světlosti. Nezbytné je pracovat s několika odstíny a zvolit dominantní barvu, která udá celé místnosti tón a náladu. Naopak druhá barva je nucena ustoupit, smířit se s vedlejší rolí na menších plochách a doplňcích. Každou kompozici samozřejmě doplňují takzvané vedlejší barvy. Ty mohou být důsledně neutrální - bílé, smetanové, béžové, popelavě šedé nebo antracitové, nebo naopak příbuzné jedné ze zvolených doplňkových barev. V našem případě to může být žlutá či červená z bezprostředního okolí oranžové, nebo naopak modrá a zelená z opačné strany barevného kruhu. Pokud oranžovou zvolíme na rozhodující plochy, podlahu či stěny místnosti, přiměřené napětí a protipól vneseme do místnosti černým tepaným nábytkem ve stylu slunečného jihu. Také studené chromované podnoží nábytku, sedací soupravy nebo elegantního stolku vytvoří zářivý chladně třpytivý protipól "rozpáleným" stěnám. Pokud se vzdáme dramatického kontrastu, můžeme oranžovou doplnit jí podobnými tóny a spolu s nimi vytvořit vkusnou, teplou a přívětivou atmosféru. Obzvlášť v pokojích na sever je vhodné znásobit účinky oranžové ještě teplými tóny zlatého okru, jasné červeně, jahodové či vínové, zjemněné vanilkovou žlutí nebo smetanovou v barvě bílé kávy. V kombinaci se zlacenými rámy obrazů a mosaznými podnožemi svítidel nás výsledek mile překvapí nádechem luxusu, který do kompozice přinesly všechny výrazné a syté červené odstíny. Kombinace oranžové se žlutou a zelení čerstvé trávy vytvoří svěží jarní kombinaci, vhodnou do malého bytu mladých manželů. Pozitivní a pastelové barvy jara se dobře kombinují a doplňují textilem i dekorativními předměty. Podlaze v tomto interiéru bude slušet světlé dřevo, na stěnách mohou viset jednoduché grafiky ve skleněných klipsech, svižné akvarely v dřevěném rámečku, nebo plakáty v pastelově zabarvených rámech.

Ing. arch.Veronika Haroldová

Inspiroval Vás článek? Chtěli byste změnu? Podívejte se do katalogů o bydlení.

Zahájit diskuzi Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Zelená do ložnice patří

Zelená do ložnice patří

13.5.2008 | Redakce | Dekorace

Zvažujete, zda z místnosti na spaní udělat oázu zeleně? Bojíte se rostlin v ložnici? Vaše obavy nejsou na místě, protože živé rostliny do ložnice urči... Celý článek

Aby interiér ladil

Aby interiér ladil

27.11.2007 | Redakce | Dekorace

Dominantním prvkem bytového interiéru bývají velmi často dveře a podlaha, jejichž barevnost pak hraje roli v celkové příjemnosti celého vnitřního vyba... Celý článek

Hřejivé kompozice

Hřejivé kompozice

18.6.2007 | časopis Dům a zahrada | Dekorace

Mezi takzvané teplé barvy palety patří žlutá, oranžová, červená a hnědá. Každé z nich byl sice věnován samostatný díl tohoto seriálu o barvách, ale te... Celý článek

ČERVENÁ - energická a radikální

ČERVENÁ - energická a radikální

17.4.2007 | časopis Dům a zahrada | Dekorace

Výrazná a sytá červená je ve volné přírodě k vidění pouze zřídka. Dokonce i v červáncích, které po ní dostaly své jméno, ji nikdy nespatříme v čisté p... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii