Půvab patiny

07.09.2018 | StanislavaV | Rubrika - Dekorace

V tomto článku se budeme zabývat patinou. Slyšíte o tomto „slově“ poprvé? Pak vám povíme, co to je? Jak na ni a jak ji zasadit do interiéru? To se brzy dozvíte, stačí pozorně číst.

Půvab patiny
Reklama

Co je to patina

Povrch může být kovový, dřevěný, mosazný či jakýkoliv jiný (plast, papír, sklo). Dlouhodobým vystavováním vnějších vlivů (konkrétně vody, ovzduší) a opotřebováváním vzniká patina. V oblasti designu bývá tento efekt žádoucí na různých předmětech ze stříbra, bronzu nebo mědi. Tento záměrný děj nazýváme patinování.

Kde patinu uplatnit

Z čistých, nových a hladkých předmětů vznikají předměty, které mají své kouzlo. Tento zašlý vzhled se pak uplatňuje ve vintage stylu či rustikálním stylu. Ve zmíněných stylech jsou právě „staré“ věci vítány. Inspirují se starší dobou. V tomto duchu si pak můžete zařídit svůj interiér nebo se inspirovat při zařizování chaty, která si tuto atmosféru přímo žádá.

Nebojte se experimentovat a tvořit. Patinování můžete provést na jakémkoliv materiálu či předmětu. Není to nic těžkého a zvládne to každý amatér. A jelikož výsledkem má být nedokonalé dílo, nevadí, pokud něco zkazíte.

půvab patiny

Patinování nábytku

Patinování můžete provést na novém kusu nábytku, kterému chcete dodat trošku vintage a retro stylu. Případně na starším nábytku, na kterém chcete zamaskovat jisté nedokonalosti. Tímto způsobem je ještě podpoříte a bude to vypadat, že přesně takto to má být.

Bude se tedy jednat o patinování dřeva. Postup si můžete nejprve zkusit na kousku dřeva, které najdete na zahradě a až poté se pustíte do většího kusu nábytku.

V první řadě oddělejte veškeré úchytky či držáky. A poté si očistěte povrch nábytku od mastnoty. K tomu vám pomůže horkovzdušná pistole. Jakmile je povrch připraven, vrhněte se na patinu. Patinovací barvu můžete nanášet štětcem nebo houbičkou – ta vytváří velmi zajímavý efekt (zvlášť technikou „ťupkání“). Můžete provést hned několik vrstev pro maximální efekt. Nechte zaschnout a je hotovo. Výsledek nemá být dokonalý, právě naopak.

půvab patiny

Takto můžete upravit veškeré kusy nábytku v pokoji a vytvořit si tak originální vybavení, které nikdo jiný doma nemá. Vytvořili jste ho sami. Je unikátní.

Zdroj fotografií: floatproject.org, indulgy.com, instagram.com

Reklama
Reklama

Související články

Obrazy z mumifikovaného mechu jsou trendy

12.03.2019 | Dekorace

Chcete mít ve svém interiéru nádhernou dekoraci, která nebude potřebovat téměř žádnou údržbu a péči? V tom případě můžete vyzkoušet obraz z… Celý článek

Vertikální zahrada jako způsob, jak vnést do interiéru kus přírody

28.01.2019 | Dekorace

Zeleň je jakožto součást našich životů naprosto nepostradatelná. Neplní totiž pouze estetickou funkci, ale čistí vzduch, pomáhá s výrobou kyslíku a… Celý článek

Krásnou dekoraci na stěnu si můžete udělat i sami doma

24.12.2018 | Dekorace

Jsou ti, kterým vyhovuje minimalistické bydlení bez sebemenšího přikrášlení; stejně tak jsou i ti, kteří milují všemožné dekorace. A my vám dnes… Celý článek

Kouzlo textilu na náš interiér + tip na to, jak ho využít i na Vánoce!

26.11.2018 | Dekorace

Domu, bytu nebo snad garsonce můžeme říkat domov tehdy, když se tam opravdu cítíme dobře. Je to chvíle, kdy na vás po otevření dveří dýchne kouzlo… Celý článek

Reklama
Reklama