Reklama

Trendy v bydlení

01.05.2009 | Redakce | Rubrika - Dekorace

Domov je místo, kde si chceme odpočinout, když přijdeme z práce. Je to místo, kde se potkáváme s rodinnými příslušníky a trávíme zde volné chvíle. Proto chceme, aby byl útulný, pohodlný a navozoval správnou domácí atmosféru. Abychom si zařídili příjemné hnízdečko, je potřeba sledovat trendy, technické novinky a v neposlední řadě mít doma vše prakticky umístěné. S atmosférou v rodině nám zařízení sice moc nepomůže, ale příjemným pohlazením po duši se mohou stát právě vhodně zvolené dekorace.

Trendy v bydlení
Reklama

Jedním z nejdůležitějších aspektů při zařizování nebo rekonstrukci bytu, je především správné využití prostoru. Dříve bylo často nutné uspořádat na malém prostoru vše tak, aby to bylo funkční a zároveň estetické. V současné době, kdy se vše od nábytku po spotřebiče vyrábí multifunkční, je jednoduší spojit praktické s užitečným. Svá obydlí obvykle zařizujeme pro své vlastní pohodlí, ale také musí plnit další funkce. Snažíme se tedy vytvořit správné prostředí pro hry s dětmi, oddych po práci, či pro příjemné posezení s přáteli.

Barevné stěny

Při zařizování jednotlivých místností je dobré využít nejrůznější barevné kombinace. Už před mnoha lety vědci zjistili, že právě barvy mají blahodárný účinek na naše smysly. Ovšem při nesprávném použití mohou mít i rušivé účinky. Je tedy zapotřebí zvážit, jakou funkci má daná místnost splňovat, a podle toho barvy volit.

I když to tak v poslední době nevypadá, stále je barvou číslo jedna bílá. Je to barva čistoty, která byla, je a bude vždy in. Tato barva navozuje pocit velikosti, prosvětluje a opticky zvětšuje prostor. Je tedy vhodné používat tuto barvu v místech, kde není dostatek slunečního světla, nebo kde je chceme rozzářit. Čarovat s touto barvou je poměrně jednoduché, avšak nesmíme zapomínat na skutečnost, že bílé plochy jsou náročnější na údržbu Proto opatrně, zejména když máte doma ničitele čistoty v podobě malých dětí.

Při vybavování dětských pokojů, ložnic či kuchyní se můžeme inspirovat neméně módními a populárními pastelovými barvami. Jemné a teplé odstíny navozují pocit útulnosti a pohody. Studenější tóny nám zase pomohou prostory rozjasnit a dobíjí nás pozitivní energií.

Vzory

Pomocí vzorovaných koberců či nejrůznějších potahů můžeme pokoje zvýraznit. V obchodech si dnes můžeme vybrat z obrovského množství zajímavých tapet, přehozů, strakatých provedení gaučů či jiného nábytku. Ovšem dbejte na staré známé přísloví, že méně někdy znamená více. Jednotlivé kusy mohou být krásné samy o sobě, ale jejich nevhodnou kombinací můžeme způsobit více škody, než užitku. Je tedy dobré zvolit si hned na začátku styl, ve kterém má být místnost provedena, a podle toho volit barvy, tvary a celkový design. Vyhneme se tak přeplácání či nesouladu třeba právě v barevných odstínech apod. S tímto problémem se často potýkáme zejména když zařizujeme na etapy, nebo postupně dokupujeme jednotlivé součásti. Přitom si neuvědomujeme, že zelená nemusí být vždy stejně zelená, jako ta, kterou už máme na stěnách. Proužky zase nemusí být vždy stejně široké, jako ty na gauči a tak dále.

Dřevo a kámen

Velmi příjemným doplňkem v domácnostech, ale i na zahradách, jsou přírodní materiály jako dřevo, či kámen. Kameny jsou skvělým doplňkem, ať už jsou přírodní, nebo se jedná o různé barevné imitace, které se dají různě rafinovaně umístit. S jarem přichází doba grilování a zahradních oslav. Na zahradách či venkovních terasách je posezení v dřevěném nábytku či v altánku velmi příjemné a oblíbené. Zde je však dobré mít na paměti, že o tyto materiály je třeba pečovat a chránit je před vlivem nepříznivého počasí.

Květiny

Nikdy nestárnoucím a vždy zajímavým přírodním doplňkem jsou také květy. Dnes už je můžeme dostat v klasických, ale i netradičních aranžmá v kombinaci s ozdobnými trávami a jinými doplňky. Moderní a netradiční kytice vnese život do jakéhokoli prostoru. Pozor však na přílišnou extravaganci. Samozřejmě musíme dbát na to, aby v místnosti byl dostatek světla, jinak se nám investice do květinové výzdoby moc nevyplatí. Nejsou-li světelné podmínky v místnosti vhodné, je možné jako alternativu zvolit umělé nebo sušené varianty květin, které se dnes vyrábějí tak, že jsou k nepoznání od těch živých. Také ty dokáží být reprezentativní dominantou místnosti, nebo jen malým doplňkem v celkové výzdobě.

Drobné doplňky

Místnosti můžeme barevně a materiálově sladit, dbát na trendy a dodržet všechny rady odborníků na design, ale stejně na nás můžou působit chladně a bez nápadu. Posledním krokem v zařizování interiérů je tedy vdechnutí života. Na první pohled složité, ale ve skutečnosti tak jednoduché. Prostory zútulníme použitím malých, nenápadných a přesto důležitých doplňků, jako jsou polštářky, ubrusy, sošky nebo malé sezónní dekorace. Kuřátko ve skořápce na jaře, nebo třpytící se baňka o vánocích dodá prostorám kouzlo rodinné atmosféry. Poslední tečkou k doladění té správné idylky je vůně. Té docílíme pomocí nejrůznějších osvěžovačů, vonných svíček či živých květů.

Pokud se chystáme na větší rekonstrukci, či vybavení rodinného domu, je dobré se poradit s odborníky na design, kteří nám pomohou zorientovat se v módních trendech a v nabídce jednotlivých obchodů. Pokud si chceme jen zútulnit, či zjemnit vzhled svého bytu, stačí vyrazit třeba jen do květinářství.

Zdroj a foto: HORNBACH

Přečtěte si další články k tématu dekorace
Prohlédněte si katalogy obsahující dekorace
Prohlédněte si fotografie zachycující dekorace

Reklama
Reklama

Související články

Máte připraveno na Velikonoce?

29.03.2021 | Dekorace

Vytvořte nádhernou jarní tabuli s barevnými tulipány a elegantní stuhou nebo ji přidejte na vajíčka. Vložte voňavé květiny do vázy nebo proutěného… Celý článek

8 tipů na originální jarní věnce

26.03.2021 | Dekorace

Oživte své vchodové dveře nádhernými a originálními jarními věnci, které upoutají pozornost každého návštěvníka nebo kolemjdoucího. Jejich výroba… Celý článek

Velikonoční výzdoba v provence stylu

24.03.2021 | Dekorace

Bílý dřevěný nábytek s náznakem patiny, poličky plné porcelánu po babičce a dalších květovaných dekorací, levandule na hrníčkách, polštářích i ve… Celý článek

Velikonoční dekorace, které oživí i váš jídelní stůl

20.03.2021 | Dekorace

Velikonoce jsou nejvíce oslavovaným křesťanským svátkem, který oslavuje zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Mimo jiné, s Velikonoci jsou spojovány i… Celý článek

Reklama
Reklama