Reklama

Bezpečnost dětí nejen v jejich pokojích

08.10.2013 | Petr Brandejský | Rubrika - Dětské pokoje

„Vyhne se nebezpečí, kdo se má na pozoru, i když je v bezpečí.“ Publilius Syrus

Bezpečnost dětí nejen v jejich pokojích
Reklama

Bezpečnost dětí, bezpečnost bydlení

Zkusíme si rozebrat, jak je to s tou bezpečností a naším společným bydlením. Na rozdíl od automobilů a silničního provozu se bezpečnost naší domácnosti odehrává v rovině AKTIVNÍ.

PASÍVNÍ BEZPEČNOST je v domácnosti velmi problematická. Definice: Pasívní bezpečnost má zmírnit následky kolize ve chvíli, kdy nastala. Těžko můžeme dát pod schodiště nafukovací matraci, aby vaši dobráci padali do měkkého při závodech ve sjezdu zábradlí. Jeden z mála možných prvků pasívní bezpečnosti proto zůstává stará, dobrá lékárnička.

AKTÍVNÍ BEZPEČNOST je to, co můžeme (musíme) v domácnosti ovlivnit. Definice: Aktívní bezpečnost je souhrn opatření, která předchází a zamezují vzniku bezpečnostních rizik.

Pane mistr, není zábradlí 60 cm trochu nízké? Jó, paninko, větší tam nemáme…

Ale máte, pane mistr, máte. Všechno vědět nemůžete, ale většina těchto věcí je ošetřena normami, případně doporučením, která vychází z empirických zkušeností.

Zkusíme si to rozebrat z několika hledisek. Pomineme hledisko kategorizace našich ratolestí, které se pohybují ve spektru od flegmatického mouly (toho, co usne a píchne se o tužku), až po malého hyperaktivního ďábla (toho, co ho neuhlídáte, i když se na něho zrovna koukáte). 

 

Rozebereme si jednotlivé části bytu či domu, možná úskalí, řešení bezpečnosti.


Že nátěry prvků, mobiliáře a konstrukcí vč. stěn, stropů a podlah v obydlí by měly být ekologické, nejlépe vodou ředitelné, nezávadné, je vcelku evergreen. Nicméně to vše platí i pro dětské dřevěné hračky, houpačky, plastové výrobky a stejně se najde spousta nepřípustných výjimek. Na některých hračkách je to dokonce deklarováno, pro jaký věk je věc určena. Kde si nejsme jisti, zvolíme zdravý rozum, pokud nás o něj naše ratolest již nepřipravila.


Ta replika v nadpisu nás zavede k páteři domu, tou je schodiště. Norma je nekompromisní. Zábradlí nesmí mít mezi madlem a výplní, výplní a schodnicí nebo podestou menší mezeru než 100 mm. Výplně zábradlí (pokud jsou v domácnosti děti) by měly mít dřevěné nebo kovové příčky výplně svislé (proti šplhání), max. 120 mm vzdálené. To vše je bráno s ohledem na velikost dětské hlavičky. Oblá a hladká madla jsou samozřejmostí. Pokud zvolíte jako výplň zábradlí sklo, potom je třeba požadovat certifikát pevnosti kaleného skla, popř. skleněné výplně lze zpevnit bezpečnostní fólií. Výška zábradlí u schodů nad prostorem o hloubce 3 m je 900 mm, od 3 – 12 m 1000 mm. Prostě a jednoduše, pan mistr nemá o čem diskutovat. Vysvětlovat požárníkům, že mistr to měl v oku (čti v paži) a čekat, až úhlovou bruskou vyprostí vašeho miláčka, je pak nepříjemné. Stejná kritéria platí pro zábradlí balkónů, lodžií, teras, popř. přechodné oddělovací bezpečnostní branky na schodiště pro malé lezouny či útěkáře.

 

Autor:  Ing. arch. Petr Brandejský

Použité zdroje: Wikipedie, Neufert – Navrhování staveb, citaty.net

Použité fotografie: MT Nábytek, Ing. arch. Petr Brandejský

Reklama
Reklama

Související články

Jak vybavit byt, v němž za chvíli bude i miminko?

07.02.2019 | Dětské pokoje

Miminko, to nejsou jen radosti, ale i starosti. Kromě těch, které se týkají přímo vašeho drobečka, jsou to i ty, které se zaměřují na vaše bydlení. K… Celý článek

Dětská postýlka v hlavní roli

12.11.2018 | Dětské pokoje

Malá miminka prospí zezačátku svého života velké množství času. U novorozeňat je to i celých 16 hodin za den. U starších miminek je to méně, ale… Celý článek

33 rad a tipů, jak zařídit pokoj pro děti

18.10.2018 | Dětské pokoje

Máte doma ratolesti nebo teprve čekáte přírůstek? Přemýšlíte jak jim zařídit dokonalý dětský pokojík, kam se vlezou postýlky, stolky či prostor pro… Celý článek

Jak zařídit pokoj pro miminko: 6 zásad, kterých byste se měli držet!

24.09.2018 | Dětské pokoje

Připravit se na příchod nového člena rodiny je pravá věda. A nejinak je tomu u zařizování pokoje pro miminko. Pokud má být nejen místem, kde miminko… Celý článek

Reklama
Reklama