Reklama

Dva v jednom

23.2.2010 | Redakce | Rubrika - Dětské pokoje

Dva v jednom

Většina rodin s dětmi (dvěma a více) řeší s jejich přibývajícím věkem obdobný problém. Pokud nemají to štěstí, že žijí v prostorném rodinném domku nebo bytě, kde je dostatek místností pro několik dětských pokojů, musí se vyrovnat se soužitím sourozenců v jednom pokoji. A že to je úkol nelehký, o tom netřeba diskutovat.

Rostoucí děti potřebují vlastní prostor a soukromí, je třeba jim zajistit nejen klid na práci a učení, ale i místo pro oddělenou relaxaci. Toto pravidlo pak platí obzvláště jde-li o sourozeneckou dvojici rozdílného pohlaví. Výrobci dětského nábytku (nábytku pro mladé) proto přizpůsobují své výrobky nejen diktátu módních trendů, ale především potřebám uživatelů a konkrétním prostorovým podmínkám a možnostem. A právě prostoru je zaslouženě věnována zvýšená pozornost.

Praktickým, úsporným a zároveň také pěkným řešením jsou „palandy“. Díky designérům dostal tento prvek mnoho neotřelých podob. Prostor pod palandami se využívá jako pracovní kout, úložný prostor nebo prostor pro hraní. Variabilita polohy lůžek v sestavě také zajišťuje dostatečné soukromí při odpočinku. Sestava dvou vyvýšených postelí, pod nimiž je umístěn kout s psacím stolem, nabízí dvě naprosto oddělené pracovní zóny. Podobného efektu můžeme docílit i prostým sražením dvou vyvýšených lůžek bokem k sobě. Nedostatkem tohoto řešení je blízký kontakt dětí při odpočinku – postele jsou prakticky neoddělené vedle sebe. Důležitý je také bezpečný a snadný přístup k vyšším lůžkům. Většinou jej zajišťují schůdky nebo malý žebříček. „Cesta dolů“ pak může být vyřešena (zejména pro menší děti) třeba vtipně skluzavkou.

Stejnou pozornost jako umístěním postelí je třeba věnovat také pracovním koutům – zázemí pro nerušenou práci školáků. Pokud to nedostotek prostoru nedovolí a stoly nemohou být umístěny odděleně, zbývá úsporná varianta umístění vedle sebe (například u zdi) anebo naopak srazit stoly uprostřed pokoje k sobě. Při práci tak děti sedí proti sobě – nevidí si ale „pod ruce“ a také vzájemné pošťuchování je přes plochu dvou stolů značně ztíženo. Malá televize může být naopak středem společného prostoru určeného hrám. Také otevřený prostor ale nemusí být „společný“ definitivně. Můžeme si vypomoci například textilním paravánem nebo závěsem, který lze lehce odstranit nebo přesunout.

Zdroj foto Ikea, Starinterier, ZG Group

Související články

Jako staří Vikingové

Jako staří Vikingové

24.2.2011 | časopis Náš útulný byt | Dětské pokoje

Loď a pyšné sídlo pro malé neohrožené námořníky... (Zdroj - Náš útulný byt) Celý článek

Inspirace od Zuzany Jančuškové: Dětský pokoj

Inspirace od Zuzany Jančuškové: Dětský pokoj

20.7.2010 | Zuzana Jančušková - interior designer | Dětské pokoje

Odkud začít, abychom svému potomkovi vytvořili v pokojíčku ty nejlepší podmínky k jeho pozitivnímu rozvoji? Každé dítě je jedinečné a bude to jeho ter... Celý článek

Prostor pro nejmenšího člena rodiny

Prostor pro nejmenšího člena rodiny

21.12.2009 | Redakce | Dětské pokoje

Samostatný dětský pokoj nejmenší miminka většinou nemívají. Přestože je doba „baby vysílaček“ a tak spojení mezi matkou a dítětem může fungovat i přes... Celý článek

Pokoj pro školou povinné

Pokoj pro školou povinné

15.12.2009 | Redakce | Dětské pokoje

Soukromí dětí ve školním věku je záležitost nejen citlivá, ale při běžném provozu rodiny i poměrně nutná. Na svoje hry, ale i plnění školních úloh pot... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii • Kvalitní vestavěné skříně do dětského pokoje vydrží navěky!