Jak zařídit malý dětský pokojíček

06.09.2021 | PR článek | Rubrika - Dětské pokoje

Nastal čas, kdy vaše dítě dorostlo do věku, kdy je mu třeba zařídit vlastní soukromý prostor podle toho, co zrovna vyžaduje. I do malého prostoru se dá vměstnat všechno potřebné. Ve výsledku toho totiž není mnoho. Obecně nejdůležitější je místo na spaní, místo na práci (domácí úkoly apod.) a dostatek úložných prostor. V tomto článku vám poradíme, jak na to.

Jak zařídit malý dětský pokojíček
Reklama

Barvy

Možná se potýkáte s problémem, jaké zvolit do pokojíku barvy. To že pro kluka se hodí jedině modrá a pro holku jedině růžová je již dávno přežitkem. Nebojte se proto experimentovat. Nejdůležitějším pravidlem, kterého se držet je to, že tmavé barvy prostor opticky zmenšují, světlé ho naopak zvětšují. Volte tedy světlejší odstíny. Bránit se také ovšem nemusíte výrazným barvám. Na škodu nebude, pokud se poradíte s malým obyvatelem budoucího pokojíčku, jaké barvy by preferoval, nebo které jsou jeho oblíbené. Nábytek volte ideálně v neutrálních barvách. Nebudete tak riskovat, že se nebude hodit ke zbytku pokojíčku nebo k doplňkům.

Osvětlení

Druhou věci, kterou byste měli dozajista vyřešit, je dostatečné a správné osvětlení pokoje. I když je pokoj malý, jedno stropní světlo rozhodně nebude dostačující. Dítě by si totiž na většinu aktivit stínilo, což je absolutně nežádoucí. Lustr nebo stropní lampa by tedy měly být vybaveny alespoň dvěma žárovkami. Dále rozhodně umístěte lampičku na pracovní stůl, popřípadě i k posteli ke čtení. Také myslete na to, že dostatečně osvětlený prostor působí opticky větší než ten tmavý. Na světlech tedy nešetřete.

Vybavení dětského pokoje

A teď již k tomu nejdůležitějšímu – samotnému vybavení dětského pokoje. Co bude vaše dítě potřebovat a jak si poradit s výběrem?

Postel

Dětská postel je kusem nábytku, který pravděpodobně zabere v pokoji nejvíce místa. Existují ovšem způsoby, jak na tento problém, jestliže oplýváte opravdu malým množstvím prostoru, vyzrát. Postel může být součástí jiného nábytku, čímž ušetříte spoustu místa. Lze zakoupit například takovou postel, jejíž součástí je velké množství úložného prostoru. Dále můžete například pořídit vyvýšenou postel, pod kterou je možné umístit hrací koutek nebo rovnou třeba pracovní stůl. V takovém případě ovšem musíte dbát na to, aby byla plocha dostatečně prosvětlená.

Důležitou součástí postele je samozřejmě také vhodná matrace. Spousta rodičů řeší problém, jak vybrat matraci pro dítě. Tato volba je totiž velice důležitá z hlediska správného vývoje dětské páteře. Při výběru je důležité, aby matrace respektovala věk a váhu dítěte, anatomický tvar jeho páteře, odváděla vlhkost a dobře se udržovala. Obecně se doporučují dětské matrace spíše tvrdší (tvrdost alespoň 4. až 5). S dobrou údržbou souvisí také koupě chrániče matrace. Není nijak překvapivé, že matrace se poměrně špatně čistí kvůli jejich velikosti. Chránič matrace zpomaluje opotřebení, a navíc zamezuje znečištění, což u dětských posteli rozhodně není na škodu.

Pracovní plocha

Dítě samozřejmě také potřebuje pracovní prostor, ve kterém bude zpracovávat domácí úkoly, nebo se věnovat jiným činnostem. Psací stůl umístěte ideálně ke stěně, na dobře osvětlené místo. Jestliže nemáte dostatek prostoru, lze jej umístit také pod vyvýšenou postel, jak je již zmíněno výše.

Úložné prostory

Dalším klíčovým prvkem je dostatek úložných prostor. Vždy je lepší má-li dítě vše své věci pohromadě ve své pokojíku, a ne ve skříních různě po bytě. Samozřejmostí je šatní skříň a komoda. Dále ale také nešetřete s policemi, skříňkami a háčky. Těmito nástěnnými prvky totiž mátě možnost ušetřit plochu na zemi, kterou dítě dozajista využije nějakým jiným způsobem.

 

Reklama
Reklama

Související články

Co by nemělo chybět v pokojíčku malého školáka?

20.11.2021 | Dětské pokoje

Vyrostlo vaše dítko do věku, kdy se pomalu připravuje na nástup do první třídy? I když si možná říkáte, že do zápisu ještě daleko a září je tuto… Celý článek

Co by nemělo chybět v žádném dětském pokojíčku

24.06.2021 | Dětské pokoje

Jste v očekávání a zařizujete pokojíček pro miminko? Určitě už máte všechen potřebný nábytek vybraný, nezapomněli jste ale na doplňky? I když se to… Celý článek

Novopečení rodiče, zbystřete. Už máte hnízdo pro miminko?

29.04.2021 | Dětské pokoje

Dítě je mezi dvěma lidmi velká událost, a tak není divu, že se většina rodičů na své miminko opravdu těší. A protože nikdy nevíte s naprostou… Celý článek

Jak proměnit pokoj pro teenagery + DIY nápady - část 1.

08.03.2021 | Dětské pokoje

Už se ti nelíbí, jak vypadá tvůj pokojík? Je omšelý a máš pocit, že neukazuje, jaká doopravdy jsi? Mám pro tebe několik tipů a nápadů, jak si… Celý článek

Reklama
Reklama