Reklama

Jako staří Vikingové

24.02.2011 | časopis Náš útulný byt | Rubrika - Dětské pokoje

Loď a pyšné sídlo pro malé neohrožené námořníky... (Zdroj - Náš útulný byt)

Jako staří Vikingové
Reklama

Děti odjakživa fascinují poutavé příběhy o Vikinzích. Danielova maminka se jimi nechala inspirovat a přestavěla dětskou postel na vikinskou loď. Dřevění draci jsou přišroubováni k pelestem postele zvenčí, mezi ně byla pomocí lišt vsazena pracovní deska, pod ní stojí komoda. A když se na stěžeň přilepený na zeď pověsí vlastnoručně ušitá plachta alias záclona, může malý námořník klidně vyplout na moře.

Po namáhavých dobrodružstvích na lodi se Daniel rád uchýlí na svůj hrad. Prkna na čelní stěně jsou natřena zběžnými tahy štětce béžovou, modrošedou a nakonec bílou barvou. Na hraně podlahové desky je pruh z PVC přitlučený hřebíky, aby působila masivnějším dojmem.

Sem mohou jen praví Vikingové! Hrad je spojen se skříní a vklíněn pod zkosenou střechu (viz další strana). Schůdky jsou zhotoveny z široké dřevěné desky o tloušťce 28 mm. Nerovnoměrně uříznutý okraj a vyryté spáry vytvářejí dojem, že jsou vyrobeny ze čtyř prken. Stupně tvoří natřené a přišroubované větve.

Pomalovaná vikinská přilba vyříznutá z izolační desky slouží jako nástěnka.

Postel s dračími hlavami, čelní stěna se zásuvkami a psací stůl.

Draci o výšce 1,45 cm jsou (včetně zubů) vyřezáni z laťovky o tloušťce 22 mm, hruď, hlava a tlama jsou zesílené pruhy z dřevotřísky. Oči jsou ze dvou dřevěných kroužků. Prkenné boky lodi imitují pruhy z PVC ustřižené do oblouku a přilepené na laťovku. Šedé proužky napodobují spáry. Představu o postupu si můžete udělat z nákresu (materiál Bauhaus).

Zásuvky, které patří k posteli, jsou natřeny šedou barvou a na jejich čelech jsou štíty z pomalovaných dřevěných kruhů. Vnitřní kruh je vyříznutý z izolační desky (ze stavebního centra) a přitlučený. Vhodnou kulisu tvoří oceán namalovaný na zdi. Jako „vodní hladina“ byla zvolena výška půdní nadezdívky.

Malby na zdi
Tmavší modrá barva představuje moře, světle modré je nebe. Na základní nátěr si tužkou tence předkreslete skály a lodi a pak je vymalujte světle hnědou barvou.

Tenkým štětcem domalujte černou barvou detaily jako stěžně, plachty a postavu na přídi lodi. Při malování se můžete inspirovat obrázkovými knihami.

Hrad vybudovaný raz dva

Hrad je zabudovaný do výklenku pod zkosenou střechou. Jeho základ tvoří šatní skříň a tři trámky, z nichž ten největší byl už na místě. Podlahová deska za předními trámky se zvedne vodorovně do výšky, sešroubuje se s nimi a upevní se na skříň a na zadní zeď. Všechny díly se musejí upevnit bezpečně také na zeď, na podlahu nebo na strop. Sestavte přední stěnu, upevněte na ni vyklápěcí okenice z latí a vše sešroubujte. Schůdky mají zezadu nahoře dva háky z ohnuté ploché oceli. Háky se zachytí do dvou zářezů v podlahové desce.

Boky a vnitřní plochy čel postele jsou polepeny pruhy z PVC s rustikálním vzorem. Měří 91,4 x 15,2 cm, mají tloušťku 2 mm a dají se dobře řezat cutterem (Gerflor, prodává Bauhaus).

Podlahovou desku s odpovídajícím zářezem na silný trám zespodu zpevněte příčnou lištou a pořádně ji přišroubujte.

Stará skříň je stejně jako postel (viz vlevo) polepena pruhy z PVC. Pak položte na skříň podlahovou desku a přišroubujte ji.

Čelní stěnu tvoří nepravidelně uříznutá prkna, zezadu přišroubovaná na 4 příčné lišty. Upevní se na podlahovou desku, na skříň a ke stropu.

Náš útulný byt

Reklama
Reklama

Související články

Jak vybavit byt, v němž za chvíli bude i miminko?

07.02.2019 | Dětské pokoje

Miminko, to nejsou jen radosti, ale i starosti. Kromě těch, které se týkají přímo vašeho drobečka, jsou to i ty, které se zaměřují na vaše bydlení. K… Celý článek

Dětská postýlka v hlavní roli

12.11.2018 | Dětské pokoje

Malá miminka prospí zezačátku svého života velké množství času. U novorozeňat je to i celých 16 hodin za den. U starších miminek je to méně, ale… Celý článek

33 rad a tipů, jak zařídit pokoj pro děti

18.10.2018 | Dětské pokoje

Máte doma ratolesti nebo teprve čekáte přírůstek? Přemýšlíte jak jim zařídit dokonalý dětský pokojík, kam se vlezou postýlky, stolky či prostor pro… Celý článek

Jak zařídit pokoj pro miminko: 6 zásad, kterých byste se měli držet!

24.09.2018 | Dětské pokoje

Připravit se na příchod nového člena rodiny je pravá věda. A nejinak je tomu u zařizování pokoje pro miminko. Pokud má být nejen místem, kde miminko… Celý článek

Reklama
Reklama