Jako staří Vikingové

24.2.2011 | časopis Náš útulný byt | Rubrika - Dětské pokoje

Jako staří Vikingové

Sponzorované odkazy:

Loď a pyšné sídlo pro malé neohrožené námořníky... (Zdroj - Náš útulný byt)

Děti odjakživa fascinují poutavé příběhy o Vikinzích. Danielova maminka se jimi nechala inspirovat a přestavěla dětskou postel na vikinskou loď. Dřevění draci jsou přišroubováni k pelestem postele zvenčí, mezi ně byla pomocí lišt vsazena pracovní deska, pod ní stojí komoda. A když se na stěžeň přilepený na zeď pověsí vlastnoručně ušitá plachta alias záclona, může malý námořník klidně vyplout na moře.

Po namáhavých dobrodružstvích na lodi se Daniel rád uchýlí na svůj hrad. Prkna na čelní stěně jsou natřena zběžnými tahy štětce béžovou, modrošedou a nakonec bílou barvou. Na hraně podlahové desky je pruh z PVC přitlučený hřebíky, aby působila masivnějším dojmem.

Sem mohou jen praví Vikingové! Hrad je spojen se skříní a vklíněn pod zkosenou střechu (viz další strana). Schůdky jsou zhotoveny z široké dřevěné desky o tloušťce 28 mm. Nerovnoměrně uříznutý okraj a vyryté spáry vytvářejí dojem, že jsou vyrobeny ze čtyř prken. Stupně tvoří natřené a přišroubované větve.

Pomalovaná vikinská přilba vyříznutá z izolační desky slouží jako nástěnka.

Postel s dračími hlavami, čelní stěna se zásuvkami a psací stůl.

Draci o výšce 1,45 cm jsou (včetně zubů) vyřezáni z laťovky o tloušťce 22 mm, hruď, hlava a tlama jsou zesílené pruhy z dřevotřísky. Oči jsou ze dvou dřevěných kroužků. Prkenné boky lodi imitují pruhy z PVC ustřižené do oblouku a přilepené na laťovku. Šedé proužky napodobují spáry. Představu o postupu si můžete udělat z nákresu (materiál Bauhaus).

Zásuvky, které patří k posteli, jsou natřeny šedou barvou a na jejich čelech jsou štíty z pomalovaných dřevěných kruhů. Vnitřní kruh je vyříznutý z izolační desky (ze stavebního centra) a přitlučený. Vhodnou kulisu tvoří oceán namalovaný na zdi. Jako „vodní hladina“ byla zvolena výška půdní nadezdívky.

Malby na zdi
Tmavší modrá barva představuje moře, světle modré je nebe. Na základní nátěr si tužkou tence předkreslete skály a lodi a pak je vymalujte světle hnědou barvou.

Tenkým štětcem domalujte černou barvou detaily jako stěžně, plachty a postavu na přídi lodi. Při malování se můžete inspirovat obrázkovými knihami.

Hrad vybudovaný raz dva

Hrad je zabudovaný do výklenku pod zkosenou střechou. Jeho základ tvoří šatní skříň a tři trámky, z nichž ten největší byl už na místě. Podlahová deska za předními trámky se zvedne vodorovně do výšky, sešroubuje se s nimi a upevní se na skříň a na zadní zeď. Všechny díly se musejí upevnit bezpečně také na zeď, na podlahu nebo na strop. Sestavte přední stěnu, upevněte na ni vyklápěcí okenice z latí a vše sešroubujte. Schůdky mají zezadu nahoře dva háky z ohnuté ploché oceli. Háky se zachytí do dvou zářezů v podlahové desce.

Boky a vnitřní plochy čel postele jsou polepeny pruhy z PVC s rustikálním vzorem. Měří 91,4 x 15,2 cm, mají tloušťku 2 mm a dají se dobře řezat cutterem (Gerflor, prodává Bauhaus).

Podlahovou desku s odpovídajícím zářezem na silný trám zespodu zpevněte příčnou lištou a pořádně ji přišroubujte.

Stará skříň je stejně jako postel (viz vlevo) polepena pruhy z PVC. Pak položte na skříň podlahovou desku a přišroubujte ji.

Čelní stěnu tvoří nepravidelně uříznutá prkna, zezadu přišroubovaná na 4 příčné lišty. Upevní se na podlahovou desku, na skříň a ke stropu.

Náš útulný byt

Zahájit diskuzi Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Bydlení čtenářů: Dětské pokojíčky

Bydlení čtenářů: Dětské pokojíčky

6.5.2011 | Redakce | Dětské pokoje

V březnu a dubnu probíhala na našich stránkách soutěž o nejhezčí dětský pokojíček. Vítězné pokojíčky jsem zveřejnili již v dubnu, nyní zveřejňujeme da... Celý článek

Pro náctileté

Pro náctileté

17.3.2011 | časopis Náš útulný byt | Dětské pokoje

Trefit se dětem do vkusu není vždy snadné. Vybrali jsme pár tipů, které by se jim mohly zamlouvat. (Zdroj - Náš útulný byt) Celý článek

Inspirace od Zuzany Jančuškové: Dětský pokoj

Inspirace od Zuzany Jančuškové: Dětský pokoj

20.7.2010 | Zuzana Jančušková - interior designer | Dětské pokoje

Odkud začít, abychom svému potomkovi vytvořili v pokojíčku ty nejlepší podmínky k jeho pozitivnímu rozvoji? Každé dítě je jedinečné a bude to jeho ter... Celý článek

Dva v jednom

Dva v jednom

23.2.2010 | Redakce | Dětské pokoje

Většina rodin s dětmi (dvěma a více) řeší s jejich přibývajícím věkem obdobný problém. Pokud nemají to štěstí, že žijí v prostorném rodinném domku neb... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii • Kvalitní vestavěné skříně do dětského pokoje vydrží navěky!