Reklama

Připravte dětem bezpečný domov

04.09.2013 | Redakce | Rubrika - Dětské pokoje

V bezpečí domova dochází k největšímu počtu úrazů u dětí předškolního věku. Tomu lze předejít, aniž byste museli přestavovat celou domácnost a zaplatit za to desetitisíce korun.

Připravte dětem bezpečný domov
Reklama

Málokdy je byt dvou dospělých lidí přizpůsobený malému obyvateli. Standardně zařízené místnosti pro něj nejsou dostatečně bezpečné.

Pro dítě musíte tedy vytvořit takové prostředí, kde se nebude bát, že se při jakémkoliv rychlejším pohybu zraní. Nejčastější příčinou poranění bývá pád. Často se zvídavý potomek rozeběhne, aby prozkoumal celý byt a dostal se až dál.

Nejhorší jsou v tomto případě okna, která lze opatři zamykací klikou. Ochranné prvky je nutné umístit na rohy stolů a hrany postelí. Dítě je schopné vyšplhat po otevřených kuchyňských zásuvkách, nebo po knihovně. Pokud není připevněna ke zdi, hrozí zřícení a převrhnutí polic plných knih. 

Nejúčinnější prevencí je výchova a stálý dohled na obzvlášť rizikových místech, jako je například kuchyně, koupelna, dílna, garáž a zahrada s bazénem. Na okna je vhodné našroubovat zarážky, stejně tak na dveře a zásuvky v kuchyni i jinde. Vhodné je také zaslepení elektrických zásuvek.

Samozřejmostí je bezpečná úschova veškerých chemikálií, léků a nebezpečných čisticích prostředků. Skříňky si lze pojistit multifunkčním zámkem, který zabrání dětem v přístupu. Na čas je dobré také odstranit jedovaté pokojové rostliny typu oleandr nebo dieffenbachie.

Problémem jsou také příliš hladké povrchy, kde hrozí uklouznutí. Na schody proto nalepte protiskluzové pásky, pod koberec a do vany dejte protiskluzovou podložku. Do koupelny je také vhodné instalovat termostatickou baterii s pojistkou proti příliš horké vodě nad 38 stupňů. Vstup na schody či do "zakázaných" místností můžete přehradit vrátky, přes které dítě nepřeleze.  

Prostorem s velkým množstvím úrazů a ošklivých popálenin je kuchyně. Zde se doporučuje chránit sporák ohrádkou, vařit na zadních plotýnkách, rukojeti pánví a ucha hrnců obracet směrem ke středu sporáku, šňůru rychlovarné konvice a kuchyňských robotů vést podél zdi, aby na ně dítě nedosáhlo. U trouby využívat dětskou pojistku a zabezpečit zásuvky s příbory a kuchyňským náčiním.  

Jedním z největších nebezpečí je také požár. Do bytu si lze instalovat detektory kouře, nakoupit hasicí deky a práškové hasicí přístroje.

Autor: aka

Zdroj foto: J.A.P.

Reklama
Reklama

Související články

Jak vybavit byt, v němž za chvíli bude i miminko?

07.02.2019 | Dětské pokoje

Miminko, to nejsou jen radosti, ale i starosti. Kromě těch, které se týkají přímo vašeho drobečka, jsou to i ty, které se zaměřují na vaše bydlení. K… Celý článek

Dětská postýlka v hlavní roli

12.11.2018 | Dětské pokoje

Malá miminka prospí zezačátku svého života velké množství času. U novorozeňat je to i celých 16 hodin za den. U starších miminek je to méně, ale… Celý článek

33 rad a tipů, jak zařídit pokoj pro děti

18.10.2018 | Dětské pokoje

Máte doma ratolesti nebo teprve čekáte přírůstek? Přemýšlíte jak jim zařídit dokonalý dětský pokojík, kam se vlezou postýlky, stolky či prostor pro… Celý článek

Jak zařídit pokoj pro miminko: 6 zásad, kterých byste se měli držet!

24.09.2018 | Dětské pokoje

Připravit se na příchod nového člena rodiny je pravá věda. A nejinak je tomu u zařizování pokoje pro miminko. Pokud má být nejen místem, kde miminko… Celý článek

Reklama
Reklama