Soukromý svět her a fantazie

24.3.2009 | Redakce | Rubrika - Dětské pokoje

Soukromý svět her a fantazie

Sponzorované odkazy:

Dobám, ve kterých byl dětský pokoj opomíjenou místností, která se v rámci panelákových bytů řešila až v případě, že na ní zbyla volná místnost, jsou naštěstí dávno pryč. V dnešní době se naopak hřeje na výsluní zájmu mladých manželů – rodičů, kteří se v nejednom případě již před narozením dítěte starají nejen o nákup výbavičky, ale také o zařízení prostoru ve kterém bude nejmladší člen rodiny vyrůstat. A nutno dodat, že tento zájem není nikterak předčasný, nebo snad dokonce přehnaný.

Je třeba si uvědomit, že dětský pokoj se stane soukromým vlastnictvím, prostorem plným podnětů i důvěrně známých „jistot“, místem určeným pro hru i odpočinek, útočištěm… A to je na jednu místnost funkcí víc, než dost, bere-li navíc v potaz, že místnost musí být zařízena nejen pozitivně a útulně, ale také prakticky a především bezpečně. Jak všechny nároky skloubit dohromady nejlépe poradí bytový architekt přímo na místě a na míru konkrétnímu prostoru. Pro všechny ale (i pro ty z nás, kteří se na architekta obracet nebudou), kteří se chystají dětský pokoj zařizovat, platí několik základních, dalo by se říci obecných pravidel.

Barvy použité na výmalbu pokoje pro dítě mají být veselé a pozitivní, nemusíme se bát jejich kombinací. Stěny pokoje mohou zdobit veselé obrázky, motivy z animovaných filmů a pohádek nebo „portréty“ zvířátek a oblíbených dětských hrdinů. Podlahová krytina by měla být teplá (dřevo, korek, marmoleum, linoleum - studená nevyhřátá dlažba se příliš nehodí), neklouzavá a také snadno udržovatelná. Koberce jsou sice příjemné na dotek a chlad izolují, také však v sobě drží prach a to může být problém zejména u alergiků. Navíc se po větší „nehodě“ (například při nechtěném vylití barvy nebo pití) poměrně špatně čistí.

Speciální pozornost bychom měli věnovat oknům a dveřím – resp. jejich bezpečnému zajištění proti nechtěnému zabouchnutí nebo naopak – zejména u menších dětí – nežádoucímu otevření. K tomuto účelu slouží několik druhů bezpečnostních pojistek, které bez potíží zakoupíme ve kterémkoliv obchodě s těmito produkty. Také dětský nábytek mívá podobné pojistky, které chrání dětské prstíky při užívání šuplíků a dvířek. Co se týká bezpečnosti, měli bychom na ni zkrátka brát ohled stejně, jako na ní bereme při výběru jiných potřeb, jako jsou kočárky.
Co se samotného zařízení – tedy mobiliáře dětského pokoje týká – nejlépe začít od kvalitní a bezpečné postele. Odpočinkovou zónu je dobré umístit do rohu místnosti a případně ji odclonit třeba skříňovou příčkou nebo alespoň lehkým paravanem od denního provozu v místnosti. Také pracovní kout by měl stát spíše stranou centrální hrací plochy – na tvořivou práci a posléze domácí úkoly bude potřebovat dítě klid. Promyšlené rozčlenění jednotlivých zón dětského pokoje se skutečně vyplatí a projeví se nejen na spokojenosti našeho potomka. Dobře organizovaný a promyšlený provoz místnosti se nám odmění také snadnějším úklidem a samotným udržováním pořádku.

FOTO Ikea a Quick Step

Počet komentářů (4) Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Pokoj pro školou povinné

Pokoj pro školou povinné

15.12.2009 | Redakce | Dětské pokoje

Soukromí dětí ve školním věku je záležitost nejen citlivá, ale při běžném provozu rodiny i poměrně nutná. Na svoje hry, ale i plnění školních úloh pot... Celý článek

Z pohádky do života

Z pohádky do života

24.6.2009 | Redakce | Dětské pokoje

Při zařizování dětských pokojů pro naše ratolesti, které ještě nezkusily školní lavice, se můžeme ubrat dvěma směry. Jejich pohádkový svět můžeme vytv... Celý článek

Úpravy a zařízení dětského pokoje

Úpravy a zařízení dětského pokoje

10.3.2009 | Redakce | Dětské pokoje

Pokud zařizujete nebo upravujete dětský pokoj, je třeba mít na paměti několik důležitých specifik, které si tento prostor vyžaduje. Pro vaši ratolest ... Celý článek

Zdravý dětský pokoj

Zdravý dětský pokoj

15.9.2008 | Redakce | Dětské pokoje

Přání mít pro své ratolesti jen to nejlepší neobchází ani dětské pokoje. Často však v domnění, že zařizujeme království syna či dcery tím nejkvalitněj... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii • Kvalitní vestavěné skříně do dětského pokoje vydrží navěky!