Reklama

Úpravy a zařízení dětského pokoje

10.3.2009 | Redakce | Rubrika - Dětské pokoje

Úpravy a zařízení dětského pokoje

Pokud zařizujete nebo upravujete dětský pokoj, je třeba mít na paměti několik důležitých specifik, které si tento prostor vyžaduje. Pro vaši ratolest je dětský pokoj nejen ložnicí ale i obývacím pokojem a hernou. Velikost pokoje a jeho vybavení by proto mělo všem těmto funkcím odpovídat.

Bezpečnost dětí je na prvním místě

Zvědavost a potřeba všeho se dotknout je dětskou přirozeností, ale v případě nevhodně zařízeného dětského pokoje může být i nebezpečná. Proto je důležité, abyste zvolili takové vybavení pokoje, se kterým se váš potomek nezraní ani si nijak neublíží. Začít můžete místem pro spaní. Zkontrolujte zatížitelnost postele, hlavně u poschoďových postelí. Rám postele by měl být dostatečně pevný, aby unesl hmotnost dítěte. Další potencionální rizokovou oblastí jsou nejrůznější poličky, regály a vysoké skříně. Je vhodné je upevnit ke stěně dostatečně pevným ukotvením, aby se nemohly převrátit v případě, že se na ně dítě zavěsí.

Pokud má váš potomek v pokoji "pirátskou truhlici pokladů", kam si ukládá svůj "lup", je dobré z ní i z jakýchkoliv jiných truhlic a beden odstranit kování. Zabráníte tak neumyslnému zavření, které by mohlo dítěti ublížit. V případě skříní je zas nevyhnutelné, aby bylo jejich otevírání lehké, a to i zevnitř.

I při nákupu a instalaci nábytku a svítidel dbejte na zvýšenou pozornost. V ideálním případě by měly být hrany a rohy oblé. To je možné docílit nákupem vhodných židliček a pracovních stolků. V případě komod a skříní, kde jsou pravé úhly nevyhnutelné, musíme přistoupit k obložení nebezpečných hran pěnovou hmotou nebo samolepicími oblými kryty. Taktéž není vhodné používat v pokoji stropní svítidla nebo lampy, které se mohou převrátit nebo se rozpálí na takovou teplotu, že se o ně můžou děti popálit.

Důležité je pohodlí

To, jak se dítě v pokoji cítí, určuje další množství faktorů. Přirozeně je to velikost místnosti. V případě jednoho dítěte by měla být velikost pokoje zhruba 14 až 18 metrů čtverečných. Významné je také vizuální pohodlí - ať už jde o výběr barev nebo osvětlení pokoje. Pro barevné ladění pokoje všeobecně platí požadavek lehkých barev a harmonického dojmu. Pokud však chcete experimentovat, měli byste se vyvarovat extrémům a velkému množství barev. Dítě má stejně jako každý z nás svůj osobitý vkus. Co se líbí nám, se nemusí líbit jemu. Proto dejte přednost spíše pastelovým a neutrálním barvám.

V případě světel a vytoužené světelné pohody v pokoji je vhodné instalovat na noc tlumená světla, která umožní dítěti v případě potřeby bezpečně vyjít z pokoje. Pro děti školního věku platí všeobecné pravidlo postavení lampičky na pracovním stole. Ta by měla být umístěná tak, aby světlo lampy dopadalo vždy ze strany ruky protilehlé k té, kterou dítě píše.

Pozornost je potřeba věnovat také podlaze. Děti si často hrají na zemi a vhodně zvolenými materiály můžeme předcházet nachlazení. Ideálním řešením je podlahové vytápění. Jako podlahovou krytinu je vhodné použít teplé materiály, jakými jsou dřevěné parkety nebo korek. Co se týká koberce, volte spíše menší velikost, která bude sloužit jako plocha na hraní. Koberec po celé ploše podlahy pokoje není vhodný, protože se hůře udržuje a často je zdrojem prachu.

Při zařizování dětského pokoje se také můžete nechat inspirovat oblíbenými postavičkami vašich ratolestí. Ať už máte doma chlapečka nebo děvčátko, existují dnes na trhu různé tematicky laděné série tapet, nástěnné dekorace nebo dětský nábytek s různými motivy. Zda váš potomek preferuje pohádky Walta Disneyho s postavičkami princezen, medvíka Pú nebo autíčka anebo dá přednost české klasice v podání krtka nebo vydařené kutilské dvojici Pat a Mat - výběr je jen a jen na něm.

Možnosti vybavení a zařízení dětského pokoje jsou dnes téměř neomezené a záleží tedy jen na vás a vašem dítěti, v jakém stylu pokoj zařídíte. Stačí se nechat inspirovat a vaše ratolest se může ve svém království cítit jako v pohádce. A zkrášlit vašemu drobečkovi bezstarostné roky dětství příjemným prostředím je určitě v zájmu každého milujícího rodiče.

Zdroj a foto: HORNBACH

Související články

Z pohádky do života

Z pohádky do života

24.6.2009 | Redakce | Dětské pokoje

Při zařizování dětských pokojů pro naše ratolesti, které ještě nezkusily školní lavice, se můžeme ubrat dvěma směry. Jejich pohádkový svět můžeme vytv... Celý článek

Soukromý svět her a fantazie

Soukromý svět her a fantazie

24.3.2009 | Redakce | Dětské pokoje

Dobám, ve kterých byl dětský pokoj opomíjenou místností, která se v rámci panelákových bytů řešila až v případě, že na ní zbyla volná místnost, jsou n... Celý článek

Zdravý dětský pokoj

Zdravý dětský pokoj

15.9.2008 | Redakce | Dětské pokoje

Přání mít pro své ratolesti jen to nejlepší neobchází ani dětské pokoje. Často však v domnění, že zařizujeme království syna či dcery tím nejkvalitněj... Celý článek

Zařizujeme dětský pokoj

Zařizujeme dětský pokoj

1.8.2008 | Redakce | Dětské pokoje

I když si to možná neuvědomujeme, smysl pro pořádek a samostatnost v nás probudil a více či méně rozvíjel dětský pokoj. Význam tohoto území v bytě si ... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii • Kvalitní vestavěné skříně do dětského pokoje vydrží navěky!