Z pohádky do života

24.6.2009 | Redakce | Rubrika - Dětské pokoje

Sponzorované odkazy:

Při zařizování dětských pokojů pro naše ratolesti, které ještě nezkusily školní lavice, se můžeme ubrat dvěma směry. Jejich pohádkový svět můžeme vytvořit pomocí nábytku v jejich (momentální) oblíbené barvě s použitím výrazných prvků, například ilustrovaných tapet na dveřích nebo můžeme vsadit na neutrálnější materiály a pohrát si s barevností stěn, doplňkami a textiliemi.

Z pohádky do života

Alternativa A

Při první variantě byste měli počítat s tím, že v budoucnosti bude potřeba opět investovat do nábytku, případně do výměny nebo úpravy jeho částí, protože je velká pravděpodobnost, že vaše milované dítě za pár let nebude rozumět tomu, proč má na dveřích skříně ovečky a nábytek v růžové barvě. Také je třeba si uvědomit, že dcera sice v současnosti potřebuje dostatek prostoru pro maratón s kočárkem křížem krážem po pokoji a na rozkládání hraček od obou babiček, ale za nějaký čas půjde do školy a její potřeby se změní.

Naproti oknu je umístěná postel s otevřenou policovou sestavou, skříňkami a pracovním stolem, u kterého je možné sedět z obou stran a rodič tak může mít dohled nad psaním prvních domácích úkolů. V druhém rohu pokoje je situovaná vestavná skříň s výraznou tapetou v barvě nábytku na posuvných dveřích, která by se v budoucnu mohla jednoduše vyměnit, a velké prostranství na hraní s variabilním úložným prostorem. Barevnost nábytku je v tomto řešení odvážnější, proto bychom měli doplňky, barvu stěn a textilií řešit s rozvahou, aby nábytek nezanikl.

Alternativa B

Pokud vám to velikost pokoje dovolí, je důležité vytvořit v něm dostatečný prostor na hraní, tancování, uskladnění hraček, oblečení, spací zónu a také pracovní kout. Vhodné jsou otevřené nebo uzavřené policové systémy, které se mohou momentálně využít pro panenky všech velikostí a později například na knihy. Je užitečné je doplnit o krabice, koše, kontejnery na kolečkách. Jsou vhodné na rychlé uklízení, skladování věcí, mohou hýřit barvami a v budoucnosti je můžete jednoduše vyměnit nebo doplnit.
Asi všichni známe počmáraný nábytek a stěny. Můžeme však být tolerantní a předvídaví a vytvořit plochy, na které se dá psát a kreslit donekonečna. V nabídce jsou lakovaná bezpečnostní skla v různých barvách, ale s jejich použitím bychom měli přece jenom počkat do školního věku ratolestí. Úložný prostor můžeme řešit vestavnou skříní na míru, komodami, skříňkami, také je dobré myslet na úložný prostor v posteli.
Nábytek by měl být řešený tak, aby dítě bez rizika dosáhlo na oblíbenou knihu a mohlo jednoduše uklízet hračky. Proto by měly být sestavy nižší, variabilní a lehce přístupné. Vhodně vybraný nábytek je schopný "růst" s dítětem a může se postupně doplňovat - například pokud není ještě potřebný psací stůl, může být prostor využitý na stavění hradů. Je dobré, když máme zařízení pokoje dopředu kompletně promyšlené.

V pokoji jsou dřevěné stropní trámy, proto je možné použít podobný dřevodekor v kombinaci například s bílou a pravděpodobně nebude potřeba za pár let vyměnit nábytek. Korpus v barvě ořechu a při použití materiálu ve zdvojené tloušťce jeho jednotlivé kusy ještě více vyniknou. Můžeme si hrát s výraznými barvami a vzory na stěnách a doplňcích. U dveří je umístěna skříň s komodami a postel s úložným prostorem. Skosení vytváří pohodovější prostor pro spaní a větší pocit bezpečí. Naproti jsou opět potřebné police a pracovní kout, který se může v budoucnu doplnit.

Zdroj a foto: KOMANDOR Slovensko, www.komandor.sk

Počet komentářů (1) Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Prostor pro nejmenšího člena rodiny

Prostor pro nejmenšího člena rodiny

21.12.2009 | Redakce | Dětské pokoje

Samostatný dětský pokoj nejmenší miminka většinou nemívají. Přestože je doba „baby vysílaček“ a tak spojení mezi matkou a dítětem může fungovat i přes... Celý článek

Pokoj pro školou povinné

Pokoj pro školou povinné

15.12.2009 | Redakce | Dětské pokoje

Soukromí dětí ve školním věku je záležitost nejen citlivá, ale při běžném provozu rodiny i poměrně nutná. Na svoje hry, ale i plnění školních úloh pot... Celý článek

Soukromý svět her a fantazie

Soukromý svět her a fantazie

24.3.2009 | Redakce | Dětské pokoje

Dobám, ve kterých byl dětský pokoj opomíjenou místností, která se v rámci panelákových bytů řešila až v případě, že na ní zbyla volná místnost, jsou n... Celý článek

Úpravy a zařízení dětského pokoje

Úpravy a zařízení dětského pokoje

10.3.2009 | Redakce | Dětské pokoje

Pokud zařizujete nebo upravujete dětský pokoj, je třeba mít na paměti několik důležitých specifik, které si tento prostor vyžaduje. Pro vaši ratolest ... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii • Kvalitní vestavěné skříně do dětského pokoje vydrží navěky!