Zabydlený dětský svět

29.5.2012 | časopis Bydlení | Rubrika - Dětské pokoje

Sponzorované odkazy:

Pryč je doba, kdy se dětské pokoje plnily vyřazeným nábytkem. Dnešní trend se obrací opačným směrem. Vymyslet pro děti praktický a vzhledem k jejich rychlému vývoji do značné míry univerzální pokoj ale není snadné.

Zabydlený dětský svět

Pokoj pro jedno až dvě děti by měl mít minimálně šestnáct metrů čtverečních, třetí dítě pak potřebuje dalších deset metrů čtverečních navíc. Kvůli přirozenému světlu je ideální orientace pokoje na východ či jihovýchod. Nejčastějším požadavkem je však variabilita a co nejlepší možnost kombinací jednotlivých kusů vybavení.

Úložná sestava TROFAST s kolejnicemi na boxy či police, díl od 799 Kč; otočné křeslo PS LÖMSK, 1 690 Kč (IKEA)

 

Rostoucí sestavy

Odborníci radí pokoj rozvrhnout na tři funkční zóny. Klidovou, kde dítě spí, pracovní, kde se učí, a na hrací zónu. Snažte se, aby byla místnost zastavena nábytkem co nejméně. Variabilní nábytek, který se dá nejen obměňovat v různých sestavách, ale má také schopnost „růst“ s dítětem, má přednost. Bude se hodit i těm, kdo mají k dispozici větší místnost, protože platí, že čím více volného místa zbude na hraní a pohyb, tím lépe. Na podobné sestavy se můžete podívat i do akčních letáků, doporučujeme například Tesco leták, nebo Baumax akční leták.

Pohádkový hrad se dvěma lůžky od BM2000, 56 300 Kč; pracovní stůl s kolečky a brzdou, 5 800 Kč; židle, 2 700 Kč (SPACE4KIDS)

 

Zapojte i děti

Vysokým palandám odzvonilo. Jsou nevhodné především proto, že zdravému spánku nesvědčí teplý, vydýchaný vzduch u stropu. Nahrazují je patrová lůžka (výška do 150 cm odpovídá zdravému spánku) se schody či sklopným žebříkem, jež jsou bezpečnější, navíc s dostatkem úložného prostoru. Jinou možností jsou postele opatřené kolečky s aretací, které se dají zasunout jedna pod druhou, případně se po sklopení do rámu promění v tabuli i s úchytkami na křídy.

Stejně důležitý jako bezpečný a kvalitní nábytek „ušitý“ dětem na míru je vyhovující výběr barev. Stereotypní modrá pro chlapce a růžová pro dívky se už nenosí. K výběru hlavního barevného odstínu přizvěte také děti. Tím, že jim dáte důvěru a podíl na rozhodování, mohou k novému pokoji získat od začátku lepší vztah. Mějte na paměti, že každá barva i každý odstín působí na dítě jinak.

Stavebnicový nábytek OVIELA firmy HÜLSTA: postel, 17 967 Kč; skříně v různých rozměrech a sestavách v ceně od 15 079 Kč (HOME STYLE)

 

Žlutá podporuje koncentraci, ale ostrá žlutá už vzbuzuje úzkost. Zelená podporuje růst a tvořivost, modrá uklidňuje a koncentruje, obě barvy jsou tak ideální volbou pro roztěkané děti. Dnes jsou velmi oblíbené také přírodní barvy či jiné neutrální tóny. Výmalbu můžete zkombinovat s tapetou, výraznější vzory použijte raději jen na jedné větší stěně. Volte spíše pastelové tóny, příliš jasné a syté barvy nepůsobí na větších plochách dobře, navíc z nich děti dříve vyrostou.

Variabilní pokoj FLEXA od stejnojmenné dánské firmy, cena k doptání u prodejce (KIKA)

 

TEXT: Martina Faltýnová

FOTO: archiv firem

Více se dočtete v časopise Bydlení

Zdroj: časopis Bydlení

Počet komentářů (2) Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Aby byl dětský pokojíček bezpečný

Aby byl dětský pokojíček bezpečný

3.7.2012 | PR článek | Dětské pokoje

V dětském pokoji se vaši maličcí cítí dobře, věnují se zde svým hrám a budují své vlastní světy. Jak ale zajistit, aby byl pokojíček opravdu bezpečný ... Celý článek

Hravý pokoj

Hravý pokoj

13.6.2012 | časopis Náš útulný byt | Dětské pokoje

Horolezecká stěna, skluzavka nebo houpačka – to vše promění dětský pokoj v místo plné dobrodružství! Celý článek

Do říše fantazie

Do říše fantazie

6.4.2012 | časopis Náš útulný byt | Dětské pokoje

Dětský pokoj má splňovat vše, po čem jeho obyvatel touží: být bezpečným zázemím, ale i prostorem pro dobrodružství. Celý článek

Dospělým vstup zakázán

Dospělým vstup zakázán

21.3.2012 | časopis Bydlení | Dětské pokoje

Zařízení pokoje pro teenagera není složitý hlavolam, stačí jen správně uspořádat dispozici a zajistit funkčnost. Vsaďte také na mladé a jejich vlastní... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii • Kvalitní vestavěné skříně do dětského pokoje vydrží navěky!