Jak vybrat správnou velikost televize?

18.04.2018 | PR článek | Rubrika - Elektronika

Nebo když si to vezmeme z trochu opačného konce: Jak velký musí být váš domov, aby se do něj vešla televize, již si přejete? Spousta lidí si totiž koupí televizi jen tak bez rozmyslu, jestli se k nim domů vůbec vejde. Největší modely považují za nejlepší a absolutně nezvažují, zda je tomu tak i v jejich konkrétním případě.

Jak vybrat správnou velikost televize?
Reklama

Takže než si příště půjdete koupit televizi, řiďte se podle následujícího rádce. Pomůže vám, ať už sháníte televizi do obývacího pokoje, ložnice nebo kanceláře.

Velikost obrazovky a rozlišení

Nejdříve je potřeba uvědomit si, že televizory jsou měřeny diagonálně podle úhlopříčky. 42palcová televize má tedy 42 palců od pravého horního rohu k levému spodnímu.

Také byste měli zvážit rozlišení televize. Čím je totiž vyšší, tím blíže můžete sedět, aniž byste si všimli jednotlivých pixelů v obraze. To znamená, že pokud se vám líbí špičková televize Samsung 4K s rozlišením 3840×2160, můžete se k ní posadit blíže než k TV s rozlišením 1080p.

Velikost pokoje a pozice TV

Zvažte místnost, v níž se bude televize nacházet. Pokud v ní máte nábytek, který lze snadno přesunout, získáváte určitou flexibilitu. Jestli se ale jedná například o obývací pokoj se stěnou od podlahy až ke stropu, již prostě nejde snadno přemisťovat, budete muset podřídit televizi.

Zajímavou možností je pochopitelně umístit televizi na stojan. Na druhou stranu počítejte s tím, že některé typy stojanů televizi ještě přiblíží k divákům. Máte na to dost prostoru? Nebude pak obrazovka zbytečně moc blízko?

Trocha výpočtů

Podle různých výzkumů je pro lidi nejpříjemnější, když sedí ve vzdálenosti zhruba 2-3krát velikosti úhlopříčky. Přibližně se tedy můžete řídit podle následující tabulky:

Úhlopříčka

Minimální pozorovací vzdálenost

32" (81 cm)

1,3 m

42" (106 cm)

1,7 m

48" (121 cm)

2,0 m

55" (139 cm)

2,2 m

65" (165 cm)

2,6 m

Ještě jednodušší možná bude, když si prostě změříte prostor, který máte doma od sedací soupravy ke stěně, a číslo si zapamatujete. V obchodě, až si vyberete svou vysněnou televizi, si od ní zkuste stoupnout stejně daleko. A pokud budete nakupovat přes internet? Výběr bývá větší a ceny nižší, jak se můžete přesvědčit třeba na expert.cz. Nikdo vám ale nebrání jít se podívat do kamenné prodejny na nějakou televizi o stejné úhlopříčce. Každému je totiž komfortní trochu jiná vzdálenost.

 

 

Reklama
Reklama

Související články

Tisknete doma fotografie? Jak na výběr správné tiskárny

17.03.2020 | Elektronika

Domácí tisk fotografií se dnes stal již jakousi samozřejmostí, bez které se nedokážeme obejít. V minulosti tomu tak jistě nebylo. Vždyť fotografie se… Celý článek

Vyzrajte nad výpadkem a poruchou elektrického proudu

03.12.2019 | Elektronika

Už několikrát vám vypadl proud zrovna ve chvíli, kdy jste potřebovali dodělat důležitý pracovní úkol? Vlivem poruchy elektrického proudu jste přišli… Celý článek

Televizory Philips 7304 Performance Series zaručí zábavu celé rodině

31.10.2019 | Elektronika

Televizory Philips série 7304 nesou v podtitulu název The Performance Series (série zaměřená na výkon). Slibují zábavu pro celou rodinu a zalíbí se… Celý článek

Co si představíte pod pojmem smarter home?

15.07.2019 | Elektronika

Slyšeli jste již někdy o pojmu chytrá domácnost? S nejvyšší pravděpodobností ano. Víte, ale, co si pod tímto pojmem představit? Je chytrá domácnost… Celý článek

Reklama
Reklama