Ovládání domácnosti hlasem. Co všechno je potřeba?

09.01.2019 | PR článek | Rubrika - Elektronika

Porovnáte-li průměrnou českou domácnost dnes a třeba před rokem 1989, rozdíly jsou dosti markantní. V současné době už navíc není nereálné ovládání jednotlivých prvků domu či bytu hlasem.

Ovládání domácnosti hlasem. Co všechno je potřeba?
Reklama

Jak lze ovládat chytrou domácnost?

Vzpomínáte na doby, kdy jste museli k vypínačům, abyste rozsvítili, nebo k topení, které moc hřálo? Jistě, pro většinu z nás jsou takové úkony každodenní realitou, ale dnes už existují zajímavé alternativy. Stačí k tomu smart home a jednotlivé prvky domácnosti lze ovládat výrazně jednodušeji. S moderním domem je totiž daleko praktičtější spolupráce. A neodmlouvá...

K ovládání jednotlivých prvků inteligentní domácnosti dnes slouží designové ovladače na stěně, případně dálková ovládání, takže k jejímu spravování už se nemusíte ani zvedat. Řídit domácnost lze také za pomoci mobilního telefonu, tabletu či počítače, přičemž stále rozšířenější je ovládání hlasem, a to díky hlasovým asistentům, se kterými lze „komunikovat" a oni splní mnohá z vašich přání. Stanou se tedy nejbližším přítelem člověka budoucnosti?

Hlasoví asistenti a inteligentní bydlení

Chytrá domácnost spojená s hlasovými asistenty sice u nás prozatím není příliš rozšířené, nicméně ve světě je neustále běžnější. Hlasoví asistenti původně „sídlili" především ve smartphonech a dnes jsou známí především čtyři z nich, a to Apple Siri, Google Assistant (původně Google Now), Samsung Alexa a posledním přírůstkem do „rodiny" se stal v loňském roce Samsung Bixby.

Pokud však budete mít doma chytrou elektroinstalaci, která zahrnuje inteligentní osvětlení a mnohé další prvky, hlasové asistenty (jako např. Apple Siri HomeKit) lze využít také v interiérech domů či bytů. Ačkoli některé dostupné systémy chytrého bydlení tuto možnost doposud neumožňují, ty kvalitnější s takovou moderní technologií počítají a jsou na ni plně připraveny.

Jaké prvky interiéru lze ovládat hlasem?

Možností existuje spousta. Kromě již zmíněného chytrého osvětlení lze za pomoci hlasových asistentů ovládat i další prvky moderního domu. Chcete např. měnit barvu či intenzitu světla? Nebo by se vám líbilo jednoduše regulovat topení? Inteligentní elektroinstalace a hlasoví asistenti vám to umožní! Navíc díky nim můžete ovládat žaluzie a rolety, ventilaci anebo multimédia.

Pokud navíc disponujete bazénem či zahradou, můžete snadno regulovat teplotu vody či závlahu záhonů. Zároveň je možné ovládat zabezpečení domácnosti, a to včetně kamerového systému. Jednoduchou obsluhu domácnosti, ve které jednotlivé prvky a technologie spolupracují, získáte každopádně už se systémem inteligentního bydlení, u kterého je ovládání hlasem pouze „futuristickou" třešničkou na dortu a lze jej ovládat i jinak (viz výše).

Chytré bydlení šetří váš čas, peníze i zdraví

Ovládání domácnosti hlasem je sice komfortní, větší pozornost ale zasluhuje samotný systém inteligentního bydlení. Díky tomu, že budete mít jednotlivé prvky pod kontrolou a ty navíc vzájemně spolupracují, nejenže šetří váš čas, ale také vaše peníze, a to pomocí efektivního řízení energetických zdrojů. A takové účinné větrání rovněž zajišťuje, že bude vzduch v domácnosti čistší a čerstvější, což je jeden z důležitých prvků pro zdravější prostředí v interiéru.

Upozorňujeme: u ovládání domácnosti hlasem přeci jen stále existuje jisté úskalí. Hlasoví asistenti totiž doposud příliš nerozumí českému jazyku. Interagovat s nimi lze (především) v angličtině. Na druhou stranu to hlavně pro mladší generaci zřejmě nebude představovat výraznou překážku.

 

 

 

Reklama
Reklama

Související články

Tisknete doma fotografie? Jak na výběr správné tiskárny

17.03.2020 | Elektronika

Domácí tisk fotografií se dnes stal již jakousi samozřejmostí, bez které se nedokážeme obejít. V minulosti tomu tak jistě nebylo. Vždyť fotografie se… Celý článek

Vyzrajte nad výpadkem a poruchou elektrického proudu

03.12.2019 | Elektronika

Už několikrát vám vypadl proud zrovna ve chvíli, kdy jste potřebovali dodělat důležitý pracovní úkol? Vlivem poruchy elektrického proudu jste přišli… Celý článek

Televizory Philips 7304 Performance Series zaručí zábavu celé rodině

31.10.2019 | Elektronika

Televizory Philips série 7304 nesou v podtitulu název The Performance Series (série zaměřená na výkon). Slibují zábavu pro celou rodinu a zalíbí se… Celý článek

Co si představíte pod pojmem smarter home?

15.07.2019 | Elektronika

Slyšeli jste již někdy o pojmu chytrá domácnost? S nejvyšší pravděpodobností ano. Víte, ale, co si pod tímto pojmem představit? Je chytrá domácnost… Celý článek

Reklama
Reklama