Reklama

Hypotéka nebo pronájem? Realitní trh se mění, nájemní bydlení se těší větší oblibě

4.5.2018 | PR článek | Rubrika - Finance

Po mnoho let jsou lidé přesvědčeni, že vlastní bydlení je z celé řady důvodů lepší a výhodnější než bydlení nájemní. Platí to však stále? Vývoj realitního trhu za uplynulý rok ukazuje, že to už nemusí být zcela jednoznačné. Ceny bytů i úrokové sazby hypoték stále rostou a tím se snižuje i počet lidí, pro které se dostupnost vlastního bydlení stává nereálným. Nejvíce to platí ve větších městech. Mnoho lidí tedy uvažuje, že zvolí cestu nájemního bydlení. Stagnující či mírně klesající ceny nájemného v posledních měsících tyto úvahy ještě přiživují.

Hypotéka nebo pronájem? Realitní trh se mění, nájemní bydlení se těší větší oblibě

„Dlouhodobě sledujeme trendy na realitním trhu naší části Evropy. V západní Evropě je podíl nájemního bydlení mnohem větší než v současné době v České republice. S ohledem na dlouhodobý výrazný nárůst ceny vlastního bydlení, a to zejména ve velkých městech, tak očekáváme zvýšenou poptávku po kvalitním nájemním bydlení i u nás. S ohledem na tuto skutečnost jsme se proto rozhodli investovat právě do nových projektů tohoto typu,“ dodává k tomuto trendu finanční ředitel developerské firmy RC Europe Martin Grünwald.

 

Vstupní náklady, následné průběžné náklady, flexibilita a v neposlední řadě také touha bydlet „ve vlastním“. Tyto faktory hrají u většiny lidí zásadní roli při rozhodování mezi nájemním a vlastním bydlením. Ty se však s dobou mění.

 

Vstupní výlohy

 

Počáteční náklady na pořízení vlastního bydlení stoupají, a to nejen díky růstu cen nemovitostí, ale také zpřísnění podmínek pro získání hypotéky.

„Poslední kroky ČNB týkající se regulace hypoték výrazně omezí dostupnost zejména větších hypoték pro všechny příjmové skupiny. Tito lidé tak budou hledat kvalitní nájemní bydlení, a tak budou generovat rostoucí poptávku po středně a dlouhodobém pronájmu bytů,“ říká Martin Grünwald.

Průběžné výlohy

 

Rostoucí úrokové sazby ovlivňují vývoj hypoték a rostou i ceny nemovitostí. Oproti tomu ceny nájemného rostou pomaleji, od nového roku dokonce mírně klesají. Koupě vlastní nemovitosti tak s sebou nese oproti nájemnímu bydlení vyšší průběžné náklady, a to i při závazku na 25 let. Doba, kdy splácet vlastní bydlení vyšlo levněji než platit nájemné, jsou zřejmě pryč.

Průměrný nájem za byt o rozloze 60 m2 v Praze byl v únoru 2018 lehce nad 20 tisíci korun. U stejného bytu by průměrná splátka hypotéky na 25 let byla o víc jak tisíci korunu dražší.

 

(zdroj dat: RC Europe)

 

 

Flexibilita

 

V posledních letech nabývá, zvláště u mladší generace, v otázce bydlení na významu flexibilita zvoleného řešení. Závazek na 20 a více let je pro ni často těžko představitelný. Chtějí se cítit býti svobodně a nevázat se k jednomu místu. Souvisí to i se změnami chování mladé generace na pracovním trhu.

„Dá se očekávat, že i nadále se v ČR bude rozvíjet mobilita pracovní síly. Tito zaměstnanci pak samozřejmě budou preferovat kvalitní nájemní bydlení před vlastnickým bydlením,“ vysvětluje Martin Grünwald z RC Europe.

 

Touha bydlet „ve vlastním“

 

Těžko měřitelným faktorem je přání mnoha lidí být vlastníkem nemovitosti, ve kterém žije, avšak

u mladší generace je tato potřeba méně patrná než dříve. Důležitějšími životními hodnotami pro nastupující generaci jsou svoboda a flexibilita, které splňuje právě typ nájemního bydlení. Dalším faktorem je, že mladí lidé více cestují a přejímají v daleko větší míře přístup k bydlení běžný v západních zemích. Podíl nájemního bydlení je tam daleko vyšší než v ČR a jeho vnímání není oproti vlastnímu bydlení tak rozdílné.

 

O společnosti RC Europe

 

RC Europe je developerská firma působící nejen v České republice, ale také v Rumunsku, Srbsku a Chorvatsku. Společnost je již na trhu od roku 2005. Specializuje se na development, správu a poradenství v oblasti komerčních, administrativních a bytových nemovitostí. Mezi významné partnery skupiny RC Europe patří například Tesco, Penny Market, Lidl, ČEZ, Masarykova Univerzita, Deichmann, Sportisimo apod.

Více informací na www.rceurope.cz.

 

 

 

Související články

Stavební spoření slaví 25 let. Jaká byla jeho minulost a co ho čeká do budoucna?

Stavební spoření slaví 25 let. Jaká byla jeho minulost a co ho čeká do budoucna?

16.10.2018 | PR článek | Finance

Stavební spoření letos slaví. Na českém finančním trhu už je 25 let. Za dobu své existence si na své konto připsal produkt více plusů než mínusů. I po... Celý článek

Jak získat lepší úvěry na bydlení

Jak získat lepší úvěry na bydlení

11.8.2018 | StanislavaV | Finance

Získat takový úvěr není vůbec snadné. O to víc, pokud chcete získat úvěr na bydlení neboli hypotéku. I když dosáhnete na úvěr, přicházejí další problé... Celý článek

Americká hypotéka aneb reálná pomoc pro každého

Americká hypotéka aneb reálná pomoc pro každého

16.4.2018 | PR článek | Finance

Hypotéka je nejrychlejší cestou k vlastnímu bydlení. Mnohdy nejdostupnější a jedinou adekvátní možností, jak bydlet ve vlastním. Americká hypotéka se ... Celý článek

Postup při refinancování hypotéky

Postup při refinancování hypotéky

14.4.2018 | PR článek | Finance

I když jsou osoby, které od nástupu do prvního zaměstnání spoří, založí si stavební spoření, používají spořicí účty, neutrácí za zbytečnosti, jen málo... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii