Pojištění domácnosti nepodceňujte

22.03.2017 | PR článek | Rubrika - Finance

Pojištění domácnosti kryje škody, které na vašem majetku způsobí živelné pohromy, zloději či vandalové. Víte, na co si dát při uzavírání pojistky pozor, aby skutečně pokryla škody? Pojištění nemovitosti zahrnuje také pojištění budov a nemovitostí a rekreačních zařízení. Nabídka pojišťoven zahrnuje také další produkty, které se týkají pojištění bytových domů, atd.

Pojištění domácnosti nepodceňujte
Reklama

V čem se základní kategorie objektů liší?

Domácnost - rozumíme jí trvale obydlenou jednotku, některé pojišťovny mají podmínku 270 dní v roce. Předmětem pojistky je pak vybavení a zařízení vlastní domácnosti, stavební součástí a osobní majetek pojištěného.

Budova nebo nemovitost - je vlastní stavba a ostatní budovy s ní související.

Rekreační domácnost - je vybavení nebo objekt, který se používá omezeně a neslouží k trvalému bydlení.

Z hlediska účinnosti pojistky jsou také důležitý pojem stavební součásti. Jde o prvky tvořící zařízení bytu - schody, podlaha, příčky, dveře, okna, malby, tapety, veškeré rozvody, sanitární zařízení, atd.

Na co si dát při uzavírání smlouvy pozor?

Ve výčtu předmětů pojištění domácnosti je velmi důležité slůvko vlastní. Pokud vám praskne přívod k pračce a vy vytopíte svou domácnost, můžete počítat s plněním od pojišťovny. Pokud však vytopíte souseda, pojišťovna vám škodu nevyplatí v případě, že nemáte uzavřeno pojištění odpovědnosti.

Pojišťovny rovněž uplatňují nejrůznější výluky. Jde o válečné události,  působení jaderné energie, úmyslné jednání pojištěného. Nemůžete uplatnit vady na věci, které měla věc již v době svého pořízení, či opotřebení běžným provozem. Konkrétní výluky najdete vždy ve všeobecných obchodních podmínkách dané pojišťovny.

Pokud uzavřete souběžně další pojistnou smlouvu na stejná rizika, jste povinni toto oznámit.

Jak vybírat správně pojistku?

Vybírejte podle:

 • podle toho, jaký majetek a na kolik ho chceme pojistit, kde se v domácnosti ukládá
 • odhadované ceny majetku a pojistných limitů
 • požadavků na připojištění elektroniky či drahé sbírky
 • požadavků na další připojištění - elektromotory, skleníky...
 • podle rizik, které chcete pojistit - např. vandalismus
 • podle zvláštních služeb - asistenční služby, náhradní ubytování

Nabídka pojišťoven je skutečně bohatá a tak je dobré porovnávat jednotlivé nabídky pojišťoven na jednom místě.

Výhody pojištění domácnosti

Mít pojištěnou domácnost přinese celou řadu výhod:

 • zajistíte ochranu svého vybudovaného majetku
 • ochráníte své movité věci
 • v kombinaci s jinými druhy pojištění, např. s životní pojistkou,  u jedné pojišťovny, získáte zajímavé bonusy a slevy, přitom ochráníte celou svou rodinu i majetek
 • pojistíte si peníze, elektroniku i šperky
 • pojištění domácnosti pokryje většinu běžných rizik
 • se správně zvolenou pojistkou můžete v případě požáru získat peníze na nové vybavení

Jak sjednat pojištění domácnosti

Sjednat si pojištění domácnosti můžete na pobočce vybrané pojišťovny nebo online. Pokud porovnáváte jednotlivé produkty v porovnávači, pak si můžete pojistku okamžitě sjednat. Při sjednání pojištění online můžete získat slevu na pojistném. Do formuláře uvedete veškeré důležité údaje, nezapomeňte na veškerá připojištění a pojištění odpovědnosti za škody. V případě, že dítě rozbije výlohu nebo způsobíte škodu sousedům vytopením, plnění půjde z vaší pojistky, a ne z vaší kapsy. Pokud pojistné hradíte ihned platební kartou přes internet, jste pojištěni okamžitě. Výhodou je, že nemusíte nikam chodit.

Zabezpečení domácnosti

Z hlediska pojištění je dvojí význam zabezpečení domácnosti. Za prvé vám může snížit pojistné a za druhé ovlivňuje vyplacenou pojistnou částku. Například pojišťovna Kooperativa přímo předepisuje stupeň zabezpečení podle výše pojistné částky pro případ krádeže. Do 200 000 Kč vám stačí standardní zámek, do 500 000 Kč je vyžadována bezpečnostní vložka, mříže, atd.

Chcete-li si sjednat pojištění domácnosti, nenechte se vmanipulovat do zbytečných připojištění a naopak si dejte pozor na podpojištění. Vždy žádejte tu nejvyšší ochranu. Jen tak nepřijdete o peníze, v případě že váš dům postihne požár nebo povodně.

Reklama
Reklama

Související články

Jak na úspory energií? Mějte přehled o spotřebě!

08.10.2020 | Finance

Chcete snížit své výdaje za energie? Základem pro efektivní úspory je vědět, jakou máte aktuální spotřebu. V článku se dozvíte, jak hlídat spotřebu… Celý článek

Co vám zaručeně pomůže ušetřit? Srovnání cen elektřiny a plynu

26.09.2020 | Finance

Doba není zrovna snadná a mnohé domácnosti se snaží šetřit všude, kde jen je to možné. Často se domnívají, že na nezbytných výdajích na bydlení se… Celý článek

Navyšte prodejní cenu nemovitosti pomocí aukce

20.08.2020 | Finance

Určit správnou prodejní cenu nemovitosti většinou vyžaduje opravdu dobré znalosti trhu. Je-li cena nastavená příliš nízko, nemovitost se sice hned… Celý článek

K jakým škodám na majetku dochází v ČR nejčastěji a na co si dát pozor při výběru pojištění?

02.12.2019 | Finance

Pojistit se znamená získat jistotu. Respektive garanci finanční kompenzace, když si příroda usmyslí, že vám z nově rekonstruovaného bydlení udělá… Celý článek

Reklama
Reklama