Reklama

Příspěvek na bydlení, aneb co byste o něm měli vědět

08.11.2016 | StanislavaV | Rubrika - Finance

Sháníte informace o příspěvku na bydlení? Pro koho je určen? Kdo má nárok na příspěvek? Kolik to dělá dohromady peněz? Jak probíhá proces schvalování? V tomto článku se dozvíte vše potřebné, co potřebujete vědět.

Příspěvek na bydlení, aneb co byste o něm měli vědět
Reklama

V čem spočívá příspěvek na bydlení

příspěvek na bydlení

Příspěvek na bydlení je jakási podpora pro rodiny či jednotlivce s nízkými příjmy. Pomáhá jim pokrýt náklady na bydlení, ať už bydlí v obecním bytě nebo bytě v jejich vlastnictví.

Příspěvek je možné pobírat až 84 měsíců (během posledních 10 let). V případě, že je ve vaší domácnosti někdo zdravotně postižený nebo osoba nad 70let, není to časově omezené.

Kdo má na tento příspěvek nárok

příspěvek na bydlení

Je nutné, abyste byli nahlášeni jako vlastník nebo nájemce bytu, který zde má trvalé bydliště. Před uznáním příspěvku na bydlení budete podrobeni analýze vašich příjmů za 3 měsíce (započítává se tam i rodičovský příspěvek, důchod, alimenty nebo přídavek na dítě).

Dále se bude zkoumat poměr nákladů na bydlení a příjmů v rodině. Náklady se liší u vlastního a nájemního bydlení. U nájemního se liší také podle velikosti obce (např.: v Praze jsou náklady vyšší), u vlastního bydlení je to ve městech i obcích stejné.

Co pokrývá příspěvek na bydlení

Suma se odvíjí od průměrných nákladů na bydlení, velikosti obce a počtů členů v dané domácnosti. Jsou v ní zahrnuty náklady za elektřinu, vodné, plyn, centrální vytápění, odvoz odpadu a jiné služby… Nárok jde také uplatnit zpětně (až 3 měsíce)!

Jak zažádat o příspěvek na bydlení

příspěvek na bydlení

Pokud vám vaše příjmy v rodině nestačí na zaplacení nákladů na bydlení, přihlaste se o příspěvek na Úřadu práce v místě vašeho trvalého bydliště.

S sebou budete potřebovat vyplněný formulář (Žádost o příspěvek na bydlení), občanský průkaz, doklad o výši čtvrtletního příjmu, doklad o výši nákladů na bydlení, nájemní smlouvu, případně doklad o vlastnictví nemovitosti.

Zdroj fotografií: https://pixabay.com

Reklama
Reklama

Související články

Co vám zaručeně pomůže ušetřit? Srovnání cen elektřiny a plynu

26.09.2020 | Finance

Doba není zrovna snadná a mnohé domácnosti se snaží šetřit všude, kde jen je to možné. Často se domnívají, že na nezbytných výdajích na bydlení se… Celý článek

Navyšte prodejní cenu nemovitosti pomocí aukce

20.08.2020 | Finance

Určit správnou prodejní cenu nemovitosti většinou vyžaduje opravdu dobré znalosti trhu. Je-li cena nastavená příliš nízko, nemovitost se sice hned… Celý článek

K jakým škodám na majetku dochází v ČR nejčastěji a na co si dát pozor při výběru pojištění?

02.12.2019 | Finance

Pojistit se znamená získat jistotu. Respektive garanci finanční kompenzace, když si příroda usmyslí, že vám z nově rekonstruovaného bydlení udělá… Celý článek

Kdy se vyplatí spořicí účet a jak vybrat ten nejlepší?

26.11.2019 | Finance

Máte stranou finanční rezervu na nenadálé výdaje? A kde ji máte uloženou? Poradíme vám, kdy se vyplatí začít přemýšlet o spořicím účtu a taky, jak si… Celý článek

Reklama
Reklama