Reklama

Stavební spoření slaví 25 let. Jaká byla jeho minulost a co ho čeká do budoucna?

16.10.2018 | PR článek | Rubrika - Finance

Stavební spoření letos slaví. Na českém finančním trhu už je 25 let. Za dobu své existence si na své konto připsal produkt více plusů než mínusů. I po uplynutí čtvrt století se drží na špici oblíbenosti a stále má co nabídnout. Jako jeden z mála konzervativních spořicích produktů poráží inflaci a zároveň konkuruje hypotékám.

Stavební spoření slaví 25 let. Jaká byla jeho minulost a co ho čeká do budoucna?

Od roku 1993 toho stavební spoření stihlo už mnoho. V prvních dvou letech svého života si produkt připsal na své konto rekord v podobě půl milionu smluv, v roce 2003 pak stavebko mělo sjednáno zhruba 6,3 milionu lidí.

V roce 1997 spořitelny s grácií zvládly měnovou krizi, která měla za následek úroky v řádech několika desítek procent. Mezi milníky je nutné zmínit i rok 2009. Tehdy objem poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření předčil i objem sjednaných hypoték. Naopak špatné období zaznamenal produkt v roce 2013, kdy se spořitelny musely potýkat s dlouhotrvajícím poklesem úrokových sazeb.

 

Státní podpora 4 500 Kč je už dávno minulostí

 

Vývojem prošly podmínky stavebního spoření. Zatímco před 25 lety činila státní podpora až 4 500 Kč, dnes už je stanovena na 2 000 Kč. Je ale navíc umožněno čerpat příspěvek od státu na více smluv, což v letech 1993 až 2003 nebylo možné.

 

Státní podpora

Maximální základ

Maximální roční podpora

Vázací lhůta

1993 až 2003

25 %

18 000 Kč

4 500 Kč

5 let

2004 až 2010

15 %

20 000 Kč

3 000 Kč

6 let

od roku 2011

10 %

20 000 Kč

2 000 Kč

6 let

 

 

Úvěry ze stavebka nově konkurují zdražujícím hypotékám

 

Stavební spoření láká nejen na státní podporu a zhodnocení spořitelen, mnozí ho sjednávají i za účelem levných úvěrů. Jejich sazby jsou v současné době kolem 3 až 4 %. Vždy záleží na typu půjčky. Pokud už pár let pravidelně spoříte, pak možná máte nárok na řádný úvěr ze stavebka. Jestliže jste si produkt sjednali teprve přednedávnem, můžete zažádat o překlenovací úvěr.

S rostoucími sazbami hypoték se stávají úvěry ze stavebního spoření výhodnější formou financování bydlení než samotné hypotéky. Ty v současné době atakují hranici 2,5 %. Pakliže by se do budoucna sazby opět dostaly k 6 %, jako tomu bylo před deseti lety, staly by se úvěry ze stavebka ještě žádanějšími.

 

Stavebko i v budoucnu bude lákat na zhodnocení peněz

 

Už nyní mnoho spekulantů sjednává stavebko hlavně kvůli levným půjčkám. Důvod je prostý. Ten, kdo plánuje rekonstruovat či pořizovat bydlení, si tak připravuje lepší půdu pro financování svého snu. Nikde ale není psáno, že stavební spoření bude výhodným produktem po všech stránkách i za několik let. Proto je patrné, že i do budoucna budou smlouvy přibývat především pro zhodnocení peněz a čerpání státní podpory. Přesto ale stavební spořitelny neočekávají takový nárůst nových klientů, jako tomu bylo v prvních deseti letech života stavebního spoření.

 

 

Související články

Rekonstrukce bydlení: jak si poradit s financováním?

Rekonstrukce bydlení: jak si poradit s financováním?

13.12.2018 | PR článek | Finance

Rozhodli jste pro rekonstrukci vašeho obydlí? Ať už přemýšlíte o rozsáhlých nebo jen částečných úpravách, určitě vám je jasné, že se nebude jednat o z... Celý článek

5 zlozvyků, které nám prodražují vodu a energie

5 zlozvyků, které nám prodražují vodu a energie

21.10.2018 | StanislavaV | Finance

Vyúčtování vody a energie? Ano, zná to každý a ne každého ta cifra potěší. I vy byste si přáli ušetřit za vodu? Podívejte se na seznam zlozvyků, které... Celý článek

Jak získat lepší úvěry na bydlení

Jak získat lepší úvěry na bydlení

11.8.2018 | StanislavaV | Finance

Získat takový úvěr není vůbec snadné. O to víc, pokud chcete získat úvěr na bydlení neboli hypotéku. I když dosáhnete na úvěr, přicházejí další problé... Celý článek

Hypotéka nebo pronájem? Realitní trh se mění, nájemní bydlení se těší větší oblibě

Hypotéka nebo pronájem? Realitní trh se mění, nájemní bydlení se těší větší oblibě

4.5.2018 | PR článek | Finance

Po mnoho let jsou lidé přesvědčeni, že vlastní bydlení je z celé řady důvodů lepší a výhodnější než bydlení nájemní. Platí to však stále? Vývoj realit... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii