Jak se staví sen: Rozhovor s designérkou Martou Eftimovskou

5.2.2009 | Redakce | Rubrika - Jak se staví sen

Jak se staví sen: Rozhovor s designérkou Martou Eftimovskou

Sponzorované odkazy:

Položili jsme několik otázek designérce Martě Eftimovské, která je společně s designérem Eduardem Pázlerem autorkou proměny extravagantní garsonky. Tato proměna byla odvysílána televizí Prima 22. ledna.

Marta Eftimovská a Eduard Pázler pracují od roku 2005 pro německou designovou firmu Kare Design. Jejich snaha je ukázat společnosti, že existuje četné množství podnětů, které otevírají nové horinzonty a směry v designu a módě a v neposlední řadě i v přístupu, resp. vkusu každého jedince. Myslí si, že tolerance je jedním z hlavních předpokladů pro pochopení a následné vzdělávání a rozvoj jak jedince, tak společnosti.
Snaží se vytvářet netradiční interiéry, které mají osobitý výraz. Zároveň je pro ně důležitá kvalitní prostorová koncepce se správným dispozičním řešením a samozřejmě vizuální koncept vzniklého celku.

Co pro Vás bylo v poslední proměně garsonky nejtěžším úkolem?


Nejtežší bylo vměstnat na prostor 22m2 plně funkční kuchyň, postel pro dva, relaxační zónu a velkou pracovní plochu. Zase jsme měli úžasně volný prostor od Lucie pro fantatzii, tam jsme neměli skoro žádná omezení, maximálně jsme dodrželi oblíbené barvy sestry Heleny - tzn. fialovou a růžovou.

Původní skříně a skříňky, které v pokoji byly, zmizely… Jak jste je nahradili, jak jsou v bytě vyřešené úložné prostory?


Zadání od Lucie bylo jasné a požadavek na úložné prostory nebyl vznesen – naopak nám bylo zdůrazněno, že nechce v obytné místnosti žádné úložné prostory, které by mohly omezit ostatní funkce (relaxační, spací a pracovní), protože předsíň v tmoto bytě nahrazuje šatnu – jsou tam táhlé a vysoké skříně přes celou dlouhou stěnu.

V interiéru se vyjímá pěkná sedací souprava, jakým materiálem je potažená? Mnoho lidí je toho názoru, že světlá sedačka je nepraktická a rychle dochází ke znečištění, jaký je Váš názor?


Potahové materiály na sedačkách vyrábí většina kvalitních výrobců v takové kvalitě, aby i světlé barvy šly jednoduše vyčistit. V této dané garsonce jsme volili bílou měkkou látku se stříbrnými čtverečky všitými v látce a oblý tvar sedačky, a to nejen z důvodu odlehčení prostoru, ale také jsme vycházeli ze zásadního požadavku Lucie – tím byla extrvagantnost.

Poměrně často vidíme v proměnách jako „kontrastní prvek“ v moderně zařízeném interiéru např. křišťálový lustr. Vrací se lustry opět do módy a jsou u zákazníků oblíbenější?


Tento prvek není žádnou novinkou, je to trend starý cca 4-5 let. Český spotřebitel je ale jeden z nejkonzervativnějších v Evrope a tudíž tyto trendy vnímá s mírným zpožděním. Ve chvíli, kdy už je vidí všude, je ochotný jim i uvěřit a chtít je.

Pozorujete stoupající zájem čechů o bytovou architekturu a design?


Ano a jsme tomu rádi, protože kultura bydlení odráží životní styl a vkus, je důležitým aspektem, který utváří naše vnímání a názory.

Myslíte si, že můžou pořady typu Jak se staví sen přispět ke změně přístupu lidí k nový trendům v bydlení?


Doufáme, proto to děláme! Každá diskuse, kterou tento pořad rozpoutá je dobrá! Názory, podněty a návrhy rozvíjí myšlení a posouvá dále i možnosti, které si člověk třeba není schopen sám uvědomit.

Jaký je pro Vás nejhorší možný prvek, který byste nikdy nepoužila a např. při rekonstrukci bytu odstranila jako první?


Já osobne nesnáším oranžovou barvu, takže u mě je to jednoznačné.

A co by naopak pěknému a osobitému bytu nemělo chybět?


Kus osobnosti majitele přece…. :-)

Další informace o pořadu Jak se staví sen naleznete na stránkách www.iprima.cz

Počet komentářů (1) Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Jak se staví sen: 2. díl I. série

Jak se staví sen: 2. díl I. série

13.2.2009 | Redakce | Jak se staví sen

V druhém díle první řady pořadu Jak se staví sen jste mohli sledovat proměnu bytu manželů Zavoralových, kteří bydlí v klidné části velkoměsta, což je ... Celý článek

Jak se staví sen: Proměna v pěstounské rodině

Jak se staví sen: Proměna v pěstounské rodině

10.2.2009 | Redakce | Jak se staví sen

Pěstounská péče je bohulibá činnost, ale nese s sebou nekonečnou řadu úskalí. Sedmičlenná rodina, pro jejíž zdokonalené bydlení se následující proměna... Celý článek

Jak se staví sen: Elegantní byt s Petrem Šiškou

Jak se staví sen: Elegantní byt s Petrem Šiškou

3.2.2009 | Redakce | Jak se staví sen

Znají se prakticky celý život, žijí spolu rok, ale střídavě u rodičů jednoho i druhého; to není žádný život. Alespoň Viktor s Anetou to tak vidí. Prot... Celý článek

Jak se staví sen: 1. díl I. série

Jak se staví sen: 1. díl I. série

30.1.2009 | Redakce | Jak se staví sen

Vracíme se k vydařené proměně I. série pořadu Jak se staví sen, ve které designeři plnili sen manželům Kouskovým. Manželé touží po zabudování dřevěné ... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii