Reklama

Nápadný půvab volně stojících van

24.02.2012 | časopis Bydlení | Rubrika - Koupelny a toalety

Konec roku a vánoční období téměř v každém probudí romantické a nostalgické pocity. Proto jsme se rozhodli právě nyní podrobněji podívat na téma, které bude muset pro spoustu z nás navždy zůstat krásným snem – samostatně stojící vany.

Nápadný půvab volně stojících van
ReklamaFotografie koupelen, případně ložnic, jimž dominuje vana stojící na nožkách či podstavci v prostoru, působí vždy velmi efektně. Než se ovšem do pořízení takové vany pustíte, je dobré důkladně promyslet tři důležité věci – prostor, finance a důvod. Aby patřičně vynikla, potřebuje alespoň ze tří stran dostatek místa na procházení. Vana může stát v prostoru a nemusí se přitom opírat o žádnou zeď. Může také přiléhat k jedné zdi na kratší straně, kde se napouští. Ještě náročnější na prostor je umístění vany v místnosti mimo koupelnu. Těžko si představit romantičtější a více odpočinkovou ložnici než tu s vlastní prostornou vanou. Ale pouze za předpokladu, že postel bude od koupele dělit několik kroků a že se při neopatrném pohybu nenacáká do peřin.

Jedinou prostorovou výjimku tvoří koupelna zařízená v historickém stylu. Dříve koupelny bývaly malé, pokud se tedy v městských bytech vůbec vyskytovaly. Vana na nožičkách byla samozřejmost (doplňoval ji kotel na ohřívání teplé vody), protože vestavěné vany se začaly vyrábět až později. S přihlédnutím k dějinám tedy lze historickou vanu na nohách či podpěrách dát i do malé koupelny, otázkou ale zůstává, zda to v dnešní době není škoda peněz.

Volně stojící vanu z kolekce IL BAGNO ALESSI DOT navrhl Wiel Arets, cena od 143 420 Kč (LAUFEN)

Obdélníková MY ART je vyrobena z Quarylu, cena od 25 500 Kč (VILLEROY & BOCH)


Levná verze neexistuje!
Samostatně stojící vany v interiérech patří vizuálně i finančně do nadstandardu, nebo alespoň do vyšší střední třídy. Kvalitní musí být nejen samotná vana, ale také stojanová baterie nebo integrovaný přepad, kterými se napouští voda. Podlaha v okolí vany musí být vybavena voděodolnou izolací. Místnost by měla mít navíc funkční odvětrávání, zvlášť nejedná-li se o koupelnu.

CONNECT DUO pro dvě osoby, cena od 9 360 Kč včetně přepadu (IDEAL STANDARD)

Kolekce STARCK X zahrnuje umyvadla, baterie, doplňky i samostatně stojící vanu s dřevěným obkladem, 237 656 Kč (DURAVIT)


Fotografie svádí
Než se pustíte do stavebních příprav, je důležité nalézt pravý důvod pro pořízení volně stojící vany. Okouzlující fotografie interiérů působí silně emocionálně, ale jelikož se jedná o nákladnou záležitost, měl by se do debaty vložit také rozum. V první řadě by si tento typ vany měli pořizovat milovníci koupelí. Kdo se často sprchuje a do vany se dostane jednou měsíčně, měl by koupi důkladně zvážit. Vana v ložnici udělá radost pouze v případě, když dotyčná domácnost disponuje ještě jiným plnohodnotným místem k mytí. V některých případech se investice do volně stojící vany neoddiskutovatelně vyplatí. Jedná se především o všechny typy historických koupelen, nebo naopak moderní stavby či přestavby, kde tvoří samostatně stojící vana výraznou součást designu. Jako příklad lze uvést koupelny, které mají od podlahy prosklenou stěnu nebo francouzské dveře vedoucí do prostorné a vzrostlé zahrady, u bytů na terasu skrytou před okolím. Vana umístěná v prostoru blízko prosklené plochy působí, jako by sama stála venku uprostřed přírody. A ten pocit za to opravdu stojí!

Exkluzivní měděná vana AMARCORD s bílou vnitřní vrstvou, info o prodeji u výrobce (RAPSEL)


Více se dočtete v časopise Bydlení
TEXT: Daniela Opočenská
FOTO: archiv firem

Zdroj: časopis Bydlení

Reklama
Reklama

Související články

10 tipů pro vaši útulnou koupelnu

04.08.2020 | Koupelny a toalety

Plánujete novou koupelnu? Chcete útulné a nádherné místo, kde budete moci po práci relaxovat. Užít si příjemnou koupel nebo sprchu a budete si to… Celý článek

Jak odvětrat koupelnu bez okna?

29.05.2020 | Koupelny a toalety

V koupelně musíte pravidelně větrat. Jinak se v ní kondenzuje voda, zvyšuje se vlhkost a tvoří se plíseň. Pokud to neděláte, zakládáte si v tom… Celý článek

Vybíráte vanu? My vám v tom poradíme!

13.03.2020 | Koupelny a toalety

V dnešní době můžete koupit mnoho druhů van. Neobvykle tvarovanými vanami určenými pro malé a zajímavé prostory počínaje a tradičními masivními… Celý článek

Inspirujte se našimi tipy při zařizování své koupelny

30.05.2019 | Koupelny a toalety

Některé věci ve své koupelně neovlivníme. A to například umístění sprchy, vany a toalety. Velmi často za to může již existující instalace, ale také… Celý článek

Reklama
Reklama