Reklama

Pozor na protékající toaletu. Uteče tak tisíce litrů vody

20.02.2013 | Redakce | Rubrika - Koupelny a toalety

Pravidelně se dívejte, zda vám toaleta nezačala protékat. Problémem je i nepatrné množství. Jakmile závadu zjistíte, ihned ji začněte řešit. Měsíčně protékající toaletou uteče až o 3 500 litrů vody více.

Pozor na protékající toaletu. Uteče tak tisíce litrů vody
Reklama

Umyvadlo a toaleta v jednom. Designový výrobek dostal název W+W (foto: Roca)

 

Na hygienu spotřebujeme až 75 procent denní spotřeby vody v domácnosti. Nejvíc se jí tedy dá ušetřit v koupelně. Zde je třeba začít a zjistit, zda s ní zbytečně neplýtváte. Ideálním cílem je toaleta. U ní je praktické investovat do moderního systému splachování.

Staršími systémy spláchnete do kanalizace devět až dvanáct litrů vody, zatímco u novějších je to šest litrů na velké spláchnutí a tři litry na malé. Ty nejúspornější vše zvládnou s pouhými 4,5 litry. Duální systém splachování dokáže ušetřit čtyřčlenné rodině až 40 procent roční spotřeby vody.

Voda z umyvadla prochází systémem, který odstraní větší nečistoty (foto: Roca)

 

Toaletu lze spláchnout i vodou z umyvadla

Se zajímavým konceptem přišla značka Roca v podobě designového umyvadla spojeného s toaletou. Produkt nazvaný W+W navrhla autorská dvojice Gabriele a Oscar Buratti, kteří za WC a umyvadlo v jednom získali prestižní cenu Design Plus pro produkty spojené s ekologií.

Voda použitá v umyvadle W+W proteče speciálním systémem, kde jsou odstraněny větší nečistoty a vpraví se do ní dezinfekce. Nádržka s vyčištěnou vodou je propojena s toaletou. Do ní přitéká již voda čistá a připravená k spláchnutí.

Oproti běžnému splachování šesti nebo třemi litry se v propojeném umyvadle s WC ušetří až čtvrtina vody. Součástí kompletu je také úsporná baterie s omezeným průtokem vody, která šetří i energii.  

S podobným výrobkem přišel na trh mexický designér Ariel Rojo. Spočítal si, že kapajícím kohoutkem se vyplýtvá téměř 2 tisíce litrů vody za rok. Vymyslel proto toaletu s umyvadlem, která spoustu vody ušetří.

"Pokud hledáte odlišné výsledky, nedělejte pořád stejné chyby," prohlašoval Albert Einstein. Tímto citátem se začal řídit i Ariel Rojo. Aby ušetřil vodu, spojil dohromady dvě z hlavních komponent v koupelně. Vznikl projekt Tlalokc - toaleta a umyvadlo v jednom.

Princip tohoto záchodu spočívá v tom, že se voda z umyvadla shromáždí v nádržce a poté slouží k splachování. Údajně se tím ročně uspoří až 83 procent vody.

 

Autor: Anna Kadlecová

Zdroj fotek: Roca

Reklama
Reklama

Související články

10 tipů pro vaši útulnou koupelnu

04.08.2020 | Koupelny a toalety

Plánujete novou koupelnu? Chcete útulné a nádherné místo, kde budete moci po práci relaxovat. Užít si příjemnou koupel nebo sprchu a budete si to… Celý článek

Jak odvětrat koupelnu bez okna?

29.05.2020 | Koupelny a toalety

V koupelně musíte pravidelně větrat. Jinak se v ní kondenzuje voda, zvyšuje se vlhkost a tvoří se plíseň. Pokud to neděláte, zakládáte si v tom… Celý článek

Vybíráte vanu? My vám v tom poradíme!

13.03.2020 | Koupelny a toalety

V dnešní době můžete koupit mnoho druhů van. Neobvykle tvarovanými vanami určenými pro malé a zajímavé prostory počínaje a tradičními masivními… Celý článek

Inspirujte se našimi tipy při zařizování své koupelny

30.05.2019 | Koupelny a toalety

Některé věci ve své koupelně neovlivníme. A to například umístění sprchy, vany a toalety. Velmi často za to může již existující instalace, ale také… Celý článek

Reklama
Reklama