Pozor na protékající toaletu. Uteče tak tisíce litrů vody

20.2.2013 | Redakce | Rubrika - Koupelny a toalety

Sponzorované odkazy:

Pravidelně se dívejte, zda vám toaleta nezačala protékat. Problémem je i nepatrné množství. Jakmile závadu zjistíte, ihned ji začněte řešit. Měsíčně protékající toaletou uteče až o 3 500 litrů vody více.

Pozor na protékající toaletu. Uteče tak tisíce litrů vody

Umyvadlo a toaleta v jednom. Designový výrobek dostal název W+W (foto: Roca)

 

Na hygienu spotřebujeme až 75 procent denní spotřeby vody v domácnosti. Nejvíc se jí tedy dá ušetřit v koupelně. Zde je třeba začít a zjistit, zda s ní zbytečně neplýtváte. Ideálním cílem je toaleta. U ní je praktické investovat do moderního systému splachování.

Staršími systémy spláchnete do kanalizace devět až dvanáct litrů vody, zatímco u novějších je to šest litrů na velké spláchnutí a tři litry na malé. Ty nejúspornější vše zvládnou s pouhými 4,5 litry. Duální systém splachování dokáže ušetřit čtyřčlenné rodině až 40 procent roční spotřeby vody.

Voda z umyvadla prochází systémem, který odstraní větší nečistoty (foto: Roca)

 

Toaletu lze spláchnout i vodou z umyvadla

Se zajímavým konceptem přišla značka Roca v podobě designového umyvadla spojeného s toaletou. Produkt nazvaný W+W navrhla autorská dvojice Gabriele a Oscar Buratti, kteří za WC a umyvadlo v jednom získali prestižní cenu Design Plus pro produkty spojené s ekologií.

Voda použitá v umyvadle W+W proteče speciálním systémem, kde jsou odstraněny větší nečistoty a vpraví se do ní dezinfekce. Nádržka s vyčištěnou vodou je propojena s toaletou. Do ní přitéká již voda čistá a připravená k spláchnutí.

Oproti běžnému splachování šesti nebo třemi litry se v propojeném umyvadle s WC ušetří až čtvrtina vody. Součástí kompletu je také úsporná baterie s omezeným průtokem vody, která šetří i energii.  

S podobným výrobkem přišel na trh mexický designér Ariel Rojo. Spočítal si, že kapajícím kohoutkem se vyplýtvá téměř 2 tisíce litrů vody za rok. Vymyslel proto toaletu s umyvadlem, která spoustu vody ušetří.

"Pokud hledáte odlišné výsledky, nedělejte pořád stejné chyby," prohlašoval Albert Einstein. Tímto citátem se začal řídit i Ariel Rojo. Aby ušetřil vodu, spojil dohromady dvě z hlavních komponent v koupelně. Vznikl projekt Tlalokc - toaleta a umyvadlo v jednom.

Princip tohoto záchodu spočívá v tom, že se voda z umyvadla shromáždí v nádržce a poté slouží k splachování. Údajně se tím ročně uspoří až 83 procent vody.

 

Autor: Anna Kadlecová

Zdroj fotek: Roca

Počet komentářů (1) Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Při zvelebování vašeho bydlení myslete i na úpravu pojistky

Při zvelebování vašeho bydlení myslete i na úpravu pojistky

26.6.2013 | PR článek | Koupelny a toalety

Všude se hýří radami na úpravy interiéru a tipy na lepší bydlení, ale napadlo vás, že s investicemi do kvalitního bydlení je potřeba modifikovat i stá... Celý článek

Dokonalá očista

Dokonalá očista

25.2.2013 | časopis Náš útulný byt | Koupelny a toalety

Aby nám voňavá lázeň dodala ztracenou energii, je třeba nejen moderní vybavení koupelny, ale i pěkné doplňky. Celý článek

Desatero pro malou koupelnu

Desatero pro malou koupelnu

15.2.2013 | časopis Panel Plus | Koupelny a toalety

Většina domácností u nás má malou koupelnu a velmi často v ní stojí ještě pračka. Přesto chcete mít koupelnu hezkou. Nezoufejte. I tak zařídíte malou... Celý článek

Měníme baterii. Sami a snadno

Měníme baterii. Sami a snadno

10.12.2012 | PR článek | Koupelny a toalety

Kape, otáčí se ztuha nebo prostě nevyhovuje celkovému designu vaší koupelny nebo kuchyně. Důvodů, proč měnit nástěnnou baterii, nalezneme nesčetně a n... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii