Reklama

Vybíráte vanu? My vám v tom poradíme!

13.03.2020 | StanislavaV | Rubrika - Koupelny a toalety

V dnešní době můžete koupit mnoho druhů van. Neobvykle tvarovanými vanami určenými pro malé a zajímavé prostory počínaje a tradičními masivními kovovými vanami, tvořící dominantu pokoje konče. Jak ale vybrat tu správnou?

Vybíráte vanu? My vám v tom poradíme!
Reklama

Jaký materiál vybrat?

Zásadní bod výběru je, co si pod pojmem vana představujete a co v ní chcete dělat. Pokud rádi relaxujete ponořeni v teplé vodě, zvolte vanu velkou a s ergonomickým tvarem. Nohy by měly být mírně pokrčené, brada vyčuhovat pár milimetrů nad okrajem vany. Uvažovat můžete i nad zabudovanými tryskami a dalšími záležitostmi. Ideální jsou vany vyrobené z akrylátu nebo dřeva. Jsou příjemné a teplé na dotek.

Ovšem když si ve vaně poležíte maximálně dvakrát týdně, není třeba pořizovat velkou a drahou vanu. Stačí vana menší (ovšem pohodlná), pokud možno se zabudovanou sprchou. Je zbytečné mít vanu a sprchový kout oddělený, pro ušetření místa je jednodušší zabudovat sprchu přímo do vany, pokud možno s instalovanou zástěnou. Lze se tak sprchovat bez obav, že bude voda stříkat na podlahu a umyvadlo. Prodávají se zástěny zatažitelné i otočné. Rámy by měly být z hliníku, aby vydržely déle a nemusely se hned měnit.

 

vana

Vany by měly být opatřeny protiskluzovým povrchem, který zajistí, že při vylézání z vody neuklouznete a nezraníte se. Za příplatek si je také můžete nechat ošetřit antibakteriální vrstvou. Vhodné jsou také vany s instalovaným sedátkem či podhlavníkem a podnožkou pro nohy. Je nepříjemné, když vám trup neustále sklouzává do vody a vyplatí se investovat do kvalitnějšího výrobku, než se zbytečně mučit v nepohodlné vaně.

Toto vše byste si měli rozmyslet, než zamíříte vanu koupit. Přímo v obchodě si do ní klidně zkuste lehnout. Je důležité, aby odpovídala vaší výšce a pohodlně se do ní vstupovalo a zase vylézalo.

Druhy materiálů

Existuje několik základních materiálů, ze kterých se vany mohou vyrábět.

Akrylát je z nich nejlehčí a zároveň bohužel také nejméně kvalitní. Jedná se o upravený termoplast, tedy velice pružný a tvrdý. Díky snadné tvarovatelnosti jde z akrylátu vyrobit téměř jakýkoliv tvar a to mnohem levněji než z kovu. Bohužel je ale tento materiál také velice křehký a vany se tak musí usazovat buď do polystyrenového lože, které vyplní prostor pod vanou, nebo na speciální nožičky. Akrylát je na omak teplý a není problém do něj dodatečně instalovat různá madla a úchytky. Materiál by měl mít tloušťku okolo 5 mm. Tenčí vany snadno popraskají a je nutno je velice brzy vyměnit nebo renovovat.

Smaltovaná ocel je trvanlivější a jednodušší variantou. Vany vyrobené z tohoto materiálu bývají lehčí a nejlevnější ze všech variant. Plech by měl být tlustý 3 mm, jednak kvůli nanášení smaltu, a také aby se vana pod tíhou vody a lidského těla neprohýbala. Na tenčím materiálu se mohou vytvořit časem prasklinky a znemožnit čištění vany. Ocelová vana je studenější a voda v ní může rychleji chladnout (není-li vana obložena izolací, například keramickým obkladem). Tvarování není příliš složité, ale dražší než u akrylátu.

 

vana

Litinové a smaltované litinové vany bývají jen pro milovníky starých časů. Jsou těžké a vyžadují velkou nosnost podlahy. Díky tloušťce plechu 8 mm představují zdaleka nejtrvanlivější, ale i nejdražší variantu. Pomaleji se zahřívají, ale voda v nich zůstane teplá daleko déle než u předchozích dvou typů. Většinou stojí na nožičkách a tvoří dominantu místnosti.

Dřevěné vany jsou alternativním moderním trendem. Jsou velmi pohodlné pro dlouhé ležení ve vaně, ale povrch může být kluzký a hlavně musí být velice dobře ošetřený proti poškození vodou. Takové vany jsou opravdu luxusní záležitostí pro ty, co nemají hluboko do kapsy. Snadno se zahřívají a voda v nich pomalu chladne a vany tvoří romantický záliv celé místnosti.

Dále se lze také zamyslet nad instalováním různých masážních trysek a dalších příjemných zpestření času stráveného ve vaně. Ale v tom případě musíte počítat s tím, že už si sáhnete hlouběji do kapsy.

Schopnost vybrat vanu je umění, které se ale více než vyplatí.

Zdroje fotografií: pixabay.com

Reklama
Reklama

Související články

Jak vzniká kobereček GRUND?

26.11.2020 | Koupelny a toalety

Koupelnová předložka, kobereček do dětského pokoje nebo rohožka do předsíně mají jedno společné. Při výrobě je jim věnována ta největší péče.… Celý článek

10 tipů pro vaši útulnou koupelnu

04.08.2020 | Koupelny a toalety

Plánujete novou koupelnu? Chcete útulné a nádherné místo, kde budete moci po práci relaxovat. Užít si příjemnou koupel nebo sprchu a budete si to… Celý článek

Jak odvětrat koupelnu bez okna?

29.05.2020 | Koupelny a toalety

V koupelně musíte pravidelně větrat. Jinak se v ní kondenzuje voda, zvyšuje se vlhkost a tvoří se plíseň. Pokud to neděláte, zakládáte si v tom… Celý článek

Inspirujte se našimi tipy při zařizování své koupelny

30.05.2019 | Koupelny a toalety

Některé věci ve své koupelně neovlivníme. A to například umístění sprchy, vany a toalety. Velmi často za to může již existující instalace, ale také… Celý článek

Reklama
Reklama