Jak na podlahové vytápění

26.10.2010 | Redakce | Rubrika - Krby a vytápění

Jak na podlahové vytápění

Sponzorované odkazy:

Moderní systémy vytápění, mezi které bezesporu patří také podlahové topení (podlahové vytápění). Je to systém, který se u nás v posledních letech stal standardem, a to nejen díky estetické stránce. Výrazné úspory energie a zdraví prospěšné mikroklima v místnosti jsou silné argumenty pro to, aby lidé vsadili na "teplo od nohou" a vytvořili si doma ideální teplotní podmínky.

Podlahové vytápění je vhodné i pro aplikaci alternativních zdrojů energie. Hodí se do všech typů místností a prostor bez ohledu na způsob jejich využívání. V systémech podlahového vytápění lze volit mezi teplovodním a elektrickým, v tomto článku se budeme věnovat podrobněji systému teplovodnímu.

Podstatou systémů podlahového vytápění je rovnoměrné rozložení teploty po celé ploše vytápěné místnosti. Vysoký podíl sálání umožňuje dosažení pocitu optimálního komfortu v místnosti, a přitom je teplota přibližně o 2 °C nižší než u jiných způsobů vytápění. Nejvyšší teplota v místnosti je v úrovni podlahy, člověk má tak nohy v teple a nepociťuje chlad. Snížením teploty vzduchu o 2 °C při zachování tepelné pohody klesnou provozní náklady až o 15 %.

Typy podlahových krytin
Podlahové vytápění dovoluje použití všech podlahových krytin, jejichž tepelný odpor nepřesahuje hodnotu 0,15 m2 K/W. Hodnotu tepelného odporu podlahové krytiny udává výrobce a této podmínce vyhovují všechny běžně používané krytiny, jako je dlažba, plovoucí podlaha, koberec, PVC či parkety. Jelikož právě dlažba má nejmenší hodnotu tepelného odporu, je ideální její použití ve spojení s kondenzačním kotlem či alternativními zdroji energie. Při projektování podlahového vytápění je užitečné počítat s tím, že po čase může dojít ke změně podlahové krytiny, která bude mít vyšší tepelný odpor.

Příprava podlahy před montáží
Před zahájením prací musejí být instalována okna a dveře a začištěny stěny, aby tak bylo umožněno bezprůvanové schnutí topného potěru. Aby systémové desky dobře dosedaly na podklad, musí být podkladní beton před jejich uložením zbaven všech zbytků malty a čistě zameten.

Snadná instalace systému
Montáž systému gabotherm 1.2.3R je ve srovnání se všemi známými systémy mnohem snazší a rychlejší. Trubka gabomaxR 15 × 1,5 mm má vzhledem k nepatrné tloušťce stěny podstatně větší ohebnost / pružnost a současně má stejný průtok jako trubka 16 × 2 mm. Ve spojení se systémovou deskou z tvarovaného polystyrenu je montáž velmi jednoduchá.
K trubkám gabomaxR byla speciálně vyvinuta systémová deska gabotherm 1.2.3R s integrovanou tepelnou izolaci, izolaci proti kročejovému hluku a vlhkosti z polystyrenu s výstupky pro uchycení trubek. Trubky mohou být do této desky ukládány s rozestupem 7,5 cm a jeho násobky. Systémovou desku gabotherm 1.2.3R s tvrdou svrchní vrstvou a jádrem z polystyrenu s kročejovou izolací, lze velmi snadno bez prořezů zpracovávat krájecím nožem. Tvarové výstupky zaručují přesné dodržení požadované rozteče kotvení trubek dle projektu a chrání trubku před poškození při vlastní montáži.

Do které místnosti?
Nízkoteplotní systémy umožňují přizpůsobit vytápění jednotlivých místností jejich účelu: například kancelář bude vytápěna jinak než byt nebo chodba. Jsou vhodné do obytných i užitných prostor (domov, kanceláře, tělocvičny, bazény, haly aj.) bez omezení.

Moderní nízkoteplotní vytápěcí systém
Podlahové i stěnové topení zaručují energeticky úsporný provoz. Je zabudované v podlaze, či v omítce, a proto nenarušuje architektonické řešení a design interiéru. Patří mezi velkoplošné sálavé topné systémy. Z vytápěné plochy – podlahy nebo stěny – se teplo šíří rovnoměrně do celého prostoru. Teplota vody, která proudí trubkami v podlaze, je nižší než 50 °C, což představuje vysokou provozní úsporu energie.

TEXT: Ing. Pavel Vlach

Autor pracuje v společnosti KKH Brno, která se zaměřuje na komplexní energeticky úsporné systémy.

Počet komentářů (2) Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

TOPENÍ: 2. díl - Elektrické vytápění

TOPENÍ: 2. díl - Elektrické vytápění

15.11.2010 | Redakce | Krby a vytápění

Elektrické vytápění je velice komfortní, nevyžaduje složitou obsluhu, velmi dobře se reguluje, je možné jej přizpůsobit charakteru vytápěného prostoru... Celý článek

TOPENÍ: 1. díl - Klasický plynový kotel

TOPENÍ: 1. díl - Klasický plynový kotel

5.11.2010 | Redakce | Krby a vytápění

Klasický plynový kotel je pravděpodobně to první, co vás při pomyšlení na vytápění vašeho domu a ohřev teplé vody, napadlo. Přestože by se mohlo zdát,... Celý článek

Teplo rodinného krbu

Teplo rodinného krbu

10.5.2010 | Redakce | Krby a vytápění

Ohniště v kuchyni bylo odpradávna centrem veškerého „rodinného“ dění. Oheň (dobrý sluha, ale zlý pán) šířil teplo, připravovaly se na něm voňavé pokrm... Celý článek

Ekologické topení

Ekologické topení

6.1.2010 | Redakce | Krby a vytápění

Topení v krbových kamnech představuje dlouhodobě nejlevnější cestu, jak své domácnosti zajistit útulné teplo a současně ušetřit rodinný rozpočet od tr... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii