Reklama

Jak správně vybrat tepelné čerpadlo

10.04.2013 | časopis Bydlení | Rubrika - Krby a vytápění

Platíte závratné sumy za topení elektřinou či jiným způsobem? Topíte pevnými palivy a už vás nebaví pořád přikládat a vybírat popel? Myslíte na budoucnost? Na stáří?

Jak správně vybrat tepelné čerpadlo
Reklama

 

Určitě se najde více otázek, které si kladete, pokud uvažujete o změně topení, respektive o pořízení tepelného čerpadla. Lidé si často myslí, že tepelné čerpadlo se hodí do novostaveb nebo do nízkoenergetických domů. Omyl, použití tepelného čerpadla je nejvýhodnější právě tam, kde je spotřeba energie na vytápění a ohřev vody vysoká. „Úspory nákladů na chod rodinného domu jsou hlavním důvodem, proč si lidé tepelná čerpadla pořizují,“ říká Ing. Václav Helebrant ze společnosti Stiebel Eltron, předního výrobce v oblasti obnovitelných energií. Chcete-li se do budoucna vyhnout vysokým platbám za plyn nebo elektřinu je tepelné čerpadlo skvělou obranou. Vynaložené peníze za tepelné čerpadlo se vám při současných a budoucích cenách energií velmi rychle vrátí na dosažených úsporách. Financujete-li dům hypotékou, zvýší vám instalace tepelného čerpadla měsíční splátku hypotéky přibližně o 1 200 korun, ale zároveň sníží platby za energie o 2 500 korun. Díky tomu vám za rok zbude i na dovolenou, o které pak můžete vyprávět sousedům, kteří místo dovolené musí platit složenky za plyn.

Jak to funguje

Tepelné čerpadlo patří k nejspolehlivějšímu a nejúčinnějšímu způsobu vytápění a ohřevu teplé vody. Funguje na stejném principu jako lednice, pouze v opačném režimu, tzn. že  odebírá  tepelnou energii z okolního prostředí a přenáší  ji  do topného systému. Aby tepelné čerpadlo fungovalo účelně, je nutné znát tepelnou náročnost budovy či objektu. Volba konkrétního systému pak závisí na místních podmínkách, charakteru domu a požadavcích zákazníka. 

Jak postupovat při výběru

Základním kritériem pro výběr tepelného čerpadla je takzvaný topný faktor (Coefficient of Performance). Moderní čerpadla mají vysoký topný faktor, který udává množství produkovaného tepla v porovnání k množství potřebné energie. Lze říci, že efektivní čerpadlo nabídne hodnotu topného faktoru 3 a vyšší.  Jinými slovy, v porovnání s ostatními systémy vytápění lze ušetřit přibližně dvě třetiny nákladů na vytápění.

Co je třeba vědět

Označení tepelných čerpadel pramení z toho, odkud teplo odebírají a kam jej posléze odvádějí. Nejobvyklejšími kombinacemi jsou země/voda, voda/voda a vzduch/voda. 

Do procesu samotného plánování optimální varianty je vhodné zapojit odborníka, který posoudí všechny možné aspekty projektu. Vhodný čas instalace tepelného čerpadla je od jara do podzimu, kdy je možné odstavit stávající systém vytápění. Ale lze to v podstatě kdykoliv, ani zimní měsíce nejsou výjimkou.

Některé firmy za vás vyřídí i potřebné dokumenty na úřadech, a to včetně stavebního povolení.

Pro systém vzduch/voda vám postačí podat stavební ohlášení.

  

 

Výhody tepelného čerpadla

  • Ekonomické a ekologické vytápění
  • Odpadají náklady na stavbu a čištění komínu
  • Odpadají revize plynu
  • Úspora elektrické energie
  • Nenáročnost obsluhy
  • Bezpečnost
  • Možnost ovládání pomocí mobilního telefonu nebo přes internet

Více info na www.tepelna-cerpadla.cz nebo na www.stiebel-eltron.cz.

 

Reklama
Reklama

Související články

Jak ochránit kamna s výměníkem, když vypnou proud?

20.12.2019 | Krby a vytápění

Venku tuhne a zima se začíná hlásit o slovo. Ráno škrábeme auto, ven chodíme zabalení do teplých kabátů, na rukou rukavice. O to víc se těšíme na… Celý článek

Jaké doporučení by Vám pravděpodobně daly švédské domácnosti při výběru zdroje tepla?

15.10.2019 | Krby a vytápění

Hledáte řešení, které dlouhodobě, spolehlivě a s maximálním komfortem udrží Vaše účty za topnou sezónu na minimu? Nabídek, které se tváří jako ty… Celý článek

Teplo je důležité. Jak ale netopit pánu bohu do oken?

07.02.2019 | Krby a vytápění

Když je venku zima, první věcí, kterou doma uděláme, je to, že si zatopíme. Pokud ale nechcete být překvapeni nepřiměřeně vysokými náklady za… Celý článek

Tento zdroj tepla Vám ušetří řadu starostí, musíte ale vybírat pečlivě

13.12.2018 | Krby a vytápění

Šetříte s nimi peníze, čas, námahu, životní prostředí. Schopnost zajistit Vám teplo i v krutých mrazech za Vás odzkoušely domácnosti ve Skandinávii.… Celý článek

Reklama
Reklama