Reklama

Jak vybrat krbová kamna

27.08.2016 | Redakce | Rubrika - Krby a vytápění

Letošní topná sezóna se pomalu ale jistě blíží a to mnoha lidem přináší na mysl otázku nákupu nových krbových kamen. Pokud k nim patříte také a navíc se ztrácíte v rozličných parametrech a funkcích, je tento článek určený právě vám. Společně se podíváme na jednotlivé typy krbových kamen, jejich parametry i funkce a poradíme, čemu byste měli při jejich výběru věnovat zvýšenou pozornost.

Jak vybrat krbová kamna
Reklama

Klíčové parametry krbových kamen

Výkon

Jedním z nejdůležitějších parametrů krbových kamen je jejich výkon a s tím související vytápěcí schopnost. Na trhu jsou k dostání spotřebiče s výkonem od přibližně 3 kW, které jsou vhodné zejména pro nízkoenergetické či pasivní domy, až po vysoce výkonné modely s výkonem přesahujícím 20 kW.


Proč je volba správného výkonu klíčová? Odpověď je nabíledni. Kamna s nízkým výkonem jednoduše nebudou dostačovat k dosažení optimální tepelné pohody ve vytápěném prostoru a vám tak zbudou namísto příjemných chvil před kamny pouze studené prsty u nohou. Naopak kamna s příliš vysokým výkonem zapříčiní přetápění daného prostoru a ani to není v konečném důsledku nikterak příjemné. Většina lidí navíc v takové situaci začne kamna tzv. škrtit, kompletně uzavře přívod vzduchu a omezí množství přikládaného paliva. Takové nakládání s kamny má neblahý vliv nejen na účinnost spalování, ale dochází při něm také k výrazně většímu dehtování (zanášení) spalovací komory, skla a kouřovodu a komínu.


Jak tedy určit ideální výkon kamen pro váš dům? Způsobů je mnoho. Tím prvním a nejjednodušším je zjistit výkon stávajících kamen, která máte v plánu nahradit. Pokud byl jejich výkon optimální, vyberte nová kamna se stejným výkonem. Technické informace bývají na štítku umístěném na zadní straně kamen. Jestliže vybíráte kamna do novostavby, měly by být součástí projektové dokumentace také tepelné ztráty domu, z nichž potřebný výkon jednoduše odvodíte. Nejspolehlivějším způsobem je pak návštěva specialisty, který vám na základě hrubých plánů vašeho domu určí tepelné ztráty a optimální výkon nového topidla.

Hmotnost

Dalším neméně důležitým parametrem krbových kamen je jejich hmotnost, díky které dokáže i laik odhadnout kvalitu daného modelu. Kamnům v běžné velikosti a s hmotností nižší než 100 kg byste se měli vyhnout velkým obloukem. Jinak je vysoká pravděpodobnost, že strávíte hodiny na reklamačních odděleních s účtenkou v ruce namísto toho, abyste je trávili ve společnosti hořícího ohně a sklenky dobrého vína.


Vyšší hmotnost krbových kamen s sebou také přináší delší tepelnou setrvačnost a jistou akumulačních schopnost, díky které vás budou kamna hřát i poté, co v nich dohořelo poslední polínko. To oceníte především na chalupách určených k víkendovým pobytům a které nejsou běžně vytápěny. Kdo takovou chalupu má, ví jak je nepříjemné v noci vstávat kvůli přikládání nebo se budit do vymrzlé místnosti, od které vás dělí jen poctivá péřová duchna.

Průměr kouřovodu

Výběr krbových kamen musíte také podřídit rozměrům vašeho komínu respektive průměru kouřovodu. Ten by měl pokud možno odpovídat, případně může být zhruba o dvacet milimetrů větší na straně komínu. Větší rozdíly nebo naopak menší průměr kouřovodu ve zdi oproti kamnům by zapříčinil horší tah a celkově špatnou funkčnost kamen.

Účinnost spalování

Přehlédnout byste neměli ani hodnotu vyjadřující účinnost spalovacího procesu. Ta se u jednotlivých modelů pohybuje v rozmezí od cca 60% do 90%. Pokud chcete komfortní a ekologický provoz, doporučujeme poohlédnout se po kamnech s účinností vyšší než 80%. Taková kamna disponují velkým časovým intervalem mezi přikládáním, která může snadno přesáhnout i 10 hodin. Taková kamna pak mohou snadno sloužit jako hlavní zdroj vytápění a vy se můžete věnovat čemukoli jinému, než je časté přikládání.


Kamna s vysokou účinností zpravidla disponují tzv. sekundárním (dvojím) spalováním. V tomto případě dochází uvnitř spalovací komory nejen k hoření samotného paliva, ale také plynů a pevných nečistot, což má za následek nejen výše zmíněnou dlouhou dobu hoření, ale také minimální emise škodlivých látek směrem do ovzduší.

Palivo

Neméně důležitou roli hraje při výběru nových krbových kamen také palivo, kterým chcete topit. Jednoznačně dominantní jsou kamna spalující dřevo popřípadě dřevní brikety, ale na výběr jsou i modely na uhlí, peletky a plyn. Speciální skupinou jsou pak tzv. multipalivová kamna, která jsou vybavena pohyblivým roštem a umožňují spalování dřeva i uhlí.


Zatímco první dvě možnosti poskytují svým majitelům jistou dávku nezávislosti, v případě peletkových či plynových kamen je k jejich provozu nutná dodávka elektřiny. Dřevo pak nabídne také čistší proces spalování a nižší nehtování skla a komínu, které tak nevyžadují častou údržbu.


Pokud se podobně jako většina zákazníků rozhodnete pro krbová kamna spalující dřevo, věnujte pozornost také velikosti spalovací komory, respektive maximální délce polen, které je schopna pojmout. Nejrozšířenější jsou kamna konstruovaná pro polena o délce 33cm, nicméně naleznete i modely, které pojmou polena až o délce 50cm.

Typy krbových kamen

Teplovzdušná krbová kamna

Jsou jednoznačně nejrozšířenějším typem krbových kamen a v principu ohřívají vzduch, který proudí okolo nich. Na výběr máte ze stovek modelů, které se od sebe odlišují výkonem, vytápěnou plochou, účinností spalování a samozřejmě také designem, díky čemuž si přijdou na své jak vyznavači rustikálního, moderního i retro stylu.


Tato kamna jsou vhodná především pro přitápění na začátku či konci topné sezóny, kdy se nevyplatí spouštět primární tepelný zdroj. Současně mohou velmi dobře sloužit na chatách, chalupách a v objektech s dispozicí, která umožňuje dobrou cirkulaci vzduchu a vytápění celého domu z jednoho místa. Pokud mají kvalitní teplovzdušná kamna nějaké nevýhody, pak je to víření prachu, vysoušení vzduchu a neschopnost sloužit jako primární zdroj tepla v domech se složitější dispozicí.

Kanadská krbová kamna

Podmnožinou teplovzdušných kamen, která rozhodně stojí za zmínku, jsou tzv. kanadská kamna. Pod tímto obecným pojmenováním se skrývají modely převážně od kanadských značek Napoleon, Regency, Pacific Energy či Osburn. Kamna se vyznačují velmi vysokou kvalitou a životností, podloženou mnohdy až třicetiletou zárukou na straně jedné a vysoce účinným spalováním na straně druhé. Jednotlivé spotřebiče se pohybují ve výkonových rozmezích cca 6 - 20 kW a zatímco slabší modely budou vyžadovat přikládání po přibližně šesti až osmi hodinách, silnějších modelů si nemusíte všímat i 12 hodin. Díky tomu se topení kanadskými kamny stává velmi komfortní záležitostí a dostačovat mohou pohodlně i lidem, kteří tráví celý den mimo domov.

Krbová kamna s akumulací

Tento typ kamen ocení především majitelé nízkoenergetických domů, popřípadě ti, kdo potřebují prodloužit dobu, po kterou kamna topí od posledního přiložení. Kamna jsou zpravidla v horní části osazena akumulačními prstenci, které akumulují část tepla a to po vyhasnutí topeniště dále uvolňují do místnosti. V závislosti na objemu akumulační hmoty dokáží kamna hřát i 12 hodin poté, co v nich dohořelo poslední polínko a navíc v tomto případě vyzařují tzv. sálavé teplo. To narozdíl od tepla konvekčního neohřívá vzduch, nýbrž předměty a živé bytosti v dosahu prostřednictvím vlnění. Sálavé teplo nevíří prach, nevysouší vzduch a navíc je pro lidské tělo příjemné, podobně jako například teplo od slunečních paprsků. K nevýhodám těchto kamen patří snad jen o trochu pomalejší nástup tepla v porovnání s modely bez akumulace.

Kachlová krbová kamna

Částečnou akumulační schopností disponují také kachlová krbová kamna, která skvěle zapadnou do rustikálně případně selsky laděných interiérů. Pravé kachle jsou navíc nejen krásné, ale současně také velmi dobrým akumulantem, který prodlužuje dobu, po kterou vás kamna budou hřát.


Často se zaměňují kachlová krbová kamna a klasická stavěná kachlová kamna. V prvním případě se jedná o volně stojící modely, které můžete snadno vyměnit v případě, že se okoukaly či dosloužily. Stavěná kachlová kamna se ale stávají pevnou součástí vašeho domu, často jsou vybavena ležením, troubou nebo plotnou na vaření a jejich hmotnost se pohybuje v jednotkách tun, díky čemuž nabídnou výrazně větší akumulační schopnost než volně stojící modely. Stavěná kachlová kamna též uvolňují výlučně sálavé teplo.

Krbová kamna s výměníkem

 

Potřebujete-li vytápět celý dům a současně toužíte po krbových kamnech, jsou pro vás ideální volbou modely osazené teplovodním výměníkem. Podobně jako je v případě akumulačních kamen část výkonu předávána do prstenců, je v tomto případě předávána do vodního média a dále do akumulační nádrže či přímo do topné soustavy a jednotlivých radiátorů. Kamna mohou být napojena do systému společně například s plynovým či elektrickým kotlem a záleží čistě na vůli majitele, který ze zdrojů tepla bude kdy využívat. S dostatečně velkou akumulační nádrží je možno docílit temperování i v řádech desítek hodin, což poskytuje notnou dávku komfortu i ve velmi chladných dnech.


K nevýhodám krbových kamen s teplovodním výměníkem patří nutnost častější údržby a čištění samotného výměníku, které by mělo probíhat přibližně jednou za 14 dní při non-stop topení. Tím se výrazně prodlužuje nejen jeho účinnost, ale také životnost. Dále je to o něco snížená účinnost hoření, kterou způsobuje ochlazování spalovací komory výměníkem. Porovnáme-li stejné modely kamen s výměníkem a bez, zjistíme, že model bez výměníku hoří o něco lépe, nicméně rozdíl není markantní a z pohledu četnosti přikládání je v řádu maximálně desítek minut. U modelů s výměníkem může také někdy docházet k částečnému dehtování skla či zakouření do místnosti při přikládání, například ve chvíli, kdy je venku inverze. Poslední nevýhodou je závislost na elektrické energii, která pohání oběhové čerpadlo a zajišťuje koloběh vody v celém systému. Proto je také vhodné vybavit celý systém záložním zdrojem.

Kuchyňská kamna

Posledním typem krbových kamen jsou kamna kuchyňská, respektive sporáky na tuhá paliva. Ta v sobě kombinují zdroj tepla a současně místo pro vaření a pečení. Některé modely mohou být navíc vybaveny také teplovodním výměníkem a mohou tak vytápět nejen přilehlé prostory, ale celý dům.


Na trhu jsou k dostání tradičně působící modely, ale stále častěji se můžete setkat také s designově propracovanými kousky, které zapadnou i do velmi moderně zařízených interiérů. Příkladem může být nabídka značky Firetube, která na svém kontě drží řadu prestižních designérských ocenění.


Pomohl vám náš dnešní článek nebo máte pocit, že v něm nějaká informace chybí? Je-li tomu tak, napište nám o tom do redakce. V každém případě vám přejeme, abyste při výběru nových krbových kamen měli šťastnou ruku a těšili se v jejich teple po mnoho nadcházejících zim.

 

Článek napsán ve spolupráci s www.krby-turyna.cz.

 

Reklama
Reklama

Související články

Jak ochránit kamna s výměníkem, když vypnou proud?

20.12.2019 | Krby a vytápění

Venku tuhne a zima se začíná hlásit o slovo. Ráno škrábeme auto, ven chodíme zabalení do teplých kabátů, na rukou rukavice. O to víc se těšíme na… Celý článek

Jaké doporučení by Vám pravděpodobně daly švédské domácnosti při výběru zdroje tepla?

15.10.2019 | Krby a vytápění

Hledáte řešení, které dlouhodobě, spolehlivě a s maximálním komfortem udrží Vaše účty za topnou sezónu na minimu? Nabídek, které se tváří jako ty… Celý článek

Teplo je důležité. Jak ale netopit pánu bohu do oken?

07.02.2019 | Krby a vytápění

Když je venku zima, první věcí, kterou doma uděláme, je to, že si zatopíme. Pokud ale nechcete být překvapeni nepřiměřeně vysokými náklady za… Celý článek

Tento zdroj tepla Vám ušetří řadu starostí, musíte ale vybírat pečlivě

13.12.2018 | Krby a vytápění

Šetříte s nimi peníze, čas, námahu, životní prostředí. Schopnost zajistit Vám teplo i v krutých mrazech za Vás odzkoušely domácnosti ve Skandinávii.… Celý článek

Reklama
Reklama