Jaké doporučení by Vám pravděpodobně daly švédské domácnosti při výběru zdroje tepla?

15.10.2019 | PR článek | Rubrika - Krby a vytápění

Hledáte řešení, které dlouhodobě, spolehlivě a s maximálním komfortem udrží Vaše účty za topnou sezónu na minimu? Nabídek, které se tváří jako ty „nejlepší“ je spousta, jak má laik rozlišit skutečně spolehlivé řešení od „naleštěného“ průměru? Co takhle vzít si ponaučení od zákazníků, kteří řeší otázku vytápění po většinu roku – od domácností v chladných koutech severní Evropy.

Jaké doporučení by Vám pravděpodobně daly švédské domácnosti při výběru zdroje tepla?
Reklama

Protože pokud nějaký zdroj tepla dokáže být dlouhodobě úspěšný v prostředí, kde není výjimkou pokles teplot pod -25 °C, nutnost vytápění po dlouhé měsíce v řadě a zároveň v prostředí, které vyžaduje vysokou spolehlivost, proč by tento stejný zdroj neměl uspět ve výrazně příznivějších podmínkách tuzemského klimatu?

Skandinávské domácnosti toho ví o jednotlivých zdrojích tepla skutečně mnoho. Historicky zde měl silnou tradici topný olej, tyto země jsou pionýry v přechodu na obnovitelné zdroje, zároveň se jedná o oblast bohatou na dřevo a ropu.

A jaký zdroj tepla v této oblasti slaví úspěch? Pokud si vezmeme za příklad Švédsko, které je v tomto směru pravděpodobně nejdále, tak velmi populární jsou u majitelů řešících nový zdroj tepla pro své nemovitosti tepelná čerpadla. A to z důvodu jejich přívětivosti k životnímu prostředí a spolehlivosti, kdy ještě dnes najdeme ve Švédsku jednotky instalované v 80. letech minulého století.

Právě ze Švédska pochází tepelná čerpadla značky IVT, jež i v tuzemsku vytápí tisíce domácností a celkově se těší velmi vysoké oblibě založené na schopnosti dodat požadovaný objem tepla s minimálními náklady, bez ohledu na aktuální povětrnostní podmínky, a to při velmi dlouhé životnosti a bez negativního dopadu na životní prostředí.

Pozor, že není kvalitním čerpadlem všechno co topí

První tepelné čerpadlo značky IVT bylo na našem území instalováno již v roce 1991, což dává dostatečný základ pro krátké zhodnocení, tj. předání zkušeností s produkty této značky a zároveň trhu s tepelnými čerpadly jako takovým.

Zásadní chyba hned na začátku – chybný výběr typu tepelného čerpadla

Aby byla Vaše radost z pořízení tepelného čerpadla maximální a účty za teplo minimální, je třeba věnovat dostatečnou pečlivost volbě správného typu čerpadla. Všeobecně platí, že nejvyšší výkon podávají tepelná čerpadla získávající energii z geotermálního tepla, v realitě však dochází k tomu, že prodejci velmi často zákazníkům doporučují tepelná čerpadla typu  vzduch/voda, a to bez ohledu na jejich skutečné potřeby. Právě špatně zvolený typ tepelného čerpadla mění kupce s velkými očekáváními na nespokojené majitele. Bohužel, tato praktika, tj. doporučení nevhodného typu čerpadla, se na trhu vyskytuje dodnes.

Proto je nutné konzultovat záměr koupit tepelné čerpadlo s prodejcem, který má ve své nabídce více typů čerpadel tj. nejen jednotky typu vzduch/voda.

Kvalitu nelze úspěšně „předstírat“ po dlouhou dobu

Rostoucí poptávka po tepelných čerpadlech, kdy část trhu porovnává nabídky na úrovni pořizovací ceny, dává prostoro výrobcům a prodejcům, jejichž produkty jsou skvělé jen „na oko“. Toto přitom není případ pouze tuzemska, k podvodům dochází na celoevropské úrovni a za účelem jejich potlačení vzniklo celoevropské označení kvality Q, která potenciálním kupcům tepelných čerpadel dává řadu jistot (viz zde).

Zkušenosti tuzemských zákazníků ukazují, že investice do kvalitního tepelného čerpadla se v dlouhodobém horizontu vyplatí právě s ohledem na velmi nízké ceny tepla, spolehlivost a hlavně schopnost dodat slíbený bojem tepla.

Tepelné čerpadlo vyžaduje pravidelnou péči

Stejně jako ostatní zdroje tepla, i tepelné čerpadlo vyžaduje pravidelnou „péči“, ať už se jedná o provozní údržbu ze strany majitele či práce servisního technika. Podle Tomáše Čížka, technika společnosti IVT Tepelná čerpadla s.r.o., nutné je dbát hlavně  na:

  • Správné nastavení regulace tak, aby tepelné čerpadlo pracovalo úsporně s co nejnižší teplotou topné vody
  • Udržování kvality vody v topném systému a tím pádem i zamezení servisním zásahům způsobeným nečistotami a korozí v topném systému.
  •  

Tepelná čerpadla řeší spolehlivě nejen teplo

Moderní tepelná čerpadla od prověřených výrobců dokáží spolehlivě dodávat nejen teplo, ale lze je bez obav použít i např.:

  • pro ohřev vody, ať už vody pro užití v domácnosti či vodu v bazénu,
  • klimatizaci během léta,
  • výrobu tepla z elektřiny produkované fotovoltaickými zařízeními,
  • temperaci teploty v budovách, které nejsou trvale obydleny (např. rekreační objekty).

Stejně tak, jako pravděpodobně berete při koupi v potaz očekávanou spolehlivost automobilu či vybavení domácnosti, berte ohled i na historické zkušenosti majitelů tepelných čerpadel, tj. při výběru preferujte výrobce či obchodníky, kteří:

  • nabízí produkty, jejichž kvalita byla ověřena nezávislými testy,
  • jež jsou schopni dostát svým závazkům v oblasti záručního i pozáručního servisu,
  • jsou schopni Vám tepelné čerpadlo a instalaci dodat „all-inclusive“.

Pokud jde o tepelná čerpadla značky IVT, jejich kvalitu prověřily tisíce domácností s tím, že tepelné čerpadlo IVT AIR-X je dlouhodobě nejprodávanějším tepelným čerpadlem ve své kategorii.

 

Reklama
Reklama

Související články

Jak ochránit kamna s výměníkem, když vypnou proud?

20.12.2019 | Krby a vytápění

Venku tuhne a zima se začíná hlásit o slovo. Ráno škrábeme auto, ven chodíme zabalení do teplých kabátů, na rukou rukavice. O to víc se těšíme na… Celý článek

Teplo je důležité. Jak ale netopit pánu bohu do oken?

07.02.2019 | Krby a vytápění

Když je venku zima, první věcí, kterou doma uděláme, je to, že si zatopíme. Pokud ale nechcete být překvapeni nepřiměřeně vysokými náklady za… Celý článek

Tento zdroj tepla Vám ušetří řadu starostí, musíte ale vybírat pečlivě

13.12.2018 | Krby a vytápění

Šetříte s nimi peníze, čas, námahu, životní prostředí. Schopnost zajistit Vám teplo i v krutých mrazech za Vás odzkoušely domácnosti ve Skandinávii.… Celý článek

Kotel na dřevo H4EKO-D si poradí s malými i velkými kusy dřeva i bez vaší pomoci

26.10.2018 | Krby a vytápění

Hledáte ideální kotel za svůj starý model nebo plánujete jeho umístění do novostavby, jež na vytápění ekologickou cestou nebyla původně projektována?… Celý článek

Reklama
Reklama