Kachlová kamna: prověřená klasika i moderní architektonický prvek

21.12.2012 | PR článek | Rubrika - Krby a vytápění

Málo který interiérový prvek prošel tak rozsáhlým historickým vývojem jako kamna. Už staří Římané používali systém podlahového vytápění známý jako hypocaustum. Kachlová kamna, jak je známe dnes, se vyvinula ze středověkých pecí. Sloužila k vytápění i vaření a byla neodmyslitelnou součástí interiérů od Německa přes střední Evropu a Skandinávii až po východní Evropu, nebo Čínu.

Kachlová kamna: prověřená klasika i moderní architektonický prvek

 

Chalupáři a kamna

U nás jsou kachlová kamna spojena především s fenoménem chalupaření. Zakoupené staré domy byly často kachlovými kamny vybaveny. Městský člověk toužící po návratu k přírodě a romantice starých obydlí pak taková kamna právem považoval za malý poklad, i když jejich masové používání bylo již na ústupu.

To je také důvod, proč je dnes považujeme za více méně krásný historický prvek. Klasická kamna dokázala vždy oživit staré interiéry, je ale dobré uvědomit si, jak dobře dnes plní i svou praktickou funkci.  I když rozehřátí kamen chvíli trvá, naakumulované teplo dokáže skvěle vytápět místnost po celé hodiny.


 

Znovuzrození kamen

Je pravda, že kachlová kamna se hodí především do domů. Byty jsou pro mě přece jenom nevhodné. Pokud uvažujete o kachlových kamnech, je dobré si uvědomit, že budete potřebovat poměrně dost místa a komín, což je především u bytů často problém. Jestli ovšem zvažujete instalaci kamen do domu, máte na výběr z překvapivě široké palety designových variant.

Kachle se dnes uplatňují, jak ve své klasické podobě, tak i ve formě velice moderní. Díky novým materiálům a postupům není problém dohodnout se s architektem na téměř libovolném tvaru nebo celkovém vzhledu. Pokud chcete moderní interiér, nemusíte se kachlových kamen bát. Dokážou splnit všechna kritéria moderní architektury a budou působit neotřele a originálně.

Zahájit diskuzi Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Jak správně vybrat tepelné čerpadlo

Jak správně vybrat tepelné čerpadlo

10.4.2013 | časopis Bydlení | Krby a vytápění

Platíte závratné sumy za topení elektřinou či jiným způsobem? Topíte pevnými palivy a už vás nebaví pořád přikládat a vybírat popel? Myslíte na budou... Celý článek

Oheň pro radost

Oheň pro radost

27.12.2012 | časopis Náš útulný byt | Krby a vytápění

Předností kamen a krbů je kromě tepla i uklidňující pohled do plamenů. Celý článek

Ohřejte se s klimatizací

Ohřejte se s klimatizací

3.12.2012 | PR článek | Krby a vytápění

To, že vám klimatizace v parných dnech ochladí byt na velmi příjemnou teplotu, není žádná novinka. Věděli jste, že vám ale může i zvlhčit vzduch, a do... Celý článek

Jak starý máte kotel? Nenastal čas na výměnu? Topit levně neznamená topit neekologicky.

Jak starý máte kotel? Nenastal čas na výměnu? Topit levně neznamená topit neekologicky.

19.11.2012 | PR článek | Krby a vytápění

Známe to nejspíš všichni. Jakmile začíná topná sezóna, z komínů mnoha českých a moravských domů se začínají valit chuchvalce hustého kouře, který zapl... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii