affiliate-modra-nejlevnejsi-1000x200-1553770942.jpg

Pohoda u domácího krbu

24.01.2008 | | Rubrika - Krby a vytápění

Způsob vytápění, který postupem času vymizel, se opět získal velkou oblibu. Mnozí lidé si pořizují krb pouze jako estetický doplněk, u kterého se příležitostně ohřejí. Krby však již umožňují mnohem víc. Je jen na vás, zda budete chtít vytopit jednu či více místností současně. Pořídit si můžete klasický otevřený krb, krb s krbovou vložkou, krbová kamna, nebo plynovou krbovou kazetu.

Pohoda u domácího krbu
Reklama

Klasický krb je vhodný zejména pro ty, kteří si chtějí vychutnat blízkost ohně a sálající teplo. Jeho tepelná účinnost se pohybuje okolo 15%, a tak nezajistí širší vytápění. Pro odtah spalin je zapotřebí komín s větším průměrem. Podlahy z hořlavých materiálů chráníme nehořlavou podložkou, nebo okolí krbu obložíme nehořlavým materiálem (kámen, keramická dlažba, skleněné dlaždice, ušlechtilá ocel).

Další možností je využití krbových vložek. S nimi se i nejnižší účinnost uzavřených krbů pohybuje mezi 65 a 80% a také spotřeba paliva je výrazně nižší, než u otevřeného krbu. Pokud použijete dvouplášťové krbové vložky s rozvodem teplého vzduchu, můžete dokonce vytápět několik místností současně. Díky nim se krb, původně používaný spíš jako estetický doplněk a zřídkakdy jako zdroj přitápění, může stát hlavním topným systémem.

Pro vytápění jedné místnosti nebo jako doplňující zdroj tepla se více hodí jednoplášťové krbové vložky. Rozehřívají se pomalu a jsou schopny udržet teplo, i když už se v krbu netopí. Ohřívají vzduch, který do krbu vstupuje nasávacími mřížkami pod vložkou, a ten se potom výdechy v horní části krbu vrací zpět do místnosti.

Ti, kteří chtějí mít doma krb, ale nechtějí, nebo nemohou topit dřevem, si mohou pořídit plynovou krbovou kazetu s uzavřeným topeništěm a imitací dřeva.

V krbech byste neměli spalovat syrové a mokré dřevo a nejméně šestkrát v průběhu topné sezóny byste měli nechat komín vymést a vyčistit odbornou firmou. Pak už si můžete jen vychutnávat pohodu – u rodinného krbu.

FOTO: STEKO, Ceskykutil.cz

Reklama
Reklama

Související články

Teplo je důležité. Jak ale netopit pánu bohu do oken?

07.02.2019 | Krby a vytápění

Když je venku zima, první věcí, kterou doma uděláme, je to, že si zatopíme. Pokud ale nechcete být překvapeni nepřiměřeně vysokými náklady za… Celý článek

Tento zdroj tepla Vám ušetří řadu starostí, musíte ale vybírat pečlivě

13.12.2018 | Krby a vytápění

Šetříte s nimi peníze, čas, námahu, životní prostředí. Schopnost zajistit Vám teplo i v krutých mrazech za Vás odzkoušely domácnosti ve Skandinávii.… Celý článek

Kotel na dřevo H4EKO-D si poradí s malými i velkými kusy dřeva i bez vaší pomoci

26.10.2018 | Krby a vytápění

Hledáte ideální kotel za svůj starý model nebo plánujete jeho umístění do novostavby, jež na vytápění ekologickou cestou nebyla původně projektována?… Celý článek

Chytré vytápění přispívá k energetickým úsporám

25.10.2018 | Krby a vytápění

V České republice činily průměrné roční náklady za energie v roce 2017 téměř 11300 korun. V letošním roce oznámili poskytovatelé energií další… Celý článek

Reklama
Reklama