Reklama

Pohoda u domácího krbu

24.1.2008 | | Rubrika - Krby a vytápění

Pohoda u domácího krbu

Způsob vytápění, který postupem času vymizel, se opět získal velkou oblibu. Mnozí lidé si pořizují krb pouze jako estetický doplněk, u kterého se příležitostně ohřejí. Krby však již umožňují mnohem víc. Je jen na vás, zda budete chtít vytopit jednu či více místností současně. Pořídit si můžete klasický otevřený krb, krb s krbovou vložkou, krbová kamna, nebo plynovou krbovou kazetu.

Klasický krb je vhodný zejména pro ty, kteří si chtějí vychutnat blízkost ohně a sálající teplo. Jeho tepelná účinnost se pohybuje okolo 15%, a tak nezajistí širší vytápění. Pro odtah spalin je zapotřebí komín s větším průměrem. Podlahy z hořlavých materiálů chráníme nehořlavou podložkou, nebo okolí krbu obložíme nehořlavým materiálem (kámen, keramická dlažba, skleněné dlaždice, ušlechtilá ocel).

Další možností je využití krbových vložek. S nimi se i nejnižší účinnost uzavřených krbů pohybuje mezi 65 a 80% a také spotřeba paliva je výrazně nižší, než u otevřeného krbu. Pokud použijete dvouplášťové krbové vložky s rozvodem teplého vzduchu, můžete dokonce vytápět několik místností současně. Díky nim se krb, původně používaný spíš jako estetický doplněk a zřídkakdy jako zdroj přitápění, může stát hlavním topným systémem.

Pro vytápění jedné místnosti nebo jako doplňující zdroj tepla se více hodí jednoplášťové krbové vložky. Rozehřívají se pomalu a jsou schopny udržet teplo, i když už se v krbu netopí. Ohřívají vzduch, který do krbu vstupuje nasávacími mřížkami pod vložkou, a ten se potom výdechy v horní části krbu vrací zpět do místnosti.

Ti, kteří chtějí mít doma krb, ale nechtějí, nebo nemohou topit dřevem, si mohou pořídit plynovou krbovou kazetu s uzavřeným topeništěm a imitací dřeva.

V krbech byste neměli spalovat syrové a mokré dřevo a nejméně šestkrát v průběhu topné sezóny byste měli nechat komín vymést a vyčistit odbornou firmou. Pak už si můžete jen vychutnávat pohodu – u rodinného krbu.

FOTO: STEKO, Ceskykutil.cz

Související články

Relaxujte – o domácí pohodu se postarají konvektory

Relaxujte – o domácí pohodu se postarají konvektory

10.11.2008 | Redakce | Krby a vytápění

Doba, kdy rozžhavená kamna a nevzhledné radiátory hyzdily prostor v bytě, je dávno pryč. Topení dnes vyhovuje jakémukoliv interiéru a dokáže šetřit r... Celý článek

KOSKA cz – voda-plyn-topení-koupelny pro každého

KOSKA cz – voda-plyn-topení-koupelny pro každého

20.10.2008 | PR článek | Krby a vytápění

Zařizujete si novou koupelnu, kupujete nový plynový kotel nebo vás prostě jen zajímají nejnovější trendy z oboru voda-plyn-topení-koupelny? Potom jste... Celý článek

Stavba vnitřního krbu 1. díl

Stavba vnitřního krbu 1. díl

8.11.2007 | Ceskykutil.cz | Krby a vytápění

Chceme-li si postavit krb nebo kachlová kamna svépomocí, můžeme snadno splakat nad výdělkem. Postavit kamna nebo krb tak, aby měly správný odtah a vyh... Celý článek

Kouzlo nespoutaného živlu

Kouzlo nespoutaného živlu

14.6.2007 | časopis Dům a zahrada | Krby a vytápění

Oheň je silným symbolem a archetypem domova, bezpečí, soudržnosti a rodinného krbu. Kromě toho zvuk praskajícího dřeva vnáší do místnosti romantickou ... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii