Tepelné čerpadlo uspokojí teplomilné více než plynový kotel

15.9.2009 | Redakce | Rubrika - Krby a vytápění

Tepelné čerpadlo uspokojí teplomilné více než plynový kotel

Sponzorované odkazy:

Dotazovaná skupina majitelů rodinných domů vytápěných tepelným čerpadlem je ve více než 90% velmi spokojena s teplotou ve svém domě. Stejně spokojená je jen zhruba polovina domácnosti vytápěných plynovými kotli. Větší spokojenost s tepelnými čerpadly oproti plynovým kotlům se ukázala i v tom, že majitelé rodinných domů vytápěných tepelným čerpadlem nejsou na rozdíl od více než třetiny uživatelů plynového vytápění nuceni výrazně šetřit s teplem a teplou vodou.

Zjistil to průzkum, ve kterém byla sledována spokojenost skupiny domácností vybavených plynovým kotlem nebo tepelným čerpadlem. Průzkum metodou osobního dotazování provedla agentura Factum Invenio.

Celá skupina dotazovaných se rozhodovala o způsobu vytápění svého rodinného domu v letech 2004 až 2005. Všichni dotazovaní v té době uvažovali o tepelném čerpadle, část z nich se pro něj rozhodla, část zvolila plynové vytápění. Cílem bylo zjistit, jak dotazovaní hodnotí své rozhodnutí po několika letech provozu a to jak po stránce dosahovaného komfortu, tak i po stránce provozních nákladů.

Výsledky průzkumu ukázaly velkou rozdílnost v celkové spokojenosti s vybraným zdrojem tepla. Zatímco všichni dotazovaní majitelé tepelných čerpadel jsou se svým zdrojem tepla spokojeni, skoro pětina majitelů plynových kotlů uvedla, že spokojena není. Plynový kotel by svým známým nedoporučila celá čtvrtina dotazovaných uživatelů plynového vytápění, ale tepelné čerpadlo by doporučili všichni jeho uživatelé.

O výběru zdroje tepla jistě rozhoduje i momentální finanční situace rodiny. Hlavním argumentem pro volbu plynového kotle byly podle respondentů nižší investiční náklady, nikoliv nedůvěra v technologii tepelného čerpadla. Dnes jsou pořizovací náklady na tepelné čerpadlo výrazně nižší než před 5 lety, navíc je možné získat dotaci 75 000 Kč z programu Zelená úsporám.

Tepelné čerpadlo je u nás pro vytápění rodinných domů již zcela běžně používané zařízení. Najdeme ho v každém desátém nově postaveném rodinném domě. V České republice se nejčastěji používají tepelná čerpadla odebírající teplo z vrtů nebo kolektorů pod zahradou, ale získávat zdarma energii je možné efektivně i ze vzduchu. Za pořízení tepelného čerpadla musíte zaplatit o zhruba 200 000 Kč více než za plynové vytápění, ale tato částka se díky velmi nízkým provozním nákladům vrátí obvykle do 7 let. V případě využití dotací z programu Zelená úsporám, je návratnost dokonce jen 4 až 5 let.

Zdroj a foto: Tepelná čerpadla IVT s.r.o.

Zahájit diskuzi Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Teplo ve všech podobách

Teplo ve všech podobách

5.11.2009 | Redakce | Krby a vytápění

Ranní mlhy a teploty kolem bodu mrazu nenechávají nikoho na pochybách, že letní dny jsou nenávratně pryč a vlídný podzim že pomalu ale jistě končí. Co... Celý článek

Plameny, které zahřejí i na pohled

Plameny, které zahřejí i na pohled

21.9.2009 | Redakce | Krby a vytápění

Jak podle představ většiny lidí vypadá nefalšovaná romantika? Je to fascinující pohled do živého ohně pěkně v pohodlí vlastního obývacího pokoje. Tak ... Celý článek

Aby i v zimě bylo teplo

Aby i v zimě bylo teplo

21.1.2009 | Redakce | Krby a vytápění

Rtuť na venkovním teploměru padá stále níže pod nulu a v záporných hodnotách setrvává nejen v noci, ale také přes den. Abychom ve sněhových závějích a... Celý článek

Teplo schované v peletkách

Teplo schované v peletkách

30.12.2008 | Redakce | Krby a vytápění

Průběžné zvyšování cen tepla většinou přivedlo majitele rodinných domů zejména na venkově k návratu k vytápění domácností tuhými palivy. Mezi nimi jed... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii