Reklama

Teplo je důležité. Jak ale netopit pánu bohu do oken?

07.02.2019 | StanislavaV | Rubrika - Krby a vytápění

Když je venku zima, první věcí, kterou doma uděláme, je to, že si zatopíme. Pokud ale nechcete být překvapeni nepřiměřeně vysokými náklady za vytápění, měli byste se snažit minimalizovat ztráty. To znamená, že musíte zjistit, kde se teplo doma ztrácí. Uvidíte, o kolik pak ušetříte.

Teplo je důležité. Jak ale netopit pánu bohu do oken?
Reklama

Okna izolujte

To nejjednodušší, co můžete pro udržení tepla ve svém domově udělat, je použití izolačních pásek na okna. Seženete je v každém obchodě pro kutily. Tyto pásky stačí na okna jen nalepit. Přes noc zatahujte rolety a závěsy, to vám také udrží teplo v pokoji déle.

Teplo je důležité. Jak ale netopit pánu bohu do oken?

Zavzdušněné radiátory? Odvzdušnit!

Před topnou sezónou, ale i během ní musíte kontrolovat stav radiátorů. Zda nerezaví, nekape z nich voda a zda nejsou zavzdušněné. Pokud ano, pravidelně z nich vzduch odpouštějte. Radiátory začnou lépe topit a vy ušetříte.

Radiátory nepřikrývejte

Před radiátory nestavte nábytek ani žádné velké předměty. Pokud chcete mít doma teplo, radiátory před sebou musí mít volný prostor. Zároveň je pravidelně čistěte, i obyčejný prach může jejich funkci snižovat.

Teplo je důležité. Jak ale netopit pánu bohu do oken?

Nepřetápějte

Lidé jsou pověstní pro to, že přetápí své byty a domy víc, než by opravdu potřebovali. Opravdu nepotřebujete v pokoji 25°C na to, abyste se cítili dobře. Víte, že i snížení o jeden stupeň vám nějaké to procento za vytápění ušetří? V obýváku bychom měli mát 20 až 21°C, v ložnici 16 až 18°C.

Topení nevypínejte

Hodně lidí před svým odchodem z domu vypíná topení úplně. To je ale chyba. Ve své snaze ušetřit si přivodíte zbytečné náklady navíc. Při nečinnosti topení se byt rychle ochladí a na jeho opětovné vyhřátí bude třeba více energie, než kdyby topení jelo na nejnižší stupeň.

Vlhkost vzduchu a větrání

Hodnota vlhkosti vzduchu v pokoji by měla být okolo padesáti procent. To, jakou vlhkost vzduchu doma máme, ovlivňuje to, jak se v ní cítíme. Co se týče větrání, měli bychom v zimě větrat rychle a důkladně.

Teplo je důležité. Jak ale netopit pánu bohu do oken?

Zdroj: unsplash.com

 

Reklama
Reklama

Související články

Jak ochránit kamna s výměníkem, když vypnou proud?

20.12.2019 | Krby a vytápění

Venku tuhne a zima se začíná hlásit o slovo. Ráno škrábeme auto, ven chodíme zabalení do teplých kabátů, na rukou rukavice. O to víc se těšíme na… Celý článek

Jaké doporučení by Vám pravděpodobně daly švédské domácnosti při výběru zdroje tepla?

15.10.2019 | Krby a vytápění

Hledáte řešení, které dlouhodobě, spolehlivě a s maximálním komfortem udrží Vaše účty za topnou sezónu na minimu? Nabídek, které se tváří jako ty… Celý článek

Tento zdroj tepla Vám ušetří řadu starostí, musíte ale vybírat pečlivě

13.12.2018 | Krby a vytápění

Šetříte s nimi peníze, čas, námahu, životní prostředí. Schopnost zajistit Vám teplo i v krutých mrazech za Vás odzkoušely domácnosti ve Skandinávii.… Celý článek

Kotel na dřevo H4EKO-D si poradí s malými i velkými kusy dřeva i bez vaší pomoci

26.10.2018 | Krby a vytápění

Hledáte ideální kotel za svůj starý model nebo plánujete jeho umístění do novostavby, jež na vytápění ekologickou cestou nebyla původně projektována?… Celý článek

Reklama
Reklama