TOPENÍ: 1. díl - Klasický plynový kotel

5.11.2010 | Redakce | Rubrika - Krby a vytápění

TOPENÍ: 1. díl - Klasický plynový kotel

Sponzorované odkazy:

Klasický plynový kotel je pravděpodobně to první, co vás při pomyšlení na vytápění vašeho domu a ohřev teplé vody, napadlo. Přestože by se mohlo zdát, že moderní technika už nabízí jiné a lepší zdroje tepelné energie, topení plynem je stále jedním z nejefektivnějších a vypadá to, že i v budoucnu si své postavení udrží.

Především je ekologické, neboť spalováním zemního plynu se do ovzduší dostává minimum škodlivých zplodin. Pokud se rozhodnete investovat do moderního a vysoce účinného kondenzačního zařízení, stane se vytápění kotlem i velmi šetrné k vašim financím. Jestliže tedy máte možnost připojit se k lokální síti zemního plynu, máte vyhráno. Jeho obsluha je navíc zcela bez práce, zvlášť když i instalace kotle je podmíněna zkušeným zákrokem profesionála. Na druhou stranu, je-li vaše nemovitost umístěna na hůře dostupném místě bez možnosti napojení na tamější rozvod, budete si muset pořídit samostatný zásobník propanu nebo propan-butanu, který je nutné doplňovat a je také o něco dražší.

Modernější kotel se vyplatí
Existují dva druhy plynových kotlů, a to běžný teplovodní nebo již zmíněný kondenzační. Rozdíl nespočívá jen v pořizovací ceně, která je příznivější pro klasický a zaběhnutý model teplovodního kotle, ale především v účinnosti a ekonomické výhodnosti provozních nákladů, které jsou naopak výhodou kotle kondenzačního. Vyšší výkon kondenzačních kotlů je způsoben tím, že využívají navíc latentního tepla, což je teplo, které vyzařují už spálené, tedy odcházející spaliny. Jejich výkon tedy podle konvenčních měřítek dokonce přesahuje sto procent! Investujete-li na počátku o takových 30 % více do kondenzačního kotle, tak do čtyř let se vám vaše peníze vrátí. Přesto nemusí tato doporučení platit pro všechny případy a je velice důležité nechat si vypracovat podrobnou zprávu o vašem bydlišti a ekonomický rozbor jednotlivých zařízení od projektanta.
Výběr kotle neovlivní pouze výše vašeho rozpočtu, ale také možnosti odvodu spalin. Běžný kotel se umisťuje tak, aby vyústil do komína, který je pro tento účel opatřen speciální vložkou. Ne každý obytný prostor ale disponuje komínem, proto je tu další varianta, tzv. turbo kotel. Ten je napojen na dvojité nebo trojité potrubí, které zaručuje nasávání vzduchu a odtah spalin.

Nedáte dopustit na teplou vanu?
Uvažujete o plynovém kotli zároveň jako o zdroji topení a ohřevu vody v jednom? Ze všeho nejdříve je nutné zjistit, jak byla voda ohřívána dosud a podle toho postupovat. Jestliže se rozhodujete o zdroji teplé vody v novostavbě, máte opět na výběr. Řeší se buď průtokovým, nebo nepřímým ohřevem vody v zásobníku. Obecně se lidé kvůli ceně přiklánějí k první variantě, ale ta není zdaleka vhodná pro domácnosti, kde se teplá voda používá často a ve více místnostech najednou. Průtokový systém ohřívá vodu jen ve chvíli spotřeby a dokáže posloužit nanejvýš dvěma místnostem, například koupelně a kuchyni, zároveň. Z tohoto pohledu se jako daleko komfortnější zdá být nepřímý ohřev vody v zásobníku, který svou větší kapacitou utáhne nejen používání dřezu v kuchyni, ale i sprchu a teplou vodu do vany. Ušetřit můžete i nastavením regulace, která zařídí ohřev jen v čase, který si zvolíte, tedy například ráno a ve večerních hodinách, kdy je spotřeba teplé vody největší. Ale stále platí, že pokud chcete omezit výdaje na teplo co nejvíce, nejdřív vše dvakrát přepočítejte. Může se stát, že právě v případě vás a vaší rodiny bude výhodnější zkombinovat plynový kotel například s elektrickým boilerem, který může odebírat levnější energii v nočním tarifu. Pokud si nebudete s výběrem vědět rady, můžete si při nákupu v hobbymarketech OBI nechat poradit od odborníka.

Topte podle vašich pravidel
Asi stále čekáte na tu nejpraktičtější část, která vám konečně prozradí, jak vlastně s kotlem v běžném provozu zacházet? Typy regulace teploty jsou neméně důležité. V zásadě se můžeme setkat se dvěma variantami. Dvoubodový systém dokáže nastavit kotel pouze do dvou poloh, a to vypnuto nebo zapnuto. Tento systém je typický pro stacionární kotle, které jsou však téměř vytlačeny z trhu kotli závěsnými. Jejich plynule regulovatelný systém zkrátka umožňuje jednoduché upravování teploty podle vaší aktuální potřeby, což je nesmírně pohodlné a především daleko úspornější. A protože člověk neustále přemýšlí, jak si svou práci usnadnit, žádnou novinkou nejsou ani prostorové regulátory a termostaty. Dokážou měřit stávající teplotu v místnosti a dle vámi zadaných instrukcí výkon kotle upravovat, udržovat zadanou teplotu, ztlumit topení v určitou hodinu nebo přepnout do úsporného režimu, když jste na dovolené.

Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.
Zdroj foto: katalog OBI

Zahájit diskuzi Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

TOPENÍ: 3. díl - Kotle na pevná paliva

TOPENÍ: 3. díl - Kotle na pevná paliva

10.12.2010 | Redakce | Krby a vytápění

Kotle na pevná paliva jsou zajímavou alternativou k ostatním zažitým zdrojům tepla. A přitom jde vlastně o návrat do velmi blízké minulosti! Pohodlí, ... Celý článek

TOPENÍ: 2. díl - Elektrické vytápění

TOPENÍ: 2. díl - Elektrické vytápění

15.11.2010 | Redakce | Krby a vytápění

Elektrické vytápění je velice komfortní, nevyžaduje složitou obsluhu, velmi dobře se reguluje, je možné jej přizpůsobit charakteru vytápěného prostoru... Celý článek

Jak na podlahové vytápění

Jak na podlahové vytápění

26.10.2010 | Redakce | Krby a vytápění

Moderní systémy vytápění, mezi které bezesporu patří také podlahové topení (podlahové vytápění). Je to systém, který se u nás v posledních letech stal... Celý článek

Teplo rodinného krbu

Teplo rodinného krbu

10.5.2010 | Redakce | Krby a vytápění

Ohniště v kuchyni bylo odpradávna centrem veškerého „rodinného“ dění. Oheň (dobrý sluha, ale zlý pán) šířil teplo, připravovaly se na něm voňavé pokrm... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii