Topení zemním plynem: Kolik stojí teplo domova?

09.04.2021 | PR článek | Rubrika - Krby a vytápění

Znáte všechny výhody topení plynem? Jde o jednu z levnějších a ekologičtějších možností vytápění. Zjistěte jeho přednosti oproti jiným způsobům topení – přinášíme i orientační výpočet ceny topení pro různé druhy paliv.

Topení zemním plynem: Kolik stojí teplo domova?
Reklama

Srovnáním cen plynu a odchodem k levnějšímu dodavateli můžete výrazně ušetřit

I zákazníci, kteří topí zemním plynem, chtějí svému dodavateli platit co možná nejméně. Proto byste měli pravidelně provádět srovnání cen plynu různých dodavatelů. Obecně má zemní plyn stabilní cenu, která v průběhu minulých let dokonce klesla. Dodavatelé také stále přicházejí s novými nabídkami, zakládají se nové společnosti pro dodávky plynu, a tak je z čeho vybírat.

Výhody zemního plynu

  • Vytápění plynem je pohodlné, čisté a snadno se reguluje – na rozdíl od topení tuhými palivy.
  • Plyn je ekologičtější variantou topení – při vytápění uhlím nebo dřevem uniká do vzduchu více prachu a látek znečišťujících ovzduší.
  • Vytápění a ohřev vody kondenzačním plynovým kotlem je velmi efektivní a úsporné i pro domy s vyšší tepelnou ztrátou.
  • Moderní kotle fungují na automatický provoz, který můžete kontrolovat přes mobilní telefon.
  • Na plynu se také skvěle a rychle vaří.

Plynové spotřebiče však vyžadují plynovou přípojku, každoroční odbornou revizi a vhodně upravený komín, což může představovat vyšší investice.

Porovnání: Kolik stojí vytápění domu elektřinou, plynem a tuhými palivy?

Do nákladů za vytápění byste si kromě ceny samotného paliva měli započíst i počáteční investici do úprav a náklady na údržbu. Zároveň záleží také na poplatcích dodavatele, teplotě, na kterou vytápíte, a na spotřebě energie. Proto berte následující výpočet pouze orientačně.

TIP: Víte, že s každým stupněm v místnosti se zvyšuje spotřeba energie asi o 6 %? To může znamenat i 2 700 Kč ročně navíc. Netopte zbytečně moc, pro obývací místnosti stačí teplota 20 °C.

U 150 m2 rozlehlého rodinného domu s tepelnou ztrátou 7 kW vyjde ročně vytápění dřevem asi na 9 500 Kč, uhlím pak zhruba na 7 400 Kč, plynem cca na 11 300 Kč a elektřinou (přímotop) na více než 23 000 Kč. V potaz je však třeba vzít i roční náklady na údržbu, které jsou u elektrického vytápění nejnižší, u tuhých paliv a zemního plynu pak překračují 10 000 Kč. V konečném součtu vycházejí nejlevněji tuhá paliva (asi o 10 000 Kč ročně), jde však o nejméně ekologickou a zároveň nejvíce „nečistou“ variantu. Navíc si musíte započítat dny namáhavé práce a věnovaný čas.  Náklady na vytápění pomocí plynového kondenzačního kotle jsou v tomto příkladu srovnatelné s částkou, která padne za topení elektřinou, v případě nízkých cen dodavatele, vyšších tepelných ztrát domu a za použití moderních účinných technologií však může být jednoznačně nejvýhodnější variantou.

 

 

Reklama
Reklama

Související články

Průmyslové tepelné čerpadlo s vysokým výkonem a nízkými provozními náklady? Tady je!

04.04.2021 | Krby a vytápění

Hotely, bytové domy, administrativní objekty, konferenční sály, sportovní areály a další na teplo náročné budovy mohou díky tepelným čerpadlům získat… Celý článek

Jak snadno a rychle změnit vzhled vašeho interiéru

10.12.2020 | Krby a vytápění

Také patříte mezi ty lidi, kteří neustále potřebují ve svém životě nějakou změnu? Pokud ano, určitě víte, že to někdy může být docela problém. Zvlášť… Celý článek

Má smysl topit olejovými radiátory?

23.11.2020 | Krby a vytápění

Pokud vlastníte chatu nebo chalupu, případně starší dům či byt, kde není úplně dořešené vytápění, určitě byste si rádi s příchodem podzimu občas… Celý článek

Jak ochránit kamna s výměníkem, když vypnou proud?

20.12.2019 | Krby a vytápění

Venku tuhne a zima se začíná hlásit o slovo. Ráno škrábeme auto, ven chodíme zabalení do teplých kabátů, na rukou rukavice. O to víc se těšíme na… Celý článek

Reklama
Reklama