Reklama

6. díl Feng shui: Jídelna, jídelní kout, nebo místo, kde obvykle jíte

12.04.2012 | Redakce | Rubrika - Kuchyně

Jídelna, nebo místo kde obvykle jíte je centrem rodinného života a mnohdy také prostorem, kde se setkáváte s přáteli a členy širšího příbuzenstva. Setkáváte se zde při každodenním stolování, děti využívají jídelní stůl jako místo pro přípravu do školy i hry. K stolu se posadí kamarádka, která zaskočila na kávu, večer se zde sejdete k rodinné konverzaci i poradě se svým životním partnerem.

6. díl Feng shui: Jídelna, jídelní kout, nebo místo, kde obvykle jíte
Reklama
Jednoduše řečeno, jídelna je prostor, který si zaslouží naši péči a pozornost.

Do jídelny je nejvhodnější kulatý nebo oválný stůl se čtyřmi, šesti nebo osmi židlemi. Kulatý nebo oválný stůl vytváří mezi stolujícími vstřícnější energii než stůl obdélníkový, který je staví do opozice. Židle musí být pohodlné a stabilní. Nejlépe s pevným opěradlem a područkami. Takové poskytují největší ochranu a pocit bezpečí.
v Stůl postavte do centra místnosti tak, aby okolo něj byl dostatek prostoru pro židle i průchod okolo nich. Žádný ze stolujících by se neměl cítit stísněně, ani by neměl být obtěžován procházením ostatních.

Vyvarujte se umístění stolu pod stropní trám, jeho negativní energie by narušovala konverzaci a rozdělovala stolující na vzájemně si odporující tábory. Pokud se tomu nemůžete vyhnout, postavte stůl rovnoběžně s trámem a na trám zavěste proti sobě dvě zrcátka Ba gua, které v něm vytvoří symbolickou cestu pro průchod energie.

Židlí by mělo být pokud možno víc, než je obvyklý počet stolovníků. Dostatečný počet míst k sezení k vám přiláká přátele a společnost. Naopak, pokud máte u stolu jen jednu židli, budete na návštěvu přátel čekat marně.

Dbejte na to, aby v jídelně nedošlo ke stagnaci „cchi“. To by mohlo přinést „dusnou atmosféru“, přivolat hádky a nesváry. Nad jídelní stůl můžete zavěsit křišťál pro Feng shui ve tvaru koule – jeho ženská energie napomáhá hladce plynoucí konverzaci, prozáří prostor a přináší pozitivní vibrace.

Pokud žijete sami, nezapomeňte, že minimální počet židlí jsou tři. Feng shui doporučuje, abyste si každý den sedali na jinou židli. Tak aktivujete jejich energii a přivoláte do svého života ty správné lidi.

Nádobí, které používáte by mělo být vždy v perfektním stavu. Feng shui připomíná, že je správné vyhodit vše rozbité, nefunkční a poškozené. To platí i pro jídelní porcelán a sklo. Nejen že prasklá sklenička hrozí pořezáním a odštípnutý talíř nepůsobí právě estetickým dojmem, ale veškeré kazy a poškození přivolávají negativní „sha cchi“, která sebou přináší problémy, nedostatek a nemoci. A o to přeci nikdo nestojí.

Nezapomeňte na krásné prostírání a dekorace. Využívejte možností a barev sezóny. Změna prostírání a kytka na stole zázračně promění již známý prostor. Vhodně vybraná květina provoní prostor lépe než bytový parfém. Mým osobním typem jsou hyacinty – koupí se v mnoha barvách a jejich vůně je prostě neodolatelná. Navíc je můžete po odkvětu zasadit do zahrady, kde vás jejich krása bude těšit každé další jaro.

Potěšte své oči i srdce krásnou dekorací, ale nezapomeňte na správnou míru. Je krásné mít ozdobený stůl, ale přes výzdobu musíte vidět na ostatní u stolu.


Přeji vám krásné voňavé jaro.
L. Djemelová
Konzultantka Feng shui
www.fengshui-interiery.cz

Reklama
Reklama

Související články

Chladnička na víno? Ne, skutečná vinotéka!

22.10.2019 | Kuchyně

Dopřejte vínu to nejlepší prostředí! Skladujte jej ve vinotéce! Odmění se vám nejenom skvělou chutí! Celý článek

9 věcí, které by vám v nové kuchyni neměly chybět

17.09.2019 | Kuchyně

Konečně jste si zařídili nové bydlení a máte před sebou vybavování své první, zcela vlastní kuchyně? Tak to pochopitelně už víte, že se stoprocentně… Celý článek

Jak vybavit kuchyni v malém bytě?

02.09.2019 | Kuchyně

V kuchyni potřebujeme mít dostatek pracovního prostoru, dostatek úložného prostoru na nádobí a uskladnění potravin a samozřejmě také prostor na… Celý článek

Kuchyňské zóny aneb způsob, jak si usnadnit práci v kuchyni

02.07.2019 | Kuchyně

Kuchyň patří k jednoznačně nejnavštěvovanějším prostorům každé domácnosti. Abychom si čas strávený zde při vaření co nejvíce zpříjemnili, měli bychom… Celý článek

Reklama
Reklama