Aby nebyla koupě digestoře problémem
09.04.2019 | StanislavaV | Rubrika - Kuchyně
Na trhu je velké množství digestoří. Ty mají různé funkce, tvary, barvy, ale i výkonnost. Jak ale vybrat takovou, která bude vhodná právě do naší kuchyně? A na co si dát při výběru pozor?

Typy digestoří
Při výběru digestoře se musíme řídit velikostí kuchyně, umístěním varné desky, způsobem odvětrávání, ale i sílou motoru v digestoři. U té platí – čím větší místnost, tím silnější výkon motoru je třeba.
Při koupi digestoří se můžeme setkat se čtyřmi typy digestoří:
- Komínové digestoře – Jde o moderně vypadající digestoře, které jsou velmi výkonné. Komínové digestoře jsou napojeny na potrubí, které páru vyvádí ven z budovy nebo do komína.
- Vestavěné digestoře – Tyto digestoře fungují na podobném principu jako digestoře komínové. Jejich výhoda je však v tom, že nejsou vidět. Jsou schovány pod horními kuchyňskými skříňkami.
- Podvěsné digestoře – Podvěsné digestoře vypadají podobně jako vestavěné digestoře – jak svým vzhledem, tak svým umístěním pod horními skříňkami. Naopak od vestavěných digestoří ale neodvádí vzduch ven z budovy. Fungují na recirkulaci vzduchu.
- Ostrůvkové digestoře – Pokud máte varnou desku na kuchyňském ostrůvku, bude pro vás správnou volbou ostrůvková digestoř, která vyvede páry potrubím skrze strop.
Odvětrávání. Které si vybrat?
Za nejúčinnější způsob odvětrávání par z kuchyně patří to skrze potrubí. V tomto případě nám ale musí vyhovovat konstrukční řešení domu. Páry jsou odváděny skrze tukový filtr a ven skrz potrubí. Co se týče ceny, jde o cenově výhodný způsob bez skrytých nákladů. U potrubí se snažte vyhnout rohům a záhybům.
Pokud nemáte možnost sahat do konstrukce domu, bude pro vás vhodná recirkulace vzduchu. Vzduch, který se do takové digestoře dostane, projde skrz tukový filtr, dále přes pachový a poté je navrácen do místnosti. Jen nesmíte zapomínat na pravidelnou výměnu uhlíkového filtru, jenž je třeba pravidelně měnit.
Síla a výkon digestoře
Výkon digestoří je udáván v hodnotách objemu vzduchu, který ventilátor odsaje za hodinu. Nejlépe by měl být vzduch vyměněn až desetkrát, to je ale u velkých místností problém. Pokud byste do pokoje dali digestoř s velkým výkonem, odcházel by vám z něj i teplý vzduch. Proto si nechte poradit od odborníka.
Velikost digestoře
Digestoř většinou odpovídá svojí velikostí rozměrům varné plochy. Ta je většinou 60 cm. V pokoji, kde je kuchyně spojena s obývacím pokojem, vybírejte digestoř o hlučnosti maximálně 55 decibelů. Což je o pět decibelů méně než hlasitost běžného rozhovoru.
Zdroj: pexels.com
Související články
Kvalita napříč generacemi
15.04.2021 | Kuchyně
Možná si ho pamatujete i vy. Bytelný litinový mlýnek, který používala snad každá babička a mohla se na něj vždycky spolehnout. Celý článek
Místo, kde nám chutná
21.12.2020 | Kuchyně
Jídelna – termín v domácím bydlení již téměř zapomenutý. Zapomenutý téměř, docela jistě však ne docela. Většina asociací při vyslovení tohoto názvu… Celý článek
Kávovar JURA je perfektní do firmy i domácnosti
16.11.2020 | Kuchyně
Kávovar je dnes běžnou výbavou spousty českých domácností a ve firmách už vůbec nemůže chybět. Značné procento dospělých Čechů je zvyklé si každý den… Celý článek
Kuchyně na míru se hodí do paneláků i rodinných domů
08.11.2020 | Kuchyně
Každý, kdo si zařizuje novou kuchyni si přeje, aby byla krásná, funkční, aby nás v ničem neomezovala a vešlo se do ní vše, co potřebujeme. Kromě toho… Celý článek