Reklama

Aby nebyla koupě digestoře problémem

09.04.2019 | StanislavaV | Rubrika - Kuchyně

Na trhu je velké množství digestoří. Ty mají různé funkce, tvary, barvy, ale i výkonnost. Jak ale vybrat takovou, která bude vhodná právě do naší kuchyně? A na co si dát při výběru pozor?

Aby nebyla koupě digestoře problémem
Reklama

Typy digestoří

Při výběru digestoře se musíme řídit velikostí kuchyně, umístěním varné desky, způsobem odvětrávání, ale i sílou motoru v digestoři. U té platí – čím větší místnost, tím silnější výkon motoru je třeba.

Při koupi digestoří se můžeme setkat se čtyřmi typy digestoří:

  • Komínové digestoře – Jde o moderně vypadající digestoře, které jsou velmi výkonné. Komínové digestoře jsou napojeny na potrubí, které páru vyvádí ven z budovy nebo do komína.
  • Vestavěné digestoře – Tyto digestoře fungují na podobném principu jako digestoře komínové. Jejich výhoda je však v tom, že nejsou vidět. Jsou schovány pod horními kuchyňskými skříňkami.
  • Podvěsné digestoře – Podvěsné digestoře vypadají podobně jako vestavěné digestoře – jak svým vzhledem, tak svým umístěním pod horními skříňkami. Naopak od vestavěných digestoří ale neodvádí vzduch ven z budovy. Fungují na recirkulaci vzduchu.
  • Ostrůvkové digestoře – Pokud máte varnou desku na kuchyňském ostrůvku, bude pro vás správnou volbou ostrůvková digestoř, která vyvede páry potrubím skrze strop.

Aby nebyla koupě digestoře problémem

Odvětrávání. Které si vybrat?

Za nejúčinnější způsob odvětrávání par z kuchyně patří to skrze potrubí. V tomto případě nám ale musí vyhovovat konstrukční řešení domu. Páry jsou odváděny skrze tukový filtr a ven skrz potrubí. Co se týče ceny, jde o cenově výhodný způsob bez skrytých nákladů. U potrubí se snažte vyhnout rohům a záhybům.

Pokud nemáte možnost sahat do konstrukce domu, bude pro vás vhodná recirkulace vzduchu. Vzduch, který se do takové digestoře dostane, projde skrz tukový filtr, dále přes pachový a poté je navrácen do místnosti. Jen nesmíte zapomínat na pravidelnou výměnu uhlíkového filtru, jenž je třeba pravidelně měnit.

Síla a výkon digestoře

Výkon digestoří je udáván v hodnotách objemu vzduchu, který ventilátor odsaje za hodinu. Nejlépe by měl být vzduch vyměněn až desetkrát, to je ale u velkých místností problém. Pokud byste do pokoje dali digestoř s velkým výkonem, odcházel by vám z něj i teplý vzduch. Proto si nechte poradit od odborníka.

Velikost digestoře

Digestoř většinou odpovídá svojí velikostí rozměrům varné plochy. Ta je většinou 60 cm. V pokoji, kde je kuchyně spojena s obývacím pokojem, vybírejte digestoř o hlučnosti maximálně 55 decibelů. Což je o pět decibelů méně než hlasitost běžného rozhovoru.

Aby nebyla koupě digestoře problémem

Zdroj: pexels.com

 

Reklama
Reklama

Související články

Kuchyně a vestavěné skříně: Do těch se vyplatí investovat

01.09.2021 | Kuchyně

Láska prochází žaludkem, a proto není divu, že kuchyň bývá považována za srdce domova. Možná to neplatí úplně v každé domácnosti, ne všude se denně… Celý článek

Vybíráme kuchyňský dřez

31.07.2021 | Kuchyně

Jestliže rekonstruujete kuchyni, nebo si zařizujete kuchyni novou, určitě přijde dříve či později na řadu kuchyňský dřez. V dnešní době máte na výběr… Celý článek

Kvalita napříč generacemi

15.04.2021 | Kuchyně

Možná si ho pamatujete i vy. Bytelný litinový mlýnek, který používala snad každá babička a mohla se na něj vždycky spolehnout. Celý článek

Místo, kde nám chutná

21.12.2020 | Kuchyně

Jídelna – termín v domácím bydlení již téměř zapomenutý. Zapomenutý téměř, docela jistě však ne docela. Většina asociací při vyslovení tohoto názvu… Celý článek

Reklama
Reklama