Jak vybavit kuchyni v malém bytě?

02.09.2019 | PR článek | Rubrika - Kuchyně

V kuchyni potřebujeme mít dostatek pracovního prostoru, dostatek úložného prostoru na nádobí a uskladnění potravin a samozřejmě také prostor na všechny důležité spotřebiče. Jenže je tu problém – chybí vám prostor. Jak vyčarovat pohodlnou a elegantní kuchyni v malém bytě?

Jak vybavit kuchyni v malém bytě?
Reklama

Pokud máte opravdu maličký byt či garsonku, nebo malou chatku, kde není místa nazbyt, řešíte, jak zařídit efektivní kuchyň, tak aby se vám tam pohodlně pracovalo a nechybělo vám nic důležitého.

Kuchyně nebo kuchyňský kout?

Vybouráním příček můžete kuchyni spojit například s obývacím pokojem. V tom případě by měla být v obou místnostech stejná podlaha a také malba na stěnách. Optického zvětšení dosáhnete i tím, že kuchyň vymalujete světlými barvami spíše chladnějších odstínů, jako je modrá, zelená nebo fialová. Pokud budou dvě protější stěny tmavší, místnost se opticky prodlouží.

Díky bílému stropu zase budete mít pocit, že jste v mnohem vyšším prostoru než ve skutečnosti. V případě spojení obýváku s kuchyní se také snažte sjednotit barvu a materiál nábytku. Díky tomu to bude vypadat, že kuchyně nekončí, ale pozvolna pokračuje dál.

Kuchyňský kout šetří prostor. Kuchyně Julia, JENA NÁBYTEK

Blokové kuchyně se vejdou do malých rozměrů

Mnohem levnější a dostupnější variantou jsou blokové kuchyně. Bloková kuchyně, známá také jako sektorová, má většinou rozměry do tří metrů na šířku, a proto se vejde i do opravdu malinkých kuchyní, aniž by ztratily na své funkčnosti.

Několik skříněk tvoří jeden celek, díky čemuž se ušetří cenné místo. Většinou máte možnost si kuchyňské skříňky přehodit podle toho, jak chcete. Vybírat můžete z velkého množství různých barev a materiálů, doporučujeme ale držet se jednoduchého vzhledu a světlých barev. V malé kuchyni vypadají hezky linky ze světlého dřeva nebo v pastelových odstínech, optickému zvětšení pomůže i lesk. 

 

 

Kuchyně Mouse se vejde i do miniaturních kuchyní. JENA NÁBYTEK

Pracovní deska a dřez v jednom? 

Popřemýšlejte také o vestavěných spotřebičích, které linku hezky sjednotí. Pokud má vaše domácnost méně členů, možná vám bude stačit i menší lednička a dvouploténkový vařič místo čtyřploténkového.  Potřebujete větší pracovní plochu? Pak vyzkoušejte tuto vychytávku -  přídavnou desku, kterou můžete překrýt dřez nebo varnou desku.

Dřez můžete v případě potřeby překrýt přídavnou deskou. Kuchyně Carla, JENA NÁBYTEK

Úložný prostor až po strop

Jestliže můžete, využijte úložný prostor až po strop. Výhodou jsou výklopné horní skříňky, které mohou zůstat otevřené i v průběhu vaření, aniž by překážely.

Jídelní stůl, pokud je to možné, nechte v obýváku. Jestliže vám to z nějakého důvodu nevyhovuje, porozhlédněte se po sklopném stolu, který můžete po použití přiklopit ke stěně, takže vám během práce v kuchyni nebude překážet. Další možností je ostrůvek, ke kterému můžete při servírování jídla přidat barové židličky a mimo to ho využít jako pracovní plochu pro přípravu pokrmů.

 

 

Reklama
Reklama

Související články

Kvalita napříč generacemi

15.04.2021 | Kuchyně

Možná si ho pamatujete i vy. Bytelný litinový mlýnek, který používala snad každá babička a mohla se na něj vždycky spolehnout. Celý článek

Místo, kde nám chutná

21.12.2020 | Kuchyně

Jídelna – termín v domácím bydlení již téměř zapomenutý. Zapomenutý téměř, docela jistě však ne docela. Většina asociací při vyslovení tohoto názvu… Celý článek

Kávovar JURA je perfektní do firmy i domácnosti

16.11.2020 | Kuchyně

Kávovar je dnes běžnou výbavou spousty českých domácností a ve firmách už vůbec nemůže chybět. Značné procento dospělých Čechů je zvyklé si každý den… Celý článek

Kuchyně na míru se hodí do paneláků i rodinných domů

08.11.2020 | Kuchyně

Každý, kdo si zařizuje novou kuchyni si přeje, aby byla krásná, funkční, aby nás v ničem neomezovala a vešlo se do ní vše, co potřebujeme. Kromě toho… Celý článek

Reklama
Reklama