Reklama

Kuchyňské desatero

11.08.2011 | časopis Panel Plus | Rubrika - Kuchyně

Čím větší výběr máme, tím bývá rozhodování obtížnější. Vybrat si novou kuchyň není dnes opravdu nic snadného. Celkové pojetí, materiál, barevnost, uspořádání, spotřebiče – našli bychom určitě ještě další nezbytné otázky, které vás budou zaměstnávat. V každém případě bychom měli své představy, po poradě s odborníky, dokázat dotáhnout do konce

Kuchyňské desatero
Reklama

Kuchyňské desatero a několik rad navíc

Zatímco židli či pohovku si každý v prodejně několikrát vyzkouší, než si ji odveze domů, s kuchyní to nejde. Žádný prodejce totiž nemůže vytvořit v prodejně pro zákazníka vzorovou kuchyň, která by odpovídala potřebám rodiny a nechat ho zde několik dní vařit a stolovat. Přesto se snažte rady odborníka maximálně využít, ale příliš neslevujte ze svých požadavků. Zvyklosti každé rodiny jsou úplně jiné a jen vy sami víte, co vám nejlépe vyhovuje.

Vybírejte s rozmyslem

Stanovte si částku, kterou můžete do nové kuchyně investovat. Podle toho pak vybírejte provedení a materiál nábytku, spotřebiče, osvětlení a další detaily. Přitom u spotřebičů platí, že je lze sice nakupovat postupně, ale myslet na ně by se mělo včas. Architekt pak počítá s přívody energie, vody a odpady. A majitel si je může nechat nainstalovat bez jakýchkoliv stavebních úprav třeba za rok. To se týká zejména myčky.

Nekopírujte staré dispozice

Největší chybou je okopírovat ty samé dispozice. Postavte si proto kuchyň správně. Začíná se dřezem, následuje vlastní pracoviště a pak varné centrum. Po jeho obou stranách musí zůstat ještě odkládací plochy. Vlevo od dřezu nejméně 20 až 30 centimetrů, vpravo kolem půl metru. Toto je varianta pro praváky, leváci postupují opačně.

Vyberte vhodnou variantu

Když máme tento základ, můžeme řešit to, zda nechat linku rovnou, či ji zatočit do tvaru písmene L, což je často nejlepší řešení v panelákových bytech. Vhodnou variantou je i tvar písmene U. Podle stavu vaší peněženky volte i druhy skříněk. Nejdráž vás vyjdou takzvané plnovýsuvy, které ale nabízejí výborný přehled o uložených věcech, nejlevněji klasické police. Vhodný je kompromis mezi všemi typy.

Na centimetrech záleží

Záleží nejen na tom, zda jste levák či pravák, ale i na výšce postavy. Pro „průměrné“ lidi se výška dřezu doporučuje asi 90 až 105 centimetrů, pro sporák je to o něco méně - asi 80 centimetrů, aby bylo vidět i do hrnce na zadní plotýnce. S těmito čísly lze hýbat právě podle výšky majitele. Je-li mezi manželi velký výškový rozdíl, nechejte si v kuchyni udělat pracovní plochy dvou výšek

Použijte trik z koupelen

Změna dispozic si většinou žádá i předělání rozvodů vody, elektřiny a plynu. Ve zděných domech se trubky zasekají do zdí, u paneláků tato možnost odpadá. Potrubí se vede při zdi. S tímto řešením už počítají výrobci kuchyňských linek, kteří u spodních skříněk nechávají mezi nábytkem a skříní prostor, ve kterém se potrubí schová. V místech, kde nebude stát nábytek, lze použít "trik" z koupelen. Před zeď se postaví ještě jedna příčka - většinou ze sádrokartonu - a do prostoru mezi nimi zabuduje vedení.

Systém vybírejte u jednoho výrobce

Na rozvod vody a potrubí se používá vedení plastové. V těchto případech odborníci nedoporučují šetřit každou korunu. Majitel by měl vždy vybírat potrubí, tvarovky a další doplňky jako systém od jednoho výrobce. A to nejen kvůli až desetileté záruce, kterou tak může získat, ale i kvůli vlastní bezpečnosti. Kdo by chtěl dopřát své kuchyni něco extra, může na to i doplatit. To v případě, že zvolí potrubí z mědi. Kdo se rozhodne pro tento asi třikrát dražší materiál než je plast, měl by si zjistit pH vody. Při určitých hodnotách totiž mohou měděné rozvody korodovat.

Na elektřinu a plyn odborníka

Zatímco rozvod vody zvládne udělat i laik, na elektřinu a plyn je dobré se obrátit na odbornou firmu, která také zajistí závěrečnou revizi, bez které by se v kuchyni nemělo začít vařit.

Pracovní deska je základem

Nešetřete na pracovní desce - patří k nejzatěžovanějším plochám v kuchyni. Cena za metr čtvereční nové se pohybuje od 700 do 1100 korun podle kvality. Důležité je její ukončení u zdi, ale také po stranách. Pokud se do základu na bázi dřeva dostane voda, deska nabobtná a bude ji nutné vyměnit

Pořiďte si dřez

Standardem v domácnostech bez myčky by měl být dvojdřez, hodí se i odkapávací plocha. Ale i v kuchyních s myčkou by se měl objevit minimálně jedenapůldřez. Doplňte je stojánkovou baterií, pro kterou není třeba dělat díry do zdi. Praktický je typ s výsuvnou sprchou.

Osvětlení je důležité

Nezapomínejte na osvětlení v kuchyni. Osvětlení pracovní plochy by mělo být dostatečně intenzivní, abychom zde mohli pracovat se všemi kuchyňskými nástroji bezpečně. Nejvhodnější je jednolité světlo nevrhající přílišné stíny, nejlépe delší zářivková trubice.

Přečtete si o tématu Rekonstrukce bytu zde

Zdroj: časopis Panel Plus
www.panelplus.cz

Reklama
Reklama

Související články

Chladnička na víno? Ne, skutečná vinotéka!

22.10.2019 | Kuchyně

Dopřejte vínu to nejlepší prostředí! Skladujte jej ve vinotéce! Odmění se vám nejenom skvělou chutí! Celý článek

9 věcí, které by vám v nové kuchyni neměly chybět

17.09.2019 | Kuchyně

Konečně jste si zařídili nové bydlení a máte před sebou vybavování své první, zcela vlastní kuchyně? Tak to pochopitelně už víte, že se stoprocentně… Celý článek

Jak vybavit kuchyni v malém bytě?

02.09.2019 | Kuchyně

V kuchyni potřebujeme mít dostatek pracovního prostoru, dostatek úložného prostoru na nádobí a uskladnění potravin a samozřejmě také prostor na… Celý článek

Kuchyňské zóny aneb způsob, jak si usnadnit práci v kuchyni

02.07.2019 | Kuchyně

Kuchyň patří k jednoznačně nejnavštěvovanějším prostorům každé domácnosti. Abychom si čas strávený zde při vaření co nejvíce zpříjemnili, měli bychom… Celý článek

Reklama
Reklama